dlaczego Polska nie ma własnego faba procesorów

0

dostęp do wody - jest

ludzie - no są uczelnie z mikroelektroniką, fizyką techniczną itd. gdzie ludzie pewnie ogarniają temat półprzewodników czy metali, o komputerach czy matmie też uczą

a zabawki do EUV można byłoby załatwić od somsiada - holenderskiego ASMLa

co jeszcze trzeba? piniondze?

1

EU Signs €145bn Declaration to Develop Next Gen Processors and 2nm Technology
The 17 member states who signed the declaration are:
Belgium France Germany
Croatia Estonia Italy
Greece Malta Spain
The Netherlands Portugal Austria
Slovenia Slovakia Romania
Finland Cyprus

Polski nie ma, jak widać.

Wypracowanie od zera najnowocześniejszej litografii wymaga prawdopodobnie setek miliardów dolarów inwestycji i bardzo dobrego planowania. Zamiast tego moglibyśmy niskim kosztem produkować coś w starych (przestarzałych?) litografiach, ale czy to jest jakoś mocno potrzebne? Scalaki w starych litografiach można tanio produkować w różnych miejscach na świecie. Nie trzeba kupować browaru, żeby napić się piwa.

4

Gościu mamy 2021 rok, właśnie wprowadzają w pl największe programy transferów socjalnych ever a ty się pytasz czemu nie mamy fabów procków xdddd

0

@Wibowit:

o, dobrze że przypomniałeś o tym

ciekawe czy u niemca już zaczęli stawiać jakiegoś faba

Wypracowanie od zera najnowocześniejszej litografii wymaga prawdopodobnie setek miliardów dolarów inwestycji i bardzo dobrego planowania. Zamiast tego moglibyśmy niskim kosztem produkować coś w starych (przestarzałych?) litografiach, ale czy to jest jakoś mocno potrzebne? Scalaki w starych litografiach można tanio produkować w różnych miejscach na świecie. Nie trzeba kupować browaru, żeby napić się piwa.

EXCLUSIVE TSMC looks to double down on U.S. chip factories as talks in Europe falter

European chip and auto companies, for their part, are mostly lined up against the idea. They would prefer subsidies for the older-generation chips that are heavily used by car manufacturers and are in short supply.

1

@WeiXiao: odpowiedź jest bardziej skomplikowana.

  1. ludzie są, wiedza jest, pewnie dałoby się coś zbudować do produkcji gdyby ktoś rzucił kasę ALE
  2. niestety istniejące układy i brak porozumienia między Polakami skutecznie uniemożliwiają zrobienie czegokolwiek w dłuższej perspektywie; ssie się kasę od biednych i remontuje ulice, zamiast wziąć się za cokolwiek ambitniejszego, po co się męczyć jak na kimś innym można zrobić większą kasę w prostszy sposób...
  3. były przykłady (Optimus = Roman Kluska i inni) firm które chciały się rozpędzić to podcięto im skrzydełka, oczekiwano łapówek (oczekujący ich nie otrzymali), nie pozwolono na rozwój firm (dojeżdżanie ze strony urzędów skarbowych), bo po prostu są ludzie np. w rządzie którzy nie chcą żeby ktoś miał za dużo kasy

I jeszcze pewnie z kilkanaście punktów by się znalazło. Wymieniłem te najważniejsze.

5

Czy ze scalaków da się upędzić bimber?

Jeśli nie, to nasz odpowiedź dlaczego nikt w to w Polsce nie inwestuje. Są sprawy ważne i ważniejsze :)

A z tym dostępem do wody bym się kłócił, ZTCP z zasobami wodnymi u nas jest delikatnie mówiąc średnio, a w lecie to już w ogóle jest dramat bo brakuje wody do chłodzenia elektrowni

3
WeiXiao napisał(a):

ludzie pewnie ogarniają temat półprzewodników czy metali, o komputerach czy matmie też uczą

A myślisz, że ci ludzie którzy naprawdę ogarniają chcieliby pracować dla Janusza / Grażyny za śmieszną stawkę i wysłuchiwać codziennie, że na jego miejsce 100 za bramą i jak jeżdżą po nim wszyscy upośledzeni umysłowo krewni Janusza / Grażyny pozatrudniani na kluczowych stanowiskach? Taki model gospodarki. Nic nie zrobisz.

