Skąd bierzecie pomysły na własne projekty

0

Ucząc się jakiejś nowej technologii dobrze jest od razu zabrać się za praktykę i naklepać w niej jakiś projekt. Żeby tylko pobieżnie poznać możliwości danej technologii wystarczy pewnie napisać jakiegoś CRUDa. Z tym nie mam problemu, bo pomysłów mam dużo, duża część z nich potem może mi się nawet przydać. Ale co zrobić kiedy znam już w miare dobrze jakąś technologię ale chciałbym poznać ją lepiej i nauczyć się nowych rzeczy? Skąd wziąć pomysł na napisanie czegoś bardziej rozbudowanego, co może zająć nawet pare miesięcy? Skąd Wy bierzecie takie pomysły?

2

Potrzeba matką wynalazków ;)

Problem w tym, że tyle rzeczy już powstało, że aż brakuje potrzeb :P Takie czasy...

Jeśli widziałeś jakiś program i czegoś Ci w nim brakuje, to możesz starać się zrobić aplikację wypełniającą tę pustkę.

0

No właśnie w tym problem ze nic nie potrzebuje.. No chyba że bardziej w kwestii jakichś mikrokontrolerow itp ale karierę mam bardziej ukierunkowana na aplikacje webowe więc fajnie byłby coś bliżej zwykłego programowania.

0

Mam ten sam problem ;) Nie chce mi się pisać projektu, który już istnieje, a wymysleć coś nowego ciężko. No chyba, że to tylko wymówka dla mojego ogólnego lenistwa :P

2

Ja np. ponieważ umiem pisać CRUDy postanowiłem sobie napisać generator CRUDów. Następnym etapem pewno będzie generator generatorów CRUDów. :P

1

napiszcie se gre ;p

0

Od lat miałem z tym problem, ostatnio udało mi się wypracować w miarę działającą formułę. Oczywiście jak masz jakiś problem do rozwiązania, to sprawa jest prosta, ale zakładm że chcesz napisać po prostu coś dla rozwoju skilli. Pierwszym krokiem jest postanowienie że chcę coś wymyślić. Mogę siedzieć na tyłku miesiącami i narzekać że nie mam pomysłu. Trzeba przede wszystkim zacząć o tym aktywnie myśleć. Pomyśl o aplikacjach z których korzystasz na co dzień, którą z nich dałbyś radę stworzyć z użyciem tej technologii? Może jesteś w stanie przenieść ideę tej aplikacji na inną branżę, ale nawet jeśli nie nie ma nic złego w stworzeniu zwykłego klona. Spisuj każdy najdrobniejszy pomysł jaki przyjdzie ci do głowy i wychodź od niego. Kreatywność to skill jak każdy inny, im więcej czasu poświęcisz na sensowne ćwiczenie tym lepszy w nim będziesz.

0

Nie rozwijam skilli. Siedzę w desktopowych WindowsForms c# i mi to wystarcza. WPF może z ciekawości ruszę, bo to by tu pasowało. Sięgam po zagadnienia z mojej pracy. To ma jakieś przynajmniej odniesienie do rzeczywistości, a czego użyjesz, żeby to pokazać - mało istotne. Z różnych swoich eksperymentów ostatecznie korzystam w pracy. Czy były publikowane najpierw, czy potem.

3

Ale co zrobić kiedy znam już w miare dobrze jakąś technologię ale chciałbym poznać ją lepiej i nauczyć się nowych rzeczy? Skąd wziąć pomysł na napisanie czegoś bardziej rozbudowanego, co może zająć nawet pare miesięcy?

Iść do jakiejś pracy i zobaczyć jak w praktyce wygląda codzienna praca programisty, a następnie po godzinach sobie klepać projekt, który rozwiąże jakiś problem z którym boryka się mnóstwo programistów, a nikt tego jeszcze tego nie zrobił.

Paradoksalnie mnóstwo jest takich rzeczy, tylko trzeba umieć patrzeć. Jeśli brak ci pomysłów to polecam szczególnie frontend i te wszystkie JavaScripty, HTMLe, CSSy, bo to wciąż totalny dziki zachód i w zasadzie rozwijająca się dopiero działka programowania. We frontendzie jest łatwo o pomysły na innowacje, bo często wystarczy przenieść pomysł z innych języków programowania na grunt frontendu.

Zaletą takiego podejścia (robić coś, co rozwiązuje problemy w pracy programisty) jest to, że jak zrobisz już jakiś projekt, to samemu będziesz mógł z niego korzystać w codziennej pracy. Więc profit. Pomyśl o rzeczach, narzędziach, programach, pluginach (do czegokolwiek) które chciałbyś żeby istniały, bo by ci ułatwiły pracę, a nikt jeszcze tego nie zrobił.

A potem zacznij to robić ;)

Skąd Wy bierzecie takie pomysły?

Z lenistwa. Po prostu jak mam po raz enty robić to samo tylko trochę inaczej, to nie chce mi się powtarzać tych samych czynności, tylko piszę projekt, który mi robi różne rzeczy z automatu.

