Operacje na plikach, proszę o pomoc.

0

Cześć wszystkim, mam pewien problem:
Mam plik tekstowy, w którym mam następującą treść:
10(enter - nowa linia)
ADKLJSLKJH

Więc czy istnieje możliwość pobrania treści pierwszej linii, czyli "10", do zmiennej typu int? Potrzebuje do int, z tego względu, że mam następnie pracować na tej danej. Niestety nie mam pojęcia jaką funkcją mogę to uczynić. Próbowałem nawet rzutowania z char na int, ale to nic nie dało, ponieważ finalnie, w zmiennej typu int otrzymywałem śmieci.

I jeszcze jedno pytanie:
Czy istnieje jakaś funkcja, która wczyta mi całą zawartość pliku do zmiennej? Z reguły zawartość pliku zapisywana była do miejsca gdzie następował znak nowej linii. Jeżeli nie ma takiej funkcji - to czy ktoś może mi powiedzieć jak przechodzić z linii do linii, nie znając ilość tekstu w każdej z linii?

0

Jaki język? Jaka biblioteka?

Zainteresuj się funkcją getline, w tym momencie dokładnie Ci nie powiem co i jak bo nie pamiętam.

0

fscanf() lub strumieniem (o ile ich używasz).

0

Poczytam więcej na temat funkcji getline, lecz z reguły jest to opisane w tak skomplikowany sposób, że najzwyczajniej nie rozumiem tego. Zna ktoś może stronę, gdzie elementy języka (C++) są opisane w chociażby połowie tak przyjaźnie jak w księgach autorstwa Grębosza?

Edit:
Niestety getline -jak zauważyłem, używa się pracując ze strumieniami. Ja używam metody 'wysoko poziomowej', która została opisana : http://pl.wikibooks.org/wiki/[...]anie_i_pisanie_do_plik%C3%B3w . Zapewne korzystanie ze strumieni jest o wiele łatwiejsze, lecz obecna sytuacja każe mi skorzystać z wcześniej wspomnianej metody. I tutaj mam wielką prośbę do winerfresh'a, bądź do kogoś innego, który napisał by mi prosty, przykładowy programik, wykorzystujący metodę 'wysokopoziomową', dzięki któremu będzie się dało odczytać całą zawartość pliku tekstowego (czyli wszystkie linijki).

0

Mimo wszystko fajnie by było jakbyś sprecyzował o co ci chodzi ;)

Choć generalnie w C++ można stosować wiele rzeczy z C to jednak są to dwa różne języki.

W języku C pliki możesz czytać na wiele sposobów. Generalnie sprowadza sie to do wywołania określonych funkcji.
Ja pisze kurs (z założenia ma być wystarczający do podstaw) w C ale jeszcze daleko do plików. ;) Na C++ się nie znam.

Nie wydaje mi się że można całe zagadnienie czytania plików wytłumaczyć w pięć minut, jeśli nie wiesz jak skorzystać z funkcji.
Przynajmniej ja w 5 minut nie umiem.

0

Dobrze, wiecie co? Jakoś się pomęczyłem - i już wiem jak pobrać całą zawartość z pliku. Lecz pozostał inny problem:

Potrzebuje z pliku pobrać pewną daną - powiedzmy liczbę, lecz wszystkie znane mi funkcje wrzucają dane z pliku do zmiennych typu char. Ja potrzebuje by dane z pliku przechowywać w zmiennej typu integer.

NP: Mam plik, który ma zawartość: "1012121 Ala ma kota"
i chcę by te podane przez mnie cyfry zostały zapisane do zmiennej typu integer - reszte (czyli napis) już wiem jak zapisać do zmiennej typu char.

Mowa o języku C.

Bazuje na: http://pl.wikibooks.org/wiki/C/Czytanie_i_pisanie_do_plików

Nie wiem jak bardziej mogę to sprecyzować, amigos.

0

skorzystaj z funkcji atoi(), zmieni Ci char na int

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0