Jak to jest z tymi rekrutacjami?

1

Mam trochę pytań odnośnie rekrutacji. Dawno tego nie robiłem, każda porada na wagę złota.

 1. Zaczęło się od aktualizacji CV. Nie wiem czy szablony na interviewme.pl są odpowiednie. Znalazłem tez cos takiego: https://www.canva.com/resumes/templates/ Kiedyś uczyli mnie, ze szablon powinien być po prostu przejrzysty i najlepiej na jednej stronie. Nie wiem ile w tym prawdy. Co o tym sadzicie?
 2. Znajomość technologii. Rożne paski, gwiazdki itp. sobie odpuszczę. Kilka pozycji chciałabym wpisać do CV, np. Git- to czasami nie jest taki sam wpis jak znajomość pakietu Ms Office? Tak BTW co to znaczy znajomość gita? Czy jak już potrafię operować git revert to go znam? #pdk
 3. Dodajemy zdjęcie do CV? 40.gif
 4. Używacie cos poza LinkedIn?
 5. Umieszczacie certyfikaty w CV?(nie, nie te z Udemy7.gif)
 6. Czy jak spełniam wymagania ogłoszenia w mniej niż 70% to wysyłać CV?
 7. Czy jak mam napisana przeglądarkę bazy danych w jednym obiektowym języku to mogę wysyłać ogłoszenia na inny podobny język?
 8. Co macie wpisane w podsumowaniu zawodowym?
 9. Jak sie w miare odciac od propozycji typu: "Nie mozemy Panu zaproponowac pozycji A, ale w panskim CV widze, ze swietnie nadaje sie pan do swojego poprzedniego stanowiska"
  screenshot-20210620214540.png
  Dziękuje z góry za wszelkie pomocne odpowiedzi.
1
 1. Stwórz swoje wlasne cv w wordzie - nie jesteś uzalażniony w ten sposób od niczego
 2. Na rozmowe ktoś zweryfikuje Twoją znajomość tego co wpisałeś
 3. Nie trzeba
 4. 2-3 portale pracy + linkedin
 5. Tak, te które zweryfikowały Twoje umiejętności, nie te kupione
 6. Wysłać możesz, to firma zdecyduje czy zadzwoni
 7. patrz pkt 6
 8. nic
 9. Jeśli technologie się zgadzają to nie widze problemu
2

@1. Myślę że takie proste i nowoczesne będą ok. Najważniejsze aby były czytelne - czyli jak rekruter je otworzy to nie powinien latać po nim oczami jak małpy w zoo za bananem ;)
Polecam też zrobić go sobie w jakimś pakiecie biurowym. Osobiście nie wypełniam na tych stronkach tylko pobieram jako obrazek i klepie w LO takie samo ;)

@2. No Git'a można wpisać jeżeli znasz a np. tam tego używają. Tylko nie zdziw się pytania czym się różni git merge od rebase oraz kiedy stosować jedno a kiedy drugie.

@3. Osobiście tego nie robię. Na to pytanie lepiej żeby odpowiedział ktoś z rekruterów ;)

@4. Niet. Jeżeli masz pornhuba znaczy githuba :D To miej coś na nim ;)

@5. Jak masz to jasne. Zawsze to +50 do skilla ;) Najlepiej tylko te które pasują do stanowiska. Wrzucenie certyfikatu z dojenia krowy na stanowisko programisty raczej nie pomoże :D

@6. Oczywiście.

@7. Osobiście bym nie polecał. Jak już masz portfolio dla danej technologii, to się jej trzymaj. Jak zobaczą kilka technologii bekendowych np. Java, C#, to mogą różne rzeczy pomyśleć.

@8. W dwóch zdaniach opisałem swoją karierę w IT i to do czego zmierzam.

@9. Rok temu miałem taką sytuację. Co prawda na programistę miałem za mało ale mogłem jako gość z biznesu. Zgodziłem się z ciekawości oraz żeby po prostu zobaczyć jak rekrutacje wyglądają, bo dawno nie chodziłem.
Na rozmowie kilka razy podkreśliłem, że jednak to programowanie będzie moim konikiem ;) Pracy nie dostałem (ani jako osoba z biznesu ani jako programista) ale miło wspominam. Może 2h w plecy miałem ale przypomniałem sobie jak wyglądają rozmowy.

1

@p_agon:

 1. Ja nauczyłem się LaTeX'a właśnie by napisać sobie CV. Podpatrzyłem jakiś pierwszy lepszy szablon i go skopiowałem :p Word jest dla sekretarek.
 2. Ja nie mam pasków i gwiazdek. Mam tylko informacje o technologiach i narzędziach, które znam.
 3. Nie, bo brzydki jestem XD
 4. Tylko LinkedIn i jestem zadowolony.
 5. Ja certyfikaty mam opisane na LinkedIn, w CV mam do nich link, spotkałem się jednak, że ludzie dodawali je do CV bezpośrednio.
 6. Kiedy szukałem mojej 1-2 pracy to mniej wiecej jak miałem te 70% zgodności to wysyłałem.
 7. Ja bym się skupił w obrębie jednej technologii, bo potem na rozmowie o prace będą Cię pytać ze wszystkiego co wymieniłeś w CV, a na pewno ja ja bym tak zrobił :P Choćby tylko po to by się upewnić czy nie wpisałeś losowo jakiś słów kluczowych
 8. Nie mam nic w CV. Na LinkedIn w punktach mam wypisane co robiłem mniej więcej i co chce robić.
 9. Nie mailem takich sytuacji, więc nie wiem :P
1
p_agon napisał(a):

Mam trochę pytań odnośnie rekrutacji. Dawno tego nie robiłem, każda porada na wagę złota.

 1. Zaczęło się od aktualizacji CV. Nie wiem czy szablony na interviewme.pl są odpowiednie. Znalazłem tez cos takiego: https://www.canva.com/resumes/templates/ Kiedyś uczyli mnie, ze szablon powinien być po prostu przejrzysty i najlepiej na jednej stronie. Nie wiem ile w tym prawdy. Co o tym sadzicie?
 2. Znajomość technologii. Rożne paski, gwiazdki itp. sobie odpuszczę. Kilka pozycji chciałabym wpisać do CV, np. Git- to czasami nie jest taki sam wpis jak znajomość pakietu Ms Office? Tak BTW co to znaczy znajomość gita? Czy jak już potrafię operować git revert to go znam? #pdf
 3. Dodajemy zdjęcie do CV? 40.gif
 4. Używacie cos poza LinkedIn?
 5. Umieszczacie certyfikaty w CV?(nie, nie te z Udemy7.gif)
 6. Czy jak spełniam wymagania ogłoszenia w mniej niż 70% to wysyłać CV?
 7. Czy jak mam napisana przeglądarkę bazy danych w jednym obiektowym języku to mogę wysyłać ogłoszenia na inny podobny język?
 8. Co macie wpisane w podsumowaniu zawodowym?
 9. Jak sie w miare odciac od propozycji typu: "Nie mozemy Panu zaproponowac pozycji A, ale w panskim CV widze, ze swietnie nadaje sie pan do swojego poprzedniego stanowiska"

Ja się nie znam na przechodzeniu rekrutacji, na rekrutowaniu jeszcze mniej, więc ode mnie taki common sense (hoffnungsvoll):

 • Ad 1. Moim zdaniem przejrzyste i schludne dokumenty zawsze są lepsze niż te, które takie nie są. Powinno dać się z nich odczytać wszystkie najważniejsze informacje. Gdybym był rekruterem (nietechnicznym), czego oczekiwałbym od CV, które właśnie mam przeczytać? Ile czasu poświęcę na zastanawianie się nad fragmentami, których nie rozumiem przy pierwszym spojrzeniu?
 • Ad 2. Jeśli wiesz coś, co chcesz u siebie podkreślić – niezależnie czy to dotyczy stanowiska / firmy, czy nie – to wpisz. Jeśli uważasz, że coś nie ma znaczenia ani dla Ciebie, ani dla firmy, to nie wpisuj. Moim zdaniem dobrze być pewnym siebie; dobrze na pytanie o daną umiejętność "czuć" to pytanie, a o umiejętności chcieć opowiedzieć jak najwięcej (choćby to było opisanie w pięciu wersjach działania komendy git commit).
 • Ad 3. Moim zdaniem kwestia osobista. Czytałem, żeby dodawać, czytałem, żeby nigdy tego nie robić. Można zastanowić się: gdzie moje CV ma trafić? Czy jeśli mam zdjęcie na LinkedIn, to zrobi jakąś różnicę, czy dodam je w CV, czy nie? Też taka uwaga: z LinkedIna zdjęcie usuniesz sam w dowolnym momencie; w przypadku CV w PDF-ie siedzącym na jakimś serwerze już nie tak łatwo to zrobić.
 • Ad 5. Nie mam pojęcia, czy warto certyfikaty umieszczać, czy nie.
 • Ad 6. Ja bym patrzył więcej na to, czy firma mi pasuje, potem: czy stanowisko mi pasuje, niż czy nadaję się. Jak bardzo chciałbyś douczać się umiejętności na bieżąco, gdyby się okazało, że umiesz z nich 50%, a jednak firma Cię chce? Jak bardzo nie chciałoby Ci się tego robić: miałbyś czas i siły?
 • Ad 7. Pewnie zależy od języka, od Twojej jego znajomości. Czy chciałbyś się tego nowego języka nauczyć? Czy zapytany o tę przeglądarkę potrafiłbyś na rozmowie rekrutacyjnej tak o niej opowiedzieć, że rekrutujący nie zwrócą uwagi, że język jest inny? Czy dla firmy / na stanowisku ma większe znaczenie Twoja znajomość danej technologii, czy umiejętność rozwiązywania problemów (niezależnie od technologii)?
 • Ad 8. Właśnie też mnie ciekawi, co to jest to "podsumowanie zawodowe" – tzn. głównie: jaki ma cel.
 • Ad 9. <czeka na wyjaśnienia>

UPDATE

 • Ad 7. Zdaję sobie sprawę, że odpowiedź na pytanie "co ma większe znaczenie dla firmy" jest trudna. To pytanie napisałem bardziej po to, żeby moja rada współgrała z tym, jak ja to widzę, niż żeby na nie wyczerpująco odpowiedzieć.
 • Ad 9. (wyjaśnienia tutaj) Chyba rozumiem, o co chodzi. Jeśli nie chcesz pracować na stanowisku podobnym do poprzedniego, to być może jakimś rozwiązaniem będzie podkreślenie w CV tych umiejętności, które są mniej z nim związane? Moim zdaniem raczej powinieneś o tym stanowisku opowiadać przynajmniej neutralnie, a nie z niechęcią. No, ale to zależy od Ciebie, co chcesz opowiadać o sobie (a nie od stanowiska, na które aplikujesz). Być może zasugeruj też jakoś rekruterom (zarówno technicznym, jak i nietechnicznym), co w danej firmie bardziej Cię interesuje, jak chciałbyś firmie pomóc, jaką wartość dostarczyć. Ostatecznie, jeśli "firma uważa", że "nadajesz się bardziej na swoje poprzednie stanowisko", to takie są fakty. Zapytaj siebie samego: czemu rekruter tak uważa? Czy stanowisko, na które aplikuję, rzeczywiście przerasta mnie w oczach rekruterów? Jeśli tak, to dlaczego? Może firmie bardziej potrzebny jest człowiek na to inne stanowisko? Jak bardzo zależy mi na tej firmie, czy chcę tracić czas / energię / emocje na przekonywanie (być może dłużej niż podczas jednej rozmowy)?
4
 1. Z CVkami jest problem bo jak się spytasz 5 osób, to dostaniesz 8 wykluczających się opinii, więc dorzucę swoją:
 • przy pierwszym skanie CV spędza się bardzo krótką ilość czasu lecąc od góry do dołu tego dokumentu. Jeśli masz jakieś paski po boku to czasami dziwnie się po tym nawiguje (zależnie od tego co i ile się tam wrzuci) - za to tekst który rozlewa się na całą szerokość strony też może być nieczytelny

 • niektóre ATSy, czyli programy do automatycznego skanowania tych CV i zbierania z nich danych, bardzo nie lubią więcej niż jednej kolumny, zwłaszcza w pewnych rodzajach PDFów. Możesz sobie puścić swoje CV przez jakieś narządka typu pdf to txt dla testu. To jakiegoś wielkiego znaczenia nie ma, ale może wkurzyć rekruterów którzy czasami muszą część z tego przepisać

 • unikaj niskiego kontrastu - niektórzy lubią sobie drukować te CV, teraz często na czarno-białych laserówkach w domu, cienki szary tekst na niebieskim tle jest wtedy nieczytelny

 • zwróć uwagę na to żeby umiejętności były podparte jakimiś dowodami - jak wpisujesz sobie pythona, to fajnie jest go ująć w kontekście jakiegoś projektu albo jakiegoś doświadczenia z pracy

 • popieram to co ktoś wyżej napisał, a więc skopiowanie sobie jakiejś templatki a LaTeXu, tekst po prostu wygląda profesjonalnie w porównaniu do worda w którym możesz mieć różne dziwactwa związane z renderowaniem czcionek (za to trzeba na to poświęcić czas, co może być nie warte zachodu, jeśli się zdecydujesz - użyj jakiegoś Overleafa zamiast setupować to lokalnie - https://www.overleaf.com/latex/templates/tagged/cv)

 1. gita sobie wrzuć bo zmieniasz branżę, nie wrzucaj IDE i tego typu śmieci; dobrze jest wiedzieć jak działają branche, merge, rebase, co się dzieje jak pushujesz, fetchujesz, pullujes; z takich rzeczy niezwiązanych bezpośrednio z gitem warto wiedzieć co to jest pull request

 2. nie wrzucaj w CV, możesz wrzucić na LinkedIna (chyba że byłeś adminem jakichś unixo-podobnych systemów - długość brody służy wtedy za certyfikat)

 3. do znajdowania ofert czy do twojego profilu? do profili tylko linkedin, do znajdowania ofert jeszcze różne portale - standardowe nie-it, nofluff, justjoin.it

 4. jak są związane z pozycją na którą aplikujesz to tak

 5. wymagania to czasami rzygnięcie wszystkimi technologiami które występują w projekcie, warto zwracać uwagę na języki i narzędzia które wyrzygano pierwsze - jak szukają eksperta od Kafki to głupio aplikować jej nie znając, ale jak szukają kogoś kto ma znać javę, kotlina, micronauta, postgresa, redisa, AWSa, TDD, cucumbera i pythona, to zakładając że znasz dobrze javę, micronauta, standardowego SQLa, coś dziubałeś w AWSie i umiesz sensownie pisać testy - jest spora szansa że reszta wymagań nie ma znaczenia. Im bardziej pierdółkowate wymaganie tym bardziej można je olać. Jeśli jakieś wymagania są bardzo podobne (np kotlin jest podobny do javy, albo znasz spocka zamaist cucumbera) - analogicznie.

 6. nie odrzucaj się sam, jeśli odpowiedź to nie - jak wyślesz CV to nic nie tracisz, jeśli odpowiedź to tak - możesz zyskać pracę

 7. jeśli się przebranżawiasz to chyba warto coś wspomnieć o tym co wnosisz z poprzedniego zawodu i o tym jaką pracę wykonałeś do tej pory żeby być sensownym devem (dobrze jakby korelowała z jakimiś projektami)

 8. jeśli cię nie interesują to po prostu to powiedz, nie ma co ściemniać - z drugiej strony nie bądź też zbyt szczery - nie linkuj do postów o germańskich managerach :D

Dodam jeszcze że warto podkreślić te rzeczy które robiłeś w poprzednim zawodzie, a które mają jakieś przełożenie na aktualne stanowisko. Jeśli automatyzowałeś sobie fragmenty swojej pracy, to wpisz to. Jeśli zarządzałeś jakimiś procesami czy innymi takiego typu rzeczami, wpisuj to.

Jeśli aplikujesz na juniorskie stanowiska to często nie są wykupywane ogłoszenia w agregatorach tylko są bezpośrednio na stronach firm - warto sobie przejść przez kilka większych firm.

1

Czy jak spełniam wymagania ogłoszenia w mniej niż 70% to wysyłać CV?

Jeśli faktycznie chcesz pracować w danej firmie ze stackiem, jaki dana firma używa (mimo, że go nie znasz w 100%) oraz czujesz się pewnie aplikując (czyli na zasadzie "nie znam, ale łatwo się tego douczę"), to czemu nie? Pewnie, że niekoniecznie cię przyjmą, ale na to nie masz wpływu, odrzucić cię mogą z różnych powodów, nie tylko dlatego, że czegoś nie znasz.

Dodajemy zdjęcie do CV?

komu to potrzebne?

Umieszczacie certyfikaty w CV

No ja mam możliwość pobrania certyfikatu szczepienia, ale jakoś nie przyszło mi do głowy, żeby go wrzucać w CV.

3

Propo punktu 7 i 9. Kolega pracował 3 lata jako programista C++ (całe jego doświadczenie zawodowe), a w domu, w wolnych chwilach kodził sobie w Javie. Bez problemu dostał robotę w Javie w innej firmie, jeszcze z dużym przeskokiem finansowym na plus. Także jest przykładem, że można z powodzeniem zrobić migracje z jednej technologii do drugiej, bez wcześniejszego doświadczenia zawodowego i bez straty na wysokości pensji (a nawet więcej dostał).

2
 1. Zaczęło się od aktualizacji CV. Nie wiem czy szablony na interviewme.pl są odpowiednie. Znalazłem tez cos takiego: https://www.canva.com/resumes/templates/ Kiedyś uczyli mnie, ze szablon powinien być po prostu przejrzysty i najlepiej na jednej stronie. Nie wiem ile w tym prawdy. Co o tym sadzicie?

Szablon powinien w pierwszej kolejności być czytelny. Jeżeli masz problem zmieścić całą treść na jednej stronie, to albo coś wyrzuć, albo rozszerz szablon do dwóch stron. Ograniczenie do jednej strony jest raczej sztuczne, ale dwie to moