Studia?

0

Witam!

W tym roku stuknie osiemnastka, za rok matura. No i co po niej? Czytam różne tematy, przeglądam różne fora i ciągle widuje "liczy się bardziej doświadczenie niż papier" nieraz widuje narzekania że na studiach dziennych takich i takich studenci są zasypywani matematyką, fizyką i przedmiotami niezwiązanymi z przyszłą pracą. Niektórzy (temat "Studia Zaoczne") zachwalają studia zaocznei. No właśnie, co wybrać? Jakie uczelnie polecacie? Poza tym "liczy się doświadczenie, portfolio" co to znaczy?

Doświadczenie w czym? Znajomość samego języka, bibliotek, praca w grupie?
Portfolio - z czego ono ma się składać? 2 projekt po 50k lini kodu czy lepiej 15 mniejszych projektów, liczą się exeki czy składania i czytelność kodu, a może funkcjonalność programu?

Prosiłbym o napisanie które uczelnie dają nadzieje na znalezienie pracy - a zarazem zostawiają trochę czasu wolnego na rozwój we własnym zakresie. Jakie umiejętności i jakie doświadczenia powinien mieć kandydat o prace? Czy te doświadczenia mają być potwierdzone kodem źródłowym czy papierkiem od jakieś firmy - jakiejś osoby? No i proszę o ogólne rady czego się uczyć żeby w przyszłości nie obudzić się z ręką w nocniku ;)

Poszukiwałem podobnych tematów, owszem były ale większość przeterminowana. Chciałbym dostać informacje jakie mogą się przydać osobie która w przyszłości (2-6 lat) będzie chciała utrzymywać się z programowania.

Pozdrawiam.

0

Jesli mialbym cos polecić w Krakowie to polecilbym WSZiB (Wyższa szkola zarzadzania i Bankowości), nzawa myląca ale informatyka owszem jest na wysokim poziomie. Niestety ( a moze stety) jest to szkola prywatna, cena za studia na kierunku informatyka (3,5 letnie dostajesz inż) dla zaocznych wynosi 440 zł miesięcznie.

Jesli chodzi o to ze szkola jest prywatna....to nie chcialbym zebyście mysleli ze trzeba tylko placic i nie robic nic....otoż poziom jest dosć wysoki (u mnie w grupie np zostalo 8 osób z 32 a jeszcze nie zakończyliśmy 2 semestru) obecnie szkola zajmuje 3 miejsce w rankingu szkol prywatnych na kierunku inforatyka.

Jesli chodzi o kadre to są to ludzie z dużymi umiejętnościami, wiekszość z nich potrafi przekazac swoją wiedze w bardzo przystępny sposób....niestety zdazaja sie wyjątki :/ ale jak wszędzie....
Kadra głównie pochodzi z Katedry Inforamtyki z AGH, ale są także wykladowcy z UJ.

Jeśli chodzi o sprzęt to jeśli nie najlepsza to jedna z najlepszych <ort>wyposarzonych </ort>szkół w Krakowie(sprzet nowy, zaledwie 2-3 leti)

Ja osobiscie jestem zadowolony......i Polecam...

Jakby jakies pytania to [email protected]

0

Zgadzam się z przedmówcą. Szkoła prywatna wcale nie oznacza tego, że liczą się tylko pieniądze, często kosi się bardziej niż na państwowych. Poza tym zatrudnia się tam wysoko wykwalikowaną kadrę naukową. Co do wyboru studiów, to trudno mi doradzać, bo to głównie zależy od Ciebie. Powiem tak...nawet po skończeniu UJ możesz zostać bez pracy, IMO to jest bardziej sprawa tego co się robiło w trakcie trwania studiów. Jeżeli starałeś się cokolwiek robić i dawałeś z siebie dużo, to nie martw się...zawsze można się poduczyć, aniżeli zaczynać uczyć od nowa ;-P i znajdziesz pracę.
Wspomniałeś też o tym, iż studenci są zasypywani masą niepotrzebnych przedmiotów typu matematyka, fizyka... Na początku myślałem bardzo podobnie jak Ty. Przeszedłem te przedmioty i jednak czasem okazuje się, że są one potrzebne, gdyć informatyka w dużym stopniu bazuje na matematyce i fizyce. Poza tym zawsze miło jest powspominać :-) Na studia dzienne trudno jest się dostać, szczegónie teraz, kiedy na studia udał się wyż demograficzny lat 81-85, ale życzę powodzenia na egzaminach...no i porozglądaj się po uczelniach

Pozdrawiam :-)

PS. Gdybyś miał jakieś pytania możesz do mnie pisać (kontakt poniżej)

0

Chcialbym zadac pytanie moze nie na ten temat (aczkolwiek podobny), nie chce zakladac nowego watku bo tematow o studiach jest od cholery, jak zawsze o tej porze roku :).
A wiec w tym roku pisalem mature i sie wybieram na politechnike u mnie w miescie i mam na oku dwa kierunki: Elektrotechnike oraz Telekomunikacje i Elektronike. I tak sie chcialem zorientowac na co lepiej jest isc, po ktorym kierunku sa wieksze mozliwosci/szanse na znalezienie pracy?

0

Rzecz jasna na telekomunikację i elektronikę....ale jest to dział niezmiernie trudny. Ja osobiście też chciałem tam iść, ale nie poszedłem mimo, że jestem po technikum elektronicznym. Jeżeli się interesujesz elektroniką i masz o tym jakieś pojęcie to polecam, ale musisz się tym interesować...jeżeli kręci Cię bardziej informatyka i programowanie to odradzam...nie będziesz się mógł na tym skupić. A jeśli chodzi o Elektrotechnikę to początki są podobne do Elektroniki i Telekomunikacji, bo pewne podstawy sa podobne dla obu tych kierunków, ale moim zdaniem jest to kierunek trochę nie na czasie.

Pozdrawiam

0

Dzięki za odpowiedzi.

Ponawiam pytanie: co powinno znaleźć się w portfolio - jakie jest najbardziej cenione?
Dorzuce nowe: jakie biblioteki powinien znać potencjalny uniwersalny programista? ;)

Rozglądam się za studiami, przeglądam stronki, ale jednak studia dopiero za rok a wakcje się zbliżają więc czasu na programowanie trochę będzie a chciałbym wiedzieć co wypadałoby znać. Dodam jeszcze że programuje w c++, ale sądze że za rok w wakacje będe chciał poznać delphi.

0

Z tego co widzę to największe zapotrzebowanie jest na programistów Java (J2EE wraz ze wszystkimi związanymi z tym technologiami), oraz .NET. W tych dwóch działach są najwyższe pensje, a wymagania najmniejsze. Dobrą specjalizacją jest też layouterka (CSS2 + JS, jeśli do tego jesteś po szkole plastycznej to wszędzie - tam gdzie tworzy się strony www - wezmą cię z pocałowaniem ręki). Ostatnio też szybko rozwija się rynek ColdFusion, ponieważ wiele zachodnich firm korzystających używających tej technologii szuka w Polsce programistów.
To nie jest tak, że musisz znać konkretne biblioteki, liczy się raczej znajomość zagadnień niż konkretnych rozwiązań. Poza tym wszystko zależy od tego, co chcesz robić - aplikacje www, gry, aplikacje użytkowe...

0

To ja może parę słów od siebie. Na początku odradzam przejście z C++ do Delphi, bo to jest jednak inna składania. Jeśli ktoś ma to na uczelni (np. ja) to polecam nie operdzielać się, bo to zawsze jeden język więcej w CV, jednak jeśli jak piszesz w C++ to lepiej przejść do Java/.NET bo chcąc nie chcąc to jest przyszłość. Jeśli .NET to właściwie w grę wchodzą dwa języki: C# i C++/CLI ale ta platforma to temat jak rzeka...

Co do studiów, ja potwierdzam, że liczy sie papierek, ale warto też zapamiętać niektóre wzorce i metody rozw. niektórych problemów. To sie faktycznie potem przydaje. Oprócz tego w wakacje, a jeśli bedziesz miał czas to i w roku akademickim zainteresuj się praktykami/pracą w jakis firmach IT. Poznasz jak sie pracuje w takiej firmie, co trzeba umieć itp. Warto sie dostać, bo wymagań dużych nie stawiają a można podłapać trochę doświadczenia. Oprócz tego radze chodzić na wszelkie kółka jakie są. Na studiach raczej nie trzeba się bardzo przykładać, najlepiej po prostu wszystko pozaliczać :P, no chyba, ze chcesz zostac na uczelni...

Dobra, koniec rozprawki. Pozdrawiam i życzę powodzenia !

0

Witam.
Moim zdaniem, jeżeli chodzi o programowanie to uważam, że teraz opłaca sie inwestować w technologie Java (J2EE itd.) i .NET. Jeżeli chcesz mieć ogólne zestawienie na jakie technologie jest największe zapotrzebowanie to polecam strone Ranking technologii IT na rynku pracy

DzieX napisał(a)

Oprócz tego w wakacje, a jeśli bedziesz miał czas to i w roku akademickim zainteresuj się praktykami/pracą w jakis firmach IT. Poznasz jak sie pracuje w takiej firmie, co trzeba umieć itp.

Może mógłbyś polecić jakieś firmy IT z Lublina, które przyjmują na praktyki. I może sie orientujesz czy trzeba spełniać jakieś wymagania ?
Z góry dzięki za odp.

Pozdrawiam.

0

UHC Lublin, jestem u nich na praktykach. Żeby się dostać, trzeba było napisać test z C++/Java/SQL + troche teorii. Najwięcej z C++ napisałem; z innych bardzo mało, ale udało się dostać.

0

C++ i Java :-/, wolałbym C# albo Delphi, ale co tam może przez wakacje sie poucze i spróbuje. Bo chyba to nie są praktyki tylko wakacyjne, tzn. czy da rade pogodzić je z zajęciami ?

0

pRoGi: Świetny ranking żeś wyskubał!!
<browar>

//choc pare technologii ktore bym w jedna wrzucil pojawia sie pod roznymi nazwami

0
pRoGi napisał(a)

C++ i Java :-/, wolałbym C# albo Delphi, ale co tam może przez wakacje sie poucze i spróbuje. Bo chyba to nie są praktyki tylko wakacyjne, tzn. czy da rade pogodzić je z zajęciami ?

Sorki, ale chyba dla Ciebie nie zmienią narzędzi :P Da rade pogodzić z zajęciami.

0
DzieX napisał(a)

Sorki, ale chyba dla Ciebie nie zmienią narzędzi :P

Nigdy nic nie wiadomo ;-) . No nic, ale dzięki za informacje [browar]
Pozdrawiam.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1