Jak zacząć pracę w IT

0

Witam, chciałabym się przekwalifikować. Stąd moje pytania:

  • gdzie zdobyć wiedzę? Studia, technik programista czy kurs? chce zainwestować w coś po czym znajdę prace i jednocześnie maksymalnie wykorzystam czas. Chcę się nauczyć programować ale zaczynam od zera. Nie wiem jaki wybrać język.
  • muszę odświeżyć angielski. Polecacie kursy online czy te stacjonarne? Może od razu iść w stronę certyfikatu? Czy na to pracodawcy zwracają uwagę?
  • jak wyglądała wasza droga w branży IT? Co polecanie? Od czego zacząć? Czego uniknąć?
  • Dziękuję.
4

jak wyglądała wasza droga w branży IT? Co polecanie? Od czego zacząć? Czego uniknąć?

Ale wiekszosc osob tutaj to z ta tematyka zaczynalo za dzieciaka/nastolatka :) Nasza droga nijak sie ma do osoby, ktora sie chce przekwalifikowac.
Przy czym nie mam na mysli, ze juz za pozno czy cos. Po prostu taka droga jest juz pewnie nieosiagalna dla Ciebie i nie stac Cie na np. 10 lat hobby zamiast pracy.

gdzie zdobyć wiedzę? Studia, technik programista czy kurs? chce zainwestować w coś po czym znajdę prace i jednocześnie maksymalnie wykorzystam czas. Chcę się nauczyć programować ale zaczynam od zera.

Wyzej wymienione same w sobie to jeszcze za malo zeby znalezc prace anno domini 2021. Trzeba cos wiecej :) A konkretnie duzo samodzielnego wysilku.

2
Maria2121 napisał(a):

Witam, chciałabym się przekwalifikować. Stąd moje pytania:

  • gdzie zdobyć wiedzę? Studia, technik programista czy kurs?

Ja bym celował w książki/tutoriale z YT by złapać podstawy, a potem to już klepanie to co cię interesuje i nauka z dokumentacją.

chce zainwestować w coś po czym znajdę prace i jednocześnie maksymalnie wykorzystam czas. Chcę się nauczyć programować ale zaczynam od zera. Nie wiem jaki wybrać język.

Jeśli front to pewnie: HTML, CSS, JS (TS, React, Vue, Angular), GraphQL
Jeśli backend to: C#/Java/Python/GO, Jakieś frameworki do tego, w zależności od języka będą różne, SQL/NoSQL, REST, co najmniej podstawowa znajomość sieci, Swagger/openapi, docker, kubernetes (by chociaż wiedzieć co to jest i jak zdeployować/ obsłużyć), Rabbit/kafka i pewnie AWS, albo inne cloudowe rozwiązanie dobrze by było znać. I to pewnie na staż teraz ledwie starczy :(

  • muszę odświeżyć angielski. Polecacie kursy online czy te stacjonarne? Może od razu iść w stronę certyfikatu? Czy na to pracodawcy zwracają uwagę?

Polecam znaleźć sobie kolegów z zagranicy i rozmawiać. Jeśli miałeś 5 lat ang w szkole to całą teorie już znasz.

  • jak wyglądała wasza droga w branży IT? Co polecanie? Od czego zacząć? Czego uniknąć?

Wiem czego nie polecam na początek, skakania między technologiami, uczep się jednego języka i konsekwentnie w to idź, inaczej tylko zmarnujesz czas. Nauczam dzieciaki programowania, 14 spotkań po 2h lekcyjne i "umieją" programować. Problem jest z algorytmami, samodzielnym rozwiązywaniem problemów i chęcią do samokształcenia się aż do emerytury.

  • Dziękuję.

Proszę

3

Pytanie, czemu chcesz się przekwalifikować akurat na programowanie? Z pobudek czysto finansowych czy też istnieje inny powód?

Na początek polecam przerobić dowolny kurs programowania dostępny w internecie i sprawdzić czy programowanie jest dla ciebie, bez ładowania wszystkich sił na tym kierunku.

Jeżeli po tym nadal będziesz chciała programować to wybierz jakąś konkretną działkę programowania na początek, np. robienie prostych stron internetowych (html, css, js). Istnieją też inne działy IT w których możesz spróbować swoich sił np. tester oprogramowania.

Na koniec najważniejsze, jeżeli programowanie nie będzie sprawiać Ci ani odrobiony przyjemności a tylko ból głowy to odpuść sobie i poszukaj innego zajęcia.