0

@PanamaJoe:

A myślisz, że ci ludzie którzy naprawdę ogarniają chcieliby pracować dla Janusza / Grażyny za śmieszną stawkę i wysłuchiwać codziennie, że na jego miejsce 100 za bramą i jak jeżdżą po nim wszyscy upośledzeni umysłowo krewni Janusza / Grażyny pozatrudniani na kluczowych stanowiskach? Taki model gospodarki. Nic nie zrobisz.

nie przesadzajmy, janusz czy grażyna nie otwierają fabów.

@superdurszlak

A z tym dostępem do wody bym się kłócił, ZTCP z zasobami wodnymi u nas jest delikatnie mówiąc średnio, a w lecie to już w ogóle jest dramat bo brakuje wody do chłodzenia elektrowni

my bad then

0
WeiXiao napisał(a):

ciekawe czy u niemca już zaczęli stawiać jakiegoś faba

Jest tam u nich trochę fabów:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_semiconductor_fabrication_plants
https://en.wikipedia.org/wiki/Silicon_Saxony

Obstawiam, że te faby mają na tyle świeże technologie, że nadają się do produkcji scalaków do nowych samochodów, ale być może mają za małe moce produkcyjne, żeby zaspokoić popyt. Trzeba też wziąć pod uwagę, że pod każdego wykonawcę scalaków trzeba przerabiać projekt, bo litografie od różnych producentów się różnią, nawet jeśli mają te same marketingowe oznaczenia i wtedy przeprojektowanie czipa się potencjalnie nie opłaca.

1
WeiXiao napisał(a):

nie przesadzajmy, janusz czy grażyna nie otwierają fabów.

Serio, bardzo chciałbym, żeby to była prawda.

1

Ignoranci!!

przede wszystkim trzeba odrobię chęci aby sprawdzić jak jest faktycznie. Rozumiem, że o polskiej technologii nie mają pojęcia rolnicy.. ale "kwiat" forum programistycznego... To już wstyd.

Od 20 lat:

https://www.dcd.pl/
https://www.dcd.pl/product-category/cpus/
https://www.parp.gov.pl/component/content/article/57451:jeden-za-wszystkich-wszyscy-za-jednego-wywiad

Większość to tylko jęczeć potrafi jak to w tej Polsce źle, a w sumie to nawet nie chce im się zorientować jak faktycznie jest.
Dla tych co żyją w "korpośnie" może kiedyś dotrze, że Polska to nie tylko fabryki cebuli prowadzone przez Janusza.

1

@katakrowa: Z tego co wyszukałem w necie, to wygląda na to, że dcd.pl jest fabless i projektuje scalaki wytwarzane gdzie indziej (tak jak np. AMD obecnie czy nVidia). Nie jest fabem (tzn. nie jest foundry).

0

@Wibowit:
patrząc tymi kategoriami to niewiele krajów na świecie ma fabryki procesorów.

1

Przecież w pytaniu w tym wątku chodzi o faba procesorów, a nie samego projektanta.

Na tej liście https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_semiconductor_fabrication_plants naliczyłem ponad 30 krajów. Nie tak znowu niewiele.

Bycie fabless to nie wstyd (masa wielkich firm jest fabless, np. Apple), ale strategicznie jesteśmy zdani na łaskę innych krajów i niespecjalnie mamy na czym szkolić kadry zatrudnionej w fabrykach półprzewodników, o ile takie kiedyś powstaną.

4

Meh, heh, w PRL było ale upadło: https://pl.wikipedia.org/wiki/CEMI
Nadal mam kilka scalaków (nie działających niestety) tego polskiego kwiatuszka technologii.

Poziom wyszukania technologicznego doszedł w Polsce do takiego stopnia że produkowano klona 8080: https://pl.wikipedia.org/wiki/MCY7880
Jak również komputer z komponentów "rodzimych": https://pl.wikipedia.org/wiki/Elwro_600

Na oko, pewnie dało by się to wskrzesić, pytanie tylko jak by to cenowo wyglądało. I raczej nie myślę tutaj o Intelach a o jakichś ARM z niskim taktowaniem na początek...

0
pikob napisał(a):
  1. ludzie są, wiedza jest

Ludzie są i wiedza jest, ale na tej samej zasadzie jak gdy ktoś tutaj na forum zada pytanie o czymś od czapy, a ludzie autorytatywnie odpowiadają, chociaż pojęcia nie mają. :) Skąd niby mają być ci ludzie na serio, jak zaorali produkcję scalaków w Polsce chyba w 1994, a w porywach były robione klony 8080 2 lata po oryginale?

