Wątek przeniesiony 2020-04-13 23:11 z Edukacja przez cerrato.

Technologie hybrydowe czy natywne?

Odpowiedz Nowy wątek
2020-04-13 22:16

Rejestracja: 4 lata temu

Ostatnio: 3 tygodnie temu

0

Witajcie,
rozważałem założenie tego tematu w dziale "Kariera" - ostatecznie padło tutaj. Jak pomyłka to proszę o przeniesienie :)

Mam 21 lat, od ~ roku działam zawodowo w Androidzie. W między czasie miałem również okazję, jednak mocno pobieżnie (raptem 2 aplikacje biznesowe) zapoznać się z iOS.
Ostatnio za sprawą większej ilości wolnego czasu na studiach (albo i może przez epidemię :) ) zacząłem zastanawiać się nad kierunkiem rozwoju. Czy brnąć w technologię natywną i dalej odkrywać Androida (oraz dorzucić iOS)? Czy lepszym pomysłem w dzisiejszych czasach byłby jakiś React Native / Flutter - jednym słowem hybrydy.
Zdaję sobie sprawę z ograniczeń hybryd, jednak nie wiem czy nie warto zacząć się nimi mocniej interesować :) Pracę mam w Androidzie, jednak mając wiedzę z hybryd w aktualnej firmie też bym miał co robić + obecny rynek pracy zdaje się faworyzować React'a nad natywnym Androidem (w PL Flutter wydaje się chyba czymś egzotycznym).

Jakie są wasze przemyślenia na ten temat? Co Wy byście zrobili na miejscu juniora - w którym z tych dwóch kierunków podążali?

Pozostało 580 znaków

2020-04-22 08:16

Rejestracja: 7 miesięcy temu

Ostatnio: 2 tygodnie temu

3
Meini napisał(a):
Roman Mokrzan napisał(a):

łączenie Androida z iOS mi się nie klei.

Tobie może się nie kleić. Ale dla twórców Androida to się jednak klei, Google od dłuższego czasu dostarcza swoje usługi (mapy, Firebase i inne) także na iOS. A teraz dostarcza cały framework - Flutter. Dlatego to nie jest to samo, co ReactNative czy Xamarin, gdzie to firma trzecia lub w zasadzie tylko społeczność stara się coś sklecić z miernym skutkiem.

No dokładnie - MI się nie klei - to jest forum i ktoś wrzuca filozoficzne pytanie lepsze jabłko czy tramwaj. To wyrażam swoją opinię, wkładam kij w mrowisko, sieję zamęt i mącę wodę bo do tego służy taki byt jak to forum. Może ktoś mnie do czegoś przekona. Może zmienię zdanie. Może nie zmienię.


edytowany 1x, ostatnio: Roman Mokrzan, 2020-04-22 08:17

Pozostało 580 znaków

2020-04-22 08:55

Rejestracja: 11 miesięcy temu

Ostatnio: 16 godzin temu

0

Mnie nie klei się przede wszystkim coś innego. Gdy jakaś inna firma próbuje pisać taki framework bez wiedzy i wsparcia twórcy systemu operacyjnego. To się zawsze kończy źle. Zwłaszcza, gdy ta firma to Microsoft albo Facebook i gdy używane do tego jest Mono albo JavaScript.

W przypadku Fluttera mamy jednak tu coś nowego.

edytowany 2x, ostatnio: Meini, 2020-04-22 08:56
Pokaż pozostałe 3 komentarze
Nie nie, chodziło mi o Apple (wierzę, że Google nie będzie przeszkadzać swojemu produktowi, chociaż kto ich tam wie) - Apple nie jest zainteresowane wieloplatformowymi frameworkami. Szczerze wątpię, aby Google dostawało od nich jakiekolwiek wsparcie w rozwoju Fluttera dla iOS. - Ktos 2020-04-22 11:29
Może i Apple nie jest oficjalnie zainteresowane, ale zwróć uwagę, że np jakoś map i całego api map od Google nie wyrzucili z iOS,a to przecież bezpośrednia konkurencja. Jakie tam mają umowy między sobą, tego nie wiemy. Może i Flutterowi Apple przeszkadzać nie będzie, kwestia jak się tam dogadali - Meini 2020-04-22 13:26
@TomekCph: Dlaczego uważasz że FireMonkey to katastrofa? - XailonOZ 2020-04-25 20:07
@XailonOZ: bo jest źle zaprojektowany, i by default, nie jest możliwa płynna animacja... no wręcz genialne. Na desktopie jest źle (trzeba instalować kontener typu TScene od Twórcy tego dzieła, żeby można było mieć płynną animacje), a na iOS/Android zapomnij, nie ma (tu w ogóle jakość rysowania jest słaba) - trzeba się ratować biblioteką Alcinoe od jednego developera z Brazylii... dużo by jeszcze pisać. - TomekCph 2020-04-26 00:20
Apple sporo technologii (np. password manager) udostępnia poprzez swoje frameworki i dowidzenia. Reszta multiplatformówek musi się dopasowywać do tego. Poza tym rozróżnijcie że dla Appla usługa która przyczynia się do zwiększenia propagacji rynku i przychodów (np. usługi Google) to coś innego niż usługa która potencjalnie może spowodować odpływ w drugą stronę (z powodu ułatwienia opuszczenia ekosystemu). I Apple jest bardzo wyczulony na ten drugi rodzaj usług. - loza_wykletych 2020-05-11 11:25

Pozostało 580 znaków

2020-04-27 20:55

Rejestracja: 3 miesiące temu

Ostatnio: 4 dni temu

0

Przerobiłem tutorial Darta i stworzyłem te aplikację Generator Słówek. Jak teraz ruszyć dalej ten temat, przerabiać kody innych apek z githuba? Ogarnąć bardziej ze szczegółami język Dart?
Do zabawy i nauki konsolowymi programami nie instalowałem tego kompilatora Dart lub VM czy jak go tam nazywają. Po prostu dodałem ścieżkę w IDE do Darta z tych rozpakowanych plików Fluttera, to może mieć jakiś negatywny wpływ, skoro programy Dart dobrze kompilują się w edytorze? Maszyna wirtualna Darta działa na tej samej zasadzie co Node V8? Dlatego nazywam ją VM ponieważ inni programiści z ponad 30 letnim doświadczeniem programistycznym, też tak ją nazywają.
youtube.com/watch?v=CsyrvKoKKXQ

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0