Scrum master i jego umiejętności

0

Siemanko!
Mam pytanko!
Czy wg. was Scrum Master powinien znać się na programowaniu i technologii w jakiej pracuje zespół, czy może być w tych tematach kompletnym laikiem?

0

To co my o tym sądzimy nie ma znaczenia. I tak scrum mastery robią co im się podoba.

0

Znać się na programowaniu - tak. Znać technologię w jakiej pracuje zespół - niekoniecznie. Ważne żeby uważał się za członka teamu i żeby chciał pomagać, a nie uważał się za kierownika który wie wszystko lepiej.

@Spine E tam. Ja do tej pory miałem trzech różnych scrum masterów, i kojarzę z 5 z innych teamów - wszyscy są spoko.

1

Czyli jeśli ScrumMaster nie zna się wcale na programowaniu, a w poprzedniej pracy był... barmanem, to niezbyt dobrze to wszystko wróży? ;)

2

Już sam fakt istnienia takiego odrębnego stanowiska jak Scrum Master dobrze nie wróży.

0

@somekind - chodzi Ci o to, że człowiek obejmujący stanowisko Scurm Mastera nie powinien obejmować go "na pełen etat", tylko w taki sposób, że sam coś kodzi i dodatkowo poświęca swój czas w ciągu dnia na kierowanie zespołem i pomoc?

2

Raczej odwrotnie - to ktoś, kto ma normalną, uczciwą pracę w projekcie, może dodatkowo pełnić rolę SM.

Ale - skoro SM jest potrzebny, to znaczy, że zespół nie potrafi się sam zorganizować, więc nie jest agile'owy. I albo tak jest naprawdę, albo kierownictwo twierdzi, że programiści są upośledzeni i potrzebują niańki. Zarówno jedno jak i drugie dobrze nie wróży.

0

Dzięki somekind za pomoc, potwierdziłeś tylko moje domysły :)

0

@somekind Albo np klient ma takie wymagania.
Dla mnie taki Scrum Master na pełen etat jest fajną sprawą przy większych projektach. U nas przy systemie pracuje 10 zespołów. Jakoś nie chciało by mi się (jako programiście) ogarniać komunikacji pomiędzy tyloma zespołami. W dodatku kontakt z klientem (kilkunastoma osobami od różnych spraw), pilnowanie Jiry, co chwilę jakieś spotkania techniczne i biznesowe, itd. A tak jest osoba na 2-3 zespoły która to wszystko załatwi.

1

@OverMorda ale osoba o której piszesz to jest manager a nie scrum master, niezależnie od tego jak tą pozycje u ciebie ktoś nazywa ;]

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0