0

Na oko, pewnie dało by się to wskrzesić, pytanie tylko jak by to cenowo wyglądało. I raczej nie myślę tutaj o Intelach a o jakichś ARM z niskim taktowaniem na początek...

Hmm, to technologia z lat siedemdziesiątych:

Charakterystyka MCY7880
producent: UNITRA CEMI
data wprowadzenia na rynek: 1976
technologia produkcji: 6,0 µm.
liczba tranzystorów: 4000

Prawie pół wieku do nadrobienia, gdybyśmy chcieli być konkurencyjni z najlepszymi. Od tamtego czasu upakowanie tranzystorów wzrosło grube tysiące razy i teraz zamiast liczyć tranzystory w tysiącach to liczy się je w miliardach. Nawet gdybyśmy chcieli mieć tylko trochę stare technologie zamiast najnowszych, to i tak trzeba bardzo dużo nadrabiać.

Weźmy dla przykładu https://en.wikichip.org/wiki/arm_holdings/microarchitectures/cortex-a53 czyli najsłabszy rdzeń ARM pakowany dzisiaj do smartfonów. Ten rdzeń (pojedynczy) jest złożony z milionów tranzystorów, a cały SoC potrzebuje dużo więcej niż pojedynczego rdzenia.

2

Z legend miejskich zdaję się do CEMI w latach 90-tych kupiono całą linię produkcyjną nowoczesnych procesorów (chyba od Siemens) ale przy prywatyzacji sprzedano to znów za grosze gdzieś na zachód.

Swoją drogą to ciekawie, mieć w historii kraju człowieka który dał podwaliny pod produkcję proecesora - Pana Czochralskiego i nie robić z tym nic. Komunizm to był wspaniały ustrój.

Fabryk typowych procesorów mieć pewnie długo, albo w ogóle nie będziemy. Nawet w USA kilka lat temu było głośno jak zrobili jakieś badania co do dostępności podzespołów do produkcji obronnej i wyszło im, że nie są w stanie wyprodukować niczego dla wojska jeśli Chiny zamkną kurek z dostawami.

1

A tymczasem u ruskich: https://en.wikipedia.org/wiki/Elbrus-8S

Wydaje się że w EU to przynajmniej niemcy sobie jedną taką fabrykę postawią. Czytam od czasu do czasu prasę niemiecką i ostatnie tygodnie to biadolenie że nie mogą samochodów produkować bo scalaków brakuje. Do tego dochodzi też kwestia suwerenności, albo jesteśmy jako EU zależni od Chin albo nie. Niestety jeśli chodzi o IT i hardware to europa 2021 to kompletne zad**ie.

0
0xmarcin napisał(a):

A tymczasem u ruskich: https://en.wikipedia.org/wiki/Elbrus-8S

Akurat ten procek to chyba jest produkowany w TSMC 28nm? Z https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_semiconductor_fabrication_plants wynika, że Rosja ma swoje fabryki, ale wytwarzające w mniej zaawansowanych procesach, np 65nm. Jeśli chodzi o samodzielną produkcję to stać ich chyba tylko na poprzednika wspomnianego procesora, czyli na https://en.wikipedia.org/wiki/Elbrus-2S%2B (i to tylko wersję 300 MHz, bo szybsze były produkowane w TSMC).

0

Podejrzewam, że to przez to że w Polsce się za dobrze zarabia. Produkcja scalaków wymagała kiedyś - nie wiem jak teraz - ogromnego nakładu pracy niewykwalifikowanej do konfekcjonowania die (daii? jest to w ogóle to słwo po Polsku? https://en.wikipedia.org/wiki/Die_(integrated_circuit) ).

OIDP amerykanie najpierw wysyłali całe wafle do Tajwanu do konfekcjonowania na poszczególne scalaki, a po wprowadzeniu nowej technologii u siebie - całe stare linie produkcyjne tam przenosili. I tak powstał Tajwański przemysł semikonduktorowy.

1

Tak wygląda obecny chip-shortage, stary 8088 nie dość że cena wybiła w kosmos, to jeszcze trzeba czekać do czerwca:

screenshot-20210516180726.png

1

no to co, temat już chyba częściowo nieaktualny?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1