1

+1 do problemów z życia lub pracy. Mnie na przykład często denerwują narzędzia do zarządzania zadaniami i czasem pracy, więc myśl nr 1: ja bym to napisała lepiej. Byłam kiedyś na poczcie i widziałam z boku na monitorze, jak pani w okienku wyświetlają się bzdury na mój temat. Myśl nr 2: ja bym to napisała lepiej. Byłam u lekarza i marudził, że mu się system wiesza, że nie ma uprawnień do otwarcia mojej historii, że mu się przeładowało i musi wpisywać ponownie. Myśl nr 3: ja bym to napisała lepiej.

Jeśli nie masz w życiu żadnych problemów (?!), to pomyśl o swoich/cudzych zainteresowaniach i co by się w nich komuś przydało. Nawet jeśli coś takiego już istnieje, to napisz swoją wersję. Albo od razu przejrzyj istniejące aplikacje i sklonuj - wtedy nie trzeba mieć pomysłu na wymagania. Jest to też dobra okazja na poznanie jakiejś dziedziny, co zresztą w pracy też musimy robić.

PS. Nie żebym faktycznie te wspomniane pomysły zrealizowała :P, ale jakoś tak mam, że chciałabym od nowa zaimplementować cały świat.

0

Tylko, że te problemy z życia najczęściej to po prostu zwykłe CRUDy właśnie..

A jak chciałbym zająć się czymś bardziej "ambitnym", jakieś przetwarzanie danych, wielowątkowość, aplikacje które mają dużych ruch itp. (fajnie by było poznać np. Go) to gdzie szukać pomysłów?

Swoją drogą gry to na pewno fajny pomysł na robienie czegoś ciekawszego.

0

Myślę, że IoT, Ardruino to bardzo fajna sprawa na własny, domowy projekt.

1

Tylko, że te problemy z życia najczęściej to po prostu zwykłe CRUDy właśnie..

No to zrób automatyczny generator/edytor CRUDów i zamiast robić coś 8 godzin, będziesz mógł zrobić coś w pracy przez godzinę a przez pozostałe 7 godzin będziesz miał czas na przeglądanie fejsa albo po prostu wcześniej wyjdziesz z roboty. Ew. nie będziesz się leniuchował tylko zamkniesz więcej ticketów przez 8 godzin i dostaniesz podwyżkę.

To nie jest problem, że problemy są mało ambitne, tylko że mało ambitne może być podejście do nich. Jeśli człowiek uważa, że klepanie jest konieczne, to klepie. Inny człowiek z kolei podejdzie do tego w ten sposób, że klepanie jest bez sensu i napisze program automatyzujący monotonne czynności.

Niestety większość programistów zdaje się akceptować konieczność klepania, co mnie przeraża. Jedyną automatyzacją często jest ściągnięcie pluginu do autocomplete czy korzystanie z gotowych snippetów czy starterów. Ale to i tak trochę za mało, bo takie optymalizacje są przydatne tylko w początkowej fazie projektu, a nie przy dalszym rozwoju.

Tyle, że programiści przywykli do klepania i po prostu uwielbiają klepać kod (na czym cierpią projekty, terminy itp. bo nie automatyzuje się wielu rzeczy, skoro wszyscy uwieeeelbiają klepać).

Stąd rozwiązywanie po raz kolejny tych samych prymitywnych problemów, mimo że inni już je dawno rozwiązali poprzez automatyzację.

A jak chciałbym zająć się czymś bardziej "ambitnym", jakieś przetwarzanie danych, wielowątkowość, aplikacje które mają dużych ruch itp.

Ja bym się rozejrzał w takiej sytuacji za jakimiś ambitnymi startupami.

0

A czy czasem jakies netbeansy albo visual studio nie maja czegos takiego?

1

Nie wydaje mi się, żeby już wszystko wymyślono. Poza tym ja bym celował w działkę, która ma jakieś gówniane narzędzie dostepne i próbowałbym poprawić to narzędzie najbardziej jak sie da (bez kompromisów). Ludzie doceniają prostotę i z paru badań (nie chce mi się przytaczać tu źródeł) wyszło, że jeśli człowiek nie może znaleźć funkcji w aplikacji to odczuwa ból, który jest porównywalny z tym fizycznym. Dlatego tak ważna jest prostota, bo dobrze zaprojektowana aplikacja = uzytkownik czuje się madrzejszy = chce dalej płacić.

Przytłaczająca liczba nowych startupów technologicznych odgrzewa kotleta po raz 10., tyle że tu liczy sie nowe (czy tam innowacyjne) podejście do problemu, nie kolejny klon gównianego, istniejącego rozwiązania.

Wątpie, żebyś chciał tworzyć coś zupełnie nowego, bo to wymaga zwykle tony kasy na marketing. Lepiej wgryźć się w istniejący rynek i wykroic kawalek tortu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1