Czy scrapowanie danych ze stron (konkretnie ze stron z ogłoszeniami z pracą) jest legalne?

Odpowiedz Nowy wątek
2020-05-19 15:34

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 14 godzin temu

0

Jako że za niedługo chcę szukać pracy i bardzo nie mam pomysłu co mógłbym napisać w ramach ćwiczeń wymyśliłem sobie coś co się może przyda, czyli agregator ofert pracy z it. I teraz pytanie czy zaciąganie tych ofert ze stron typu justjoin.it czy indeed.com i wystawienie ich w formie apki webowej jest legalne? Zastanawiam się czy jest jakieś konkretne prawo, które o tym decyduje czy muszę się przekopywać przez regulaminy poszczególnych stron. Ktoś wie jak to wygląda? :)

Pozostało 580 znaków

2020-05-19 21:32

Rejestracja: 7 miesięcy temu

Ostatnio: 2 tygodnie temu

3
  1. Tak jest nielegalne.
  2. Tak przeczytaj regulamin.
  3. Na własny użytek możesz robić co chcesz.

I cały misterny plan w p.... :c - Qbelek 2020-05-19 22:20

Pozostało 580 znaków

2020-05-26 16:13
Moderator

Rejestracja: 16 lat temu

Ostatnio: 1 dzień temu

7
  1. Jest legalne. Ogłoszenie o pracę nie jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego, nie jest daną osobową, nie jest wizerunkiem osoby, nie jest informacją poufną - można rozpowszechniać bez zgody autora
  2. Regulamin nie decyduje o tym, co jest legalne, a co nie jest legalne, tylko przepisy prawa. Jeśli ktoś w regulaminie napisze, że po obejrzeniu strony masz wyskoczyć przez okno, to będzie to wiążące?
  3. Teoretycznie w przypadku złamania regulaminu narażasz się na odpowiedzialność cywilną. Ale to oni będą musieli wystąpić z pozwem i udowodnić szkody. W praktyce, jeśli nie będziesz im DOSował serwerów swoim crawlerem, to szkód raczej żadnych nie będzie.

Gdyby było inaczej, to wyszukiwarki takie jak Google byłyby nielegalne :P

BTW: Istnieje zapis zakazujący w pewnych sytuacjach crawlowania baz danych, których stworzenie "wymagało istotnego, co do jakości lub ilości, nakładu inwestycyjnego w celu sporządzenia, weryfikacji lub prezentacji (...) zawartości". Ale tutaj to raczej ogłoszeniodawcy płacą za możliwość umieszczenia swoich ogłoszeń, więc nie można mówić o tym, ab portal ponosił jakiekolwiek nakłady na sporządzenie lub weryfikację zawartości takiej bazy.

edytowany 3x, ostatnio: Krolik, 2020-05-26 16:22

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0