6

Od czego zacząć:

  • Angielski to podstawa podstaw

Czego unikać:

  • Bootcampów i innych pseudo kursów. W dzisiejszej dobie internetu/youtube masz mnóstwo darmowych i rzetelnych materiałów. Wystarczy czas i odrobina chęci.
1

Od razu odpuść. NIe wiesz co chcesz robić a chesz się przekwalifikować. To nie ma sensu. Rynek się już przesycił przekwalifikowanymi krawcowymi i stolarzami. I nie, nie zatrudnią Cię za połowę stawki albo za darmo, żebyś nabrała stażu. Sorry.

2

Informatyka to nie tylko programowanie. Jest też biznes.

Jeżeli jednak myślisz o programowaniu, to chyba najlepiej załapać się jako tester manualny gdzieś.
Poznasz branże, zobaczysz jak się tworzy oprogramowanie i zaczniesz je testować.

Potem od tego do programowania, to malutki krok o ile faktycznie się nadajesz.

0

Witam, chciałabym się przekwalifikować
Studia, technik programista czy kurs?

To nie jest takie proste, jest teraz duża konkurencja. Największy priorytet na staże, gdzie nie potrzeba doświadczenia, mają studenci późniejszych lat studiów. To spora inwestycja czasowa, bo takie studia w często nie należą do najprostszych, jest dużo rzeczy do ogarnięcia poza programowaniem.

muszę odświeżyć angielski. Polecacie kursy online czy te stacjonarne? Może od razu iść w stronę certyfikatu? Czy na to pracodawcy zwracają uwagę?

Języka angielskiego uczyłem się sam, wystarczy że na rozmowie rekrutacyjnej płynnie opowiesz na jakiś temat - czyli bez zacinania się, rozumienie dokumentacji i komunikowanie się. Moim zdaniem certyfikaty językowe nie są potrzebne. Nie wiem jak jest z kursami.

jak wyglądała wasza droga w branży IT? Co polecanie? Od czego zacząć? Czego uniknąć?

Studia, staż, junior, mid. Z tym że za moich czasów było łatwiej. Jak patrzę na oferty juniorów: kandydat najlepiej jakby znał: 2 języki programowania, do frontu i backendu, modne frameworki, devops, ogarniał testowanie automatyczne, konfiguracje różnych narzędzi, stosował biegle wzorce projektowe i zasady pisania czystego kodu.

Co polecanie? Od czego zacząć? Czego uniknąć?

Jeżeli jest dużo czasu(2 lata min od zera) i pieniędzy na utrzymanie się, to dobre studia, plus dużo uczenia się po studiach programowania, plus nauka angielskiego. W przeciwnym wypadku może być teraz ciężko wyróżnić się z tłumu, kurs czy samokształcenie kilkumiesięczne to coś co dużo osób próbuje, ale to może nie wystarczyć - więc czy nie szkoda czasu i pieniędzy?

1

Nie wiem, czy masz doświadczenie w innych dziedzinach IT, ale ja powiem za @.andy , że branża IT jest szeroka. Mówiąc to nie tyle chodzi mi o zmianę kierunku, a o to, by pamiętać o innych obszarach niż programowanie. Raz, że mogą one dodatkową motywację przynieść, jeśli jakieś zagadnienie okołoprogramistyczne przypadnie Ci do gustu. Dwa, że gdyby okazało się, że programowanie to jednak niedokładnie to, czego oczekiwałaś, to zawsze warto mieć w miarę bliski punkt zaczepienia (bliski w sensie Twoich zainteresowań, branży, obszaru). Bo też uważam, jak @N3 , że jeśli masz możliwość, to ustaw własne samopoczucie wysoko na liście priorytetów.


PS Trzy, że poznając przynajmniej powierzchownie inne obszary IT zwiększa się Twoja wiedza; a to i może zwiększyć motywację, i polepszyć możliwości pracy.

0

@Silv: Taki mam zamiar, chce sprawdzić czy w ogóle to dziedzina dla mnie. W dotychczasowej pracy wyczerpały się możliwości rozwoju. Gdybyś dzisiaj zaczynał w IT to od czego? Jakie rady byś dał sobie sprzed kilku lat?

0

@ledi12: Dziękuję, jeśli chodzi o yt możesz polecić rzetelny kanał?

0

@Miang zależy mi aby:
-było wyjaśnione przystępnym językiem dla laika (jak ja)
-materiał był solidnie przygotowany
-tak żebym zrozumiała jak poradzić sobie z problemami w programowaniu, które spotkam.
Wartościowe pod względem treści nie zarobków. Dopiero che zacząć, muszę spróbować czy to czuje i czy się w tym odnajdę. Ale każdy z Was jakoś zaczynał, przebrneliście przez masę treści. Moje pytanie brzmi co polecasz, a na co szkoda czasu. Np ta książka mnie przygotowała (teoretycznie ;)) a z tej to nic nie wyniosłem.

0

@stivens: Chce pracować zarobkowo i uczyć się programować w wolnym czasie. Potrzebuję podpowiedzi od czego zacząć, jak się odnaleźć. To nie jest dla mnie opcja na już ale na kilka najbliższych lat. Wysiłku się nie boję, proszę mi tylko podpowiedzieć gdyby Pan/Pani miała zacząć od początku to jaki byłby pierwszy krok? Gdzie zdobyć wiedzę, w sensie co polecasz z własnego doświadczenia. Jestem zielona ;)

0

@N3: lubię wiedzieć jak coś działa. Kwestia finansowa jest drugorzędna, szukam pracy gdzie mogę się rozwijać. W obecnej doszłam już do ściany. Dzięki za sugestie. Zależy mi na konkretach, nie na dowolnym kursie bo wiem, że jak trafie na materiał przekazany w sposób niejasny to się zniechęcę. Od czego zaczynałeś?

5

@Maria2121 źle do tego podchodzisz. Zamiast szukać "idealnego kursu", "najlepszego języka" itd weź dowolny kurs dowolnego języka, poklikaj 2-3 miesiące i wróc do nas :) Ważne jest nauczyc sie programować, reszta to detale. Języków poznasz wiele i wiele razy zmienisz.

Zacznij np. tu: https://www.jetbrains.com/edu-products/download/#section=pycharm-edu ściągasz pycharma + interaktywny kurs pythona od JetBrains

0

@AnyKtokolwiek: co polecasz na początek? Dotykam na razie tematu. Jeśli kanały na yt to nie jest dobry pomysł to od czego Ty byś zaczął?

0

najlepiej tak jak @Shalom napisał. Python jest bliski pseuodo-kodu, robi robotę i daje efekty. Jak zaczynasz to i tak może to być dla Ciebie głęboka woda, ale najlepiej od tego zacząć. Powodzenia

1
Maria2121 napisał(a):

@Silv: Taki mam zamiar, chce sprawdzić czy w ogóle to dziedzina dla mnie. W dotychczasowej pracy wyczerpały się możliwości rozwoju. Gdybyś dzisiaj zaczynał w IT to od czego? Jakie rady byś dał sobie sprzed kilku lat?

Rozumiem Twoje wątpliwości. Być może inni powiedzą Ci coś więcej niż ja. Z mojej perspektywy wygląda to tak, że gdybym dzisiaj zaczynał w IT, to byłaby inna sytuacja, niż kiedy zaczynałem. Liczą się wszystkie "warunki": między innymi rodzina, znajomi, wiek, charakter, a w szczególności emocje; nie potrafiłbym tego przenieść w "dzisiejsze" realia. Podobnie z radami – wtedy nie miałem tego doświadczenia, które mam dziś; nie umiem odtworzyć sytuacji "bez doświadczenia" dziś.

Tak więc głównie to mogę powiedzieć, rozwijając poprzedni mój post, by szeroko patrzeć na IT, na technologię, na komputery, gdy będziesz podążać drogą programowania. (Jeśli oczywiście będą Cię komputery jako takie ciekawić). Można tworzyć świetne, bezawaryjne oprogramowanie dla biznesu, jak również nowoczesne i szybkie języki programowania. Można pójść w stronę w front-endu webowego, skąd niedaleko do web designu i tworzenia pięknych, funkcjonalnych stron internetowych; można też pójść w stronę systemów wbudowanych, łamiąc głowę nad tym, jak jeszcze lepiej radzić sobie z ograniczeniami przestrzeni dyskowej, pamięci i wydajności procesora (jak ktoś lubi optymalizować).

2
Maria2121 napisał(a):

@N3: lubię wiedzieć jak coś działa. Kwestia finansowa jest drugorzędna, szukam pracy gdzie mogę się rozwijać. W obecnej doszłam już do ściany.

Problem w jednym miejscu pracy nie przekreśla zawodu jako takiego.
EDIT: jeśli nie umiesz tchnąć czegoś odświeżającego, innowacyjnego w swojej obecnej sytuacji życiowej, (zmiana firmy, wykorzystanie wyuczonego zawodu w trochę innym stanowisku itd - zapewniam, o wiele mniej kosztowne w energię) NIE WIERZĘ w wyedukowanie się na programistę.

przyłaczam się do rad @Shaloma i innych: nie ma "najlepszego języka".
Cięzko jest myśleć o pracy zawodowej, jak nawet nam nie świta o podstawach.
Podczas nauki tzreba "zmarnować" *) wiele czasu, jeśli chodzi o programie to wiele języków, tzn ten pierwszy uczony tylko wyjątkowo przechodzi w pracę w tym języku.

Ciężko jest konkurować z łebkami, którzy od podstawówki coś eksperymentowali, programowali itd... niektórzy zrobili studia, inni mają worek doświadczenia. Jest wielka nadprodukcja, olbrzymie liczby, choć wielu, wielu slabych

*) zmarnowanie w cudzysłowie, ponieważ nie jest to zmarnowanie, ale inwestycja w szerokie horyzonty. A w programowaniu szerokie, to są minimalne. Programista z jednym językiem, to jeszcze nie jest programista

1
Maria2121 napisał(a):

@AnyKtokolwiek: co polecasz na początek? Dotykam na razie tematu. Jeśli kanały na yt to nie jest dobry pomysł to od czego Ty byś zaczął?

Taki nieprzyzwoicie stary wynalazek z papieru. Filmik wystarcza na jakieś zagajenie, dotyka jakiegoś wycinka, nigdy nie daje przyzwoitego poziomu wiedzy, ani NIGDY kanał nie ma planu, konspektu, co seria filmików ma zawierać, jakie wyważyć proporcje itd

2

Jak zacząć? Bardzo prosto, ważna jest konsekwencja bo na pewno będą słabsze momenty - uwierz :)

  1. Miesiąc/dwa ucz się z kursów udemy
  2. Jak załapiesz hello world i po co jest zmienna, znajdź sobie ogarniętego studenta na zoom/discorda. Polecam 3h w tygodniu, za 1h wychodzi jakoś 50-60zł, np. 2x 1,5h w tyg
  3. Powiedz temu studentowi, że chcesz dużo zadań domowych i co lekcje będziecie poprawiać to co zrobiłeś w domu
  4. Utrzymuj te lekcje ze studentem przez 6 miesięcy
  5. Następnie poświęć 2-3 miesiące na własne projekty
  6. Staraj się o prace na juniora, olej staże:)
3

@Maria2121
Powiem ci jedno. Napisałaś że idziesz do IT bo chcesz się rozwijać. Ja wiem że w społeczeństwie pokutuje taki mit że by tu w IT nie wiadomo jakie rozwiązania wymyślamy algorytmy itd. A prawda jest tak że Polska to takie trochę Bangalore Europy gdzie jest kupa maitance z od czasu do czasu z jakąś integracją(w c++ to już w ogóle). Także jak myślisz że nie wiadomo jak tu jest ciekawie i jak można się rozwinąć to może być problem. Są oczywiście fajne firmy i projekty ale jednak kupa roboty to albo klepanina albo jakiś maitanace.

0

Jakbym zaczął? Tak jak 3 lata temu, od pójścia na studia :P Wcześniej nie miałem żadnej styczności z programowaniem, bo wybrałem sobie profil biologiczno-chemiczny, więc też nie mogłem startować do najlepszych uczelni ale trafiłem na tyle dobrze z kierunkiem i wydziałem, że od 1 roku już sobie pracowałem w języku w którym chciałem, a potem to już leciało. I moi znajomi też już na studiach złapali robotę, więc wydaje mi się, że byłaby to najlepsza droga, bo przy okazji dowiesz się z czym mogłabyś pracować a z czym kompletnie ci nie po drodze :)

0

@revcorey:

Być może takie klepanie jest i tak ciekawsze niż czyjaś praca.

1
Maria2121 napisał(a):

Witam, chciałabym się przekwalifikować. Stąd moje pytania:

  • gdzie zdobyć wiedzę? Studia, technik programista czy kurs? chce zainwestować w coś po czym znajdę prace i

jednocześnie maksymalnie wykorzystam czas.

Nauka programowania (podobnie jak wielu innych rzeczy) jest związana z tym, że będziesz masę czasu "tracić" (np. na robienie ćwiczeń praktycznych, które do niczego nie będą prowadzić sensownego albo na wielogodzinne próby zrozumienia jakiegoś tematu). Zapomnij, że zaplanujesz sobie od A do Z plan nauki, a potem "maksymalnie wykorzystasz czas". Lepiej się nastawiać na "regularnie podejmuję wysiłki w kierunku nauczenia się programowania, a co wyjdzie, to wyjdzie".

Nie wiem jaki wybrać język.

Mało ważne na początku, język zawsze możesz zmienić. Lepiej zadać sobie pytanie "co chcę robić" (np. frontend, backend, aplikacje mobilne, sztuczna inteligencja, gry, aplikacje biznesowe itp.), bo to będzie częściowo determinować język. Załóżmy, że chciałabyś się zajmować sztuczną inteligencją - wtedy wybór Pythona byłby bardziej rozsądny niż wybór np. JavaScriptu (bo częściej się spotyka takie aplikacje w Pythonie). Ale jakbyś chciała zajmować się programowaniem interfejsu stron, to jednak JavaScript byłby lepszy.

  • muszę odświeżyć angielski. Polecacie kursy online czy te stacjonarne? Może od razu iść w stronę certyfikatu?

Słuchanie, czytanie, pisanie, mówienie.
Obczaj, w czym masz braki, i ćwicz te umiejętności poprzez praktykę. Odrobina teorii też się przyda, żeby używać poprawnych form.

Czy na to pracodawcy zwracają uwagę?

Wychodzi w praniu, bo podczas rozmów o pracę jest zwykle sprawdzany język angielski. Odbywasz wtedy krótką rozmowę, gdzie opowiadasz np. o swoich zainteresowaniach albo "największym wyzwaniu zawodowym" albo czymś podobnym.

certyfikatu?

Nie wiem, czy pracodawcy na to zwracają uwagę, ale na logikę - co ci da certyfikat, jak się nie będziesz mogła dogadać? Przypuszczam, że łatwiej zrobić certyfikat niż nauczyć się języka na wysokim poziomie.

4

Temat w stylu "jak zacząć" był już tyle razy wałkowany, że jak komuś już na starcie nie świta gdzieś tam z tyłu głowy "pewnie ktoś już o to pytał, może warto użyć google" to imho serio nie warto sobie tym głowy zawracać. Nie dziw się, że ludziom nie chce się pisać po raz 325_123_456 tego samego...

8

Prawda jest taka, że jak ktoś chce się naprawdę nauczyć, to się zaczyna uczyć i przychodzi już z jakimś konkretnym pytaniem.

W necie jest dzisiaj mnóstwo materiałów i samo zadawanie pytań gdzie zdobyć wiedzę? Studia, technik programista czy kurs? sygnalizuje zły kierunek myślenia. Prawdziwym problemem nie jest samo zdobycie wiedzy (bo tej mnóstwo na każdym kroku), tylko motywacja, samoorganizacja, samodyscyplina, ograniczenia własnego umysłu (np. umiejętność zrozumienia pewnych zagadnień), umiejętność rozwiązywania problemów, kreatywność, no i oczywiście umiejętność szukania informacji.

Zwykle jest tak, że ktoś, kto chce się faktycznie czegoś nauczyć, to siada i się uczy. Ktoś, kto chce stworzyć pozór wielkich zmian życiowych (np. żeby samemu poczuć się lepiej, że coś w życiu zmienia), będzie gadał o kursach, planach, certyfikatach, studiach, wyborach, inwestycjach w przyszłość itp. Ale życie to weryfikuje później, ile z tych wielkich planów zostało po roku czy dwóch.

0
  1. Studia to najprawdopodobniej najlepsza droga.

  2. Znaczenie certyfikatu z angielskiego jest pomijalne, chyba że celujesz w top0.1% CV to imo warto dołożyć tę drobną cegiełkę do całokształtu i mieć certyfikat z C2.

  3. Studia i interesuj się.

Sprawa jest o tyle prosta, że jak wybierzesz wariant z pójściem na studia, to albo po prostu znajdziesz pracę, albo wylecisz/zrezygnujesz z tych studiów i może jednak IT nie dla Ciebie. :D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1