[MySQL] Wielkość bazy SQL w porównaniu do pliku Exc

0

Mam następujący problem.

Stworzyłem skoroszyt Excela obliczjący pary sprzedanego towaru na zasadzie każdy z każdym (chodzu o pozycje na paragonie). Tabela ma mniej wiecej taką konstrukcję :

NR DATA P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7 P8 P9 P10
01 01-01-01 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
02 01-01-02 2 5 6 8 9 10 12 15 19 20

gdzie P1 itd - nr produktu (każda cyfra np.1 - oznacza konkretny towar , numery towarów mogą występować w różnej kolejności , ale nie mogą sie powtarzac na tym samym paragonie)
NR - numer pargonu
Data - data wystawienia paragonu
Chodzi o to aby stworzyć tablicę , która ozwierciedla ilość sprzedaży danego towaru (np. o nr 1 )a także pokazująca informacjętypu towar nr 1i2 został sprzedany razem tyle i tyle razy (chodzi o sprzedaż na jednym paragonie). Oczywiście potrzebna jest również odpowiednia filtracja w zakresie dat oraz towarów (np. możliwość pominiecia w obliczaniu towarów o zadanych numerach)
Stworzony przeze mnie plik Excela (stanowiący pewną konstrukcję) owszem liczy tak jak chcę ale zajmuje 50 MB (w momencie gdy zawiera raptem dane dla 3000 paragonów oraz ilości wystąpień dla kombinacji 1-1 , 1-2 , 1-3 etykiet towarowych - a dzie pozostałe?).
Próba wykonania takiej bazy w Accessie również nie przynosi zadowalających efektów.
Z uwagi na fakt iż pasuje mi zrobić taką bazę w jak najkrótszym czasie , zastanawiam się nad tym czy nie lepiej wziąć sie za naukę MySQL zamiast tracić czas nad Excelem.
Dlatego też nurtują mnie następujące pytania:

1.Czy można wykonać taką bazę w MySQL-u?
2.Jak praca w SQL wpływa na obciązenie RAMu , w porównaniu do plikowego systemu Excela?
3.Jakie inne programy nadawałyby się lepiej do takich porównawczo-obliczeniowych zadań?
Z góry dziekuję za wszelkie informacje.

0

Próba wykonania takiej bazy w Accessie również nie przynosi zadowalających efektów.

Nie rozumiem, znam trochę Accessa i takie zadania idealnie wrecz nadaja sie do małych baz danych (co wcale nie znaczy, że chwalę Accessa :-P). To jest prawie idealny przyklad ćwiczenia z Accessa :-)

0

W Accessie byłoby ok gdyby funkcja iif była dostępna na poziomie kwerendy ,a nie dopiero w na poziomie raportu. Okombinowałem się troche w nim ,ale niestety nie wychodzi to co ja chcę. Co prawda kwerendy to też w pewnym sensie SQL ale pozostałość to jednak MS i to mówi samo za siebie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1