Czy płatność musi być przez google lub apple?

0

Pytanie do tych co się znają.

Działam nad prostą aplikacja mobilną, która jest uzupełnieniem pewnej strony.

Tzn na stronie użytkownik może coś kupić, a następnie do tego ma dostęp, również poprzez apkę mobilną jest dostęp.

Pytanie brzmi:

Czy ta płatność z musi być realizowana za pośrednictwem google / apple? Bo w tej chwili mi bardziej pasuje, aby płatność nadal była przez stronę. Pytam, ponieważ chciałbym uniknąć sytuacji, że moja aplikacja jest zdjęta bo złamała jakiś punkt regulaminu.

4

Co do Apple i jego App Store teraz jest właśnie wielka chryja na ten temat (powiązana także z Epic Games) - ogólnie to zasada jest taka, że jeśli oferujesz coś na sprzedaż, to co najmniej jedna z opcji płatności to musi być zakup w aplikacji, za co dostało się m.in. Wordpressowi - patrz https://www.reddit.com/r/tech[...]per_said_apple_wouldnt_allow/ oraz https://www.theverge.com/2020[...]ress-apology-iap-free-ios-app

3

Za to samo Epic wyleciał i ze sklepu Google. Ale do Epic i jego obrotów na razie ci daleko, więc jest szansa że nie polecisz od razu

0

Tylko epic mial juz gotowy pozew :P

1

Nie do końca wiem na jakiej zasadzie to działa ale np payu umożliwia payment in app z androida więc generalnie wygląda mi to, że możesz tak jakby pominąć googla korzystając z providera który ma z googlem umowę. Natomiast na applu dużo wygodniej jest korzystać z ich płatności bo rozliczasz się z nimi jedną fakturą miesięcznie czyli masz mniej transakcji do rozliczenia po swojej stronie.

http://developers.payu.com/en/mobile_sdk.html

0

Dzięki za odpowiedzi, w zasadzie nie dziwi mnie, że tak się dzieje.

No dobrze, załóżmy, że projekt będzie miał cenę w markecie np. trzeba zapłacić dajmy na to 1-5zł, aby móc zainstalować sobie aplikację.

To jak bardzo wtedy komplikuje się wtedy rozliczanie?

Obecnie nie mam VAT EU, nie jestem vatowcem i docelowo sam projekt ma charakter bardziej lokalny niż światowy. Nie chcę wchodzić w temat VATu, nie chcę rozliczać tego co miesiąc, nie mam na to czasu. Jeśli można tego uniknąć było by super.

Ewentualnie czy mogę w razie czego określić cenę 1zł i nie przyjmować tej kwoty na własny rachunek albo przekazać no nie wiem na konto pajacyka. W moim przypadku czuję, żę więcej czasu stracę na formalnościach niż przy tak żałosnym zarobku.

Natomiast wtedy spełnię warunek by google też mogło na czymś skasowac koszt, natamiast ja swój główny koszt naliczałbym poprzez stronę.

4

@inaczej: nie unikniesz. Jedynie unikniesz jeśli będziesz robił apkę tylko na appla bo tam jest inny sposób rozliczania, tzn klient rozlicza się z applem a apple z toba. Ty niejako udzielasz licencji na rozprzestrzenianie apki i masz zarobek z tego tytułu co miesiąc.

W przypadku Googla to ty jesteś sprzedającym. Google tylko pośrednicy i pobiera prowizję ale to ty jesteś sprzedającym i robisz to w sposób zorganizowany i ciągły. firma i bycie vatowcem to jedyny sposób rozliczenia tego przychodu w europie.

Więcej łap poniżej:
https://poradnikprzedsiebiorc[...]na-app-store-oraz-google-play
https://www.ifirma.pl/blog/jak-rozliczac-vat-z-google-play.html

Edit. chcesz zarabiać przez stronę czyli sprzedawać usługi elektroniczne i nie mieć firmy i nie być vatowcem? US lubi to :p Na serio zapoznaj się z prawem przed zrobieniem głupoty bo potem będziesz żałował jak zapukają smutni panowie.

Edit2. Jeśli twoja apka to uzupełnienie strony a nie jej zastępca, to zrób tak by rejestracja była tylko przez stronę i na stronie można odblokować dostępy do aplikacji jako jeden z elementów któregoś z pakietów premium.

5

@inaczej: tutaj jeszcze taka strona z informacjami od appla https://www.apple.com/pl/ios/app-store/principles-practices/ mniej więcej w połowie sa przykłady apek i jak opłaty są pobierane i prowizje

0

Ja mam na swojej stronie płatności Dotpay i działa ok.

2

@jarekcda ale my rozmawiamy o płatnościach wewnątrz aplikacji i wymogach jakie narzuca na to google i apple.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0