Fabryka Intela w Polsce. Czy powinniśmy dopłacać?

0

Ostatnio głośno o poszukiwaniach miejsca na fabrykę układów elektronicznych przez Intela.
Dla tych co nie słyszeli:
https://ithardware.pl/aktualn[...]owe_fabryki_chipow-17727.html
No i teraz pojawia się pytanie: czy warto jest dopłacać?
Intel zapewne wybuduje fabrykę tam gdzie dostanie najkorzystniejsze warunki. Czyli ziemia za darmo, drogi na koszt państwa, specjalna strefa ekonomiczna - zwolnienie z podatków.
Czy według Was warto dopłacać do tego za wszelką cenę? Czy może jednak oddajmy to od razu Niemcom, jak inne fabryki np. Tesli, a i tak Polacy pojadą tam pracować?
Myślę, że lokalizacyjnie wybrali by okolice Trójmiasta. Mają już R&D tam, kadra menadżerska się zaaklimatyzowała. Dochodzi możliwość transportu morskiego, chociaż nie wiem na ile to ma dla nich znaczenie.
Kiedyś walczyliśmy o fabrykę Della pod Łodzią. Nie wiem czy coś tam jeszcze robią, ale Dell po zakończeniu się okresu darmowych podatków sprzedał fabrykę Foxconnowi i nikt już nie słyszy o Dellach z PL.
Jeszcze jedno ale, to konkurencja. Oczywiście w ramach procesorów są na razie 2 do 3 wiodących firm, ale Pan Kazio jakby chciał fabrykę to musi wszystko za swoje, a taki Intel dostanie super warunki.
Co sądzicie?

2

A z jakiej paki mamy jakkolwiek dopłacać? :) znając życie pewnie i tak dostałby mega preferencyjne warunki podatkowe, ale nie ma co się uniżać (takie jest moje zdanie, chociaż i tak nic się ono nie liczy). Oczywiście powstałoby mega dużo miejsc pracy itp itd - swoją drogą, to ogólnie zauważam, że wielkie korporacje bardzo chętnie tworzą swoje oddziały w Europie wschodniej.

4

Nie. No chyba że mamy robić za montownie/kolonię.

0

Jest tyle krajow w UE, ktore sa lepsze i stabilniejsze do inwestycji. Intel Go Home, You Are Drunk! Jak juz musza w PL to Trojmiasto.

0

A chipy Intela w ogóle mają przyszłość, czy przyszłość to arm i risc?

0

Nie od dzisiaj Panowie z Polski są jednymi z lepszych w IT. Czy to plus czy minus? Takie miejsca mogą sprawić, że w końcu będą zostawać, a nie opuszczać kraj, jak dobrzy lekarze i inni.
Z drugiej strony, korporacje omijają wiele opłat, a ja przed tym wszystkim zawsze wybierałam (kiedyś) mniejszych graczy, jak Graphcore. Zanim rynek chipów zaczął szaleć, zanim wszyscy dowiedzieli się, że chińskie Apple dla rządu US miały wbudowane chipy infiltrujące, to był mój kierunek i mój wybór, jeden z kilku najważniejszych w mym życiu: innowacja, inteligencja, świat jutra.
Ale.... jeśli możemy mieć i tych i tych graczy, to chyba warto przedyskutować możliwości.
Norman Davies powiedział kiedyś, że Polska stanie się najpotężniejszym krajem Europy. Myślę, że to co kiedyś stanowiło o jej słabościach, będzie jej siłą.
Sądzę też, że to leży w zaradności ludzi władzy, jak rozegrają partie najważniejsze. Jak z Intelem i innymi. Tu trzeba specjalistów od prawa korporacji międzynarodowych i polityki międzynarodowej, a ta ostatnia nie ma się chyba obecnie najlepiej. Za dużo jest ignorancji i innych w kluczowych kwestiach.

1

Wolałbym fabrykę AMD...

A tak na poważnie to fabryka procesorów w EU by się przydała, inwestycja tej wagi może pomóc przyciągnąć inne. Tak więc każdą inwestycję należy przyjmować z otwartymi rękoma. Czy dopłacać, wydaje mi się że ulga podatkowa na najbliższe 10 lub 15 lat powinna wystarczyć. TMSC działa na Tajwania a więc w kraju 1 świata i jakoś z tego powodu nie zbankrutowali. To czego u nas brakuje to pracowników znających się na tego typu produkcji.

Osobiście uważama że nadchodzą ciekawe czasy ARM i RiscV sporo namieszają. Intel jak to intel, zapewne otrząśnie się z obecnej porażki i wróci do formy za 3 lata.

5
Pinek napisał(a):

A z jakiej paki mamy jakkolwiek dopłacać? :)

Bo świat nie działa tak, jak sobie to kuce wyobrażają i korporacje idą tam, gdzie już jest publiczna infrastruktura, a nie budują sobie prywatnych dróg i elektrowni.
Zresztą, zależy co nazywamy "dopłacaniem", bo zwolnienie z jakichś tam podatków nie jest dopłacaniem.

jurek1980 napisał(a):

Czy według Was warto dopłacać do tego za wszelką cenę?

Chyba nie, po co ludzie mają pracować, skoro można im dać 500+.

0

Gdyby taka inwestycja byla czyms nierentownym/niechcianym to sznurek wlodarzy by sie nie ustawial do intela w tym momencie, wiec taka inwestycja zdecydowanie na plus.

2

@jurek1980: Fabryka Intel'a jest łakomym kąskiem dla nas z paru powodów:

  • miejsca pracy
  • jest to (jak pokazują ostatnie miesiące) fabryka o znaczeniu strategicznym - im większe kłopoty będzie miał świat w razie jakiegoś zdarzenia typu wojna na naszym terytorium, tym lepiej dla nas
  • każde wejście do nas przemysłu wysokich technologii to mimo wszystko jakaś szansa oderwania się od tradycji produkcyjnych ograniczonych głównie do ziemniaków i cebuli.

Nie jestem zwolennikiem dorzucania publicznych pieniędzy do prywatnych przedsięwzięć (w tym w postaci ulg podatkowych), ale takie są realia na świecie. Chcesz mieć u siebie fabrykę jakiejś dużej korporacji, to musisz wyłożyć kasę w postaci dostępu do infrastruktury, wykwalifikowanych kadr, zwolnień podatkowych, dzierżawy ziemi za dolca na 30 lat itp.

Infrastruktura portowa może mieć znaczenie w przypadku budowy takiej fabryki. Produkty to głównie transport lotniczy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0