flash czy HTML? potrzebna rada

0

Rozpoczęliśmy budowę portalu internetowego z wielokntekstową wyszukiwarką
(tematyka turystyczna). I mamy problem jedne agencje interaktywne przekonują
że wystarczy zrobic to w HTML'U inne że koniecznie we FLASH'u. Niestety nie
jesteśmy z branży i nie potrafimy się odnieść. my skłaniamy sie raczej do
HTML. Czy ktoś mógby nam pomóc?
[email protected]

0

Wybierzcie HTML. Flash póki co nie nadaje się do rozbudowanych aplikacji internetowych.

0

ewidentnie XHTML + PHP + ewentualnie AJAX. We flashu to można, owszem robić strony, ale jeżeli bardziej interesuje cię wygląd niż funkcjonalność...

0

Html to podstawa. Flash jest dobry dla prezentacji/wizytowek/gier. Obecnie zestaw Html ( z XML) + css + podstawy Javascript to warunek przyjęcia do pracy dla każdego webmastera. Później warto zainwestować w czas by nauczyć się jednej z technologi serverSide polecam Jave, bo jest prosta :) no i w przeciwieństwie do php nie ma tak nasyconego rynku pracy :)

0

agencja interaktywna? może na grafice się oni znają, ale portalu bym im nie powierzał ;). Ewidentnie html - podstawowa sprawa - flasha Wam nie zindexuje googlacz. we flashu NAJWYŻEJ jakiś top, czy inną grafikę, nie mającą żadnego wpływu na treść.

I polecam stosowanie się do zaleceń w3c, xhtml etc - to procentuje ;)

0

Tylko i wyłącznie html lub jego pochodna (x)html (jest jeszcze bardziej lubiana przez roboty indeksujące) jak juz wczesniej tomkiewicz zauważyl taki serwis musi byc widoczny dla wyszukiwarek. Robiłem ostatnio strone dla biura podróży i też sie zastanawiałem wybrałem HTML! ewentualnie wstawki we flashu typu baner, menu...

0

Jest jeszcze jedno pytanie. Czy stać się na flashke? Licencja na jedną kopię to 700$ więc trzeba się dobrze zastanowić nad wyborem jeżeli chcesz później używać swoich prac komercyjnie

0

menu niekoniecznie, ew. jak jest niezbędne, to trzeba zrobić drugie w czystym tekscie (roboty).

No i nie tyle xhtml jest bardziej lubiany przez roboty, co odpowiednio wyglądający kod - xhtml po prostu wymusza zgodność z "lepszą półką" - o ile zagląda się do validatora. Ogólnie obowiązuje zasada "dwupodziału" władzy - html to struktura dokumentu + treść, a CSS to wygląd. Stosunek treści właściwej do całości dokumentu powinien być jak najbliższy 1 :). Nie wiem jak jest teraz wyszukiwarkami i "trójpodziałem" (XML + XSLT + CSS), ale chyba do tego dąży www...

0

Rozwinę jeszcze moje słowa.
Flash jest owszem, niezły do prezentacji, do stron agencji interaktywnych, do promocyjnych stron produktów najróżniejszych. Ja żartobliwie o stronach zrobionych tylko we Flashu mówię, że to nie są strony, a prezentacje, ale to inna sprawa.

W przypadku jednak portalu oraz wyszukiwarki liczą się inne rzeczy niż efektowność wykonania. Szybkość działania, użyteczność, dostępność. Flash zaburza użyteczność brakiem normalnego używania przycisku "Wstecz" w przeglądarce, brakiem możliwości otwarcia konkretnego linku (trzeba mówić - wejdź gdzieś, kliknij lewe po prawej, wpisz "foo" zamiast podać linka). Ma problemy z dostępnością, źle stworzony nie daje możliwości skopiowania czy powiększenia tekstu na stronie, dla screenreadera jest nieczytelny. Do tego HTML lub XHTML będzie odczytany przez każde urządzenie praktycznie, Flash tylko przez wybrane - a przecież przed takim portalem może stanąć na przykład wizja specjalnej wersji dla urządzeń mobilnych wszelkiej maści.

@Koziołek: $700 przy budowie portalu internetowego to nie tak wiele. A jeżeli dochodzi Java polecana przez Ciebie po stronie serwera to i trzeba trochę w serwer zainwestować więcej (choćby w administrację, to nie jest głupie PHP+MySQL) ;-)
Poza tym to ma robić agencja interaktywna, czyli licencja na Flasha to jej problem.

@tomkiewicz: Dokładnie. Dwa słowa: Sieć Semantyczna.
Semantyka dokumentu XHTML to ważna sprawa (pomijana niestety), XML+XSLT+CSS to rzadko spotykane nadal połączenie (dziękujemy pewnym przeglądarkom), a bardzo fajne, ostatnio Blizzard na stronie Starcrafta2 takie zastosował.

0

@Ktos, weź pod uwagę to że Flasha trzeba się jeszcze nauczyć i przygotować jakieś swoje portfolio.
Co do Javy to koszty są rzeczą względną. Można dogadać się z np. dostawcą netu przez kablówkę na dodatkową usługę "gołego" serwera i samemu bawić się w administrowanie. Rozsądnie napisana aplikacja nie wymaga w zasadzie uwagi od strony administracyjnej.

@tomkiewicz, trójpodział jest jeszcze marzeniem. Przyczyna jest prosta nikt, z twórców przeglądarek, nie respektuje do końca rekomendacji W3C i zapewne długo jeszcze nie będzie respektował.

0

@Koziołek: Nie zgodzę się z Tobą. W tym momencie WSZYSTKIE popularne przeglądarki obsługują XML+XSLT. Do niedawna jeszcze Opera tego nie wspierała, ale 9 już to obsługuje. Dlatego też taka firma jak Blizzard pozwoliła sobie na użycie tej technologii na swojej stronie. Problemy pojawiają się przy CSS, jednak w przypadku podstawowych funkcjonalności wszystkie są raczej zgodne. Ewentualne problemy pod IE rozwiązują komentarze warunkowe.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1