RAM disk - do czego przydatne, czemu słabo działa

0

Cześć,

ma ktoś doświadczenie z tworzeniem i użytkowaniem dysku/folderu utworzonego bezpośrednio w pamięci RAM.

Ja korzystam z IdDisk, mam tam 4GB tworzone na starcie systemu.
Wrzucam środowisko w ten folder NetBeans IDE oraz GlassFish i TOmcat.
Ale nie zauważam wielkiej różnicy w działaniu, uruchamianiu. A ze statystyk pamięć RAM jest jakieś 10-20 razy szybsza od dysku SSD. SDD poziom 500MB, natomiast RAM to rzędu 10000MB.

  1. Dlaczego nie działa to wszystko natychmiastowo, może coś źle robię?

  2. Do czego można użyć RAM disk jeszcze? Jakieś pomysły?
    np. odpalanie wirtualki systemu można w nich umieścić ale nie widzę potrzeba takiego zastosowania.
    To co mnie interesuję to możliwie jak najszybsze działanie komputera, plus narzędzi programistycznych. Mam tu na myśli IDE, serwery, kompilacja maven, itp ?

  3. Pytanie jaki jest sensowny jeśli w ogóle sens tworzenie RAM dysków, w tej chwili bez problemu można w komputerze umieścić nawet 64GB RAM ale czy jest w ogóle sens umieszczać/inwestować np.32GB lub 16GB ?

1
  1. Pamiętaj że nie chodzi tylko wczytanie plików, ale też trzeba je później w jakiś sposób przetworzyć. Dlatego start programów nie będzie 20x szybszy tylko dlatego że pamięć jest.

  2. Wydaje mi się że RAMDisk nada się raczej tylko do obliczeń w których dane są szybko tworzone czy przetwarzane. Umieszczanie tam gigowego repo mija się z celem.

  3. 8GB ram to bardzo mało i nie trzeba stawiać wirtualek czy ram disków żeby to zużyć. 16GB przy kupnie nowego kompa to minimum.

1
  1. Ram Disk dawał wymierne korzyści w czasach HDD i latających talerzy. Obecnie nowoczesne dyski SSD mają sterowniki, które pozwalają na operowanie na nich jak na pamięci RAM, bez wprowadzania spowalniającej warstwy emulacji sektorów i cylindrów.

  2. Zainwestuj w szybki dysk SSD, wysoko wydajny RAM i tyle. Na pewnym etapie nie będziesz już dostrzegać zmian.

  3. RAM jest tani. Zatem warto w niego inwestować chociażby po to by pobawić się http://prevayler.org/ :) Na RAM Disk obecnie szkoda już życia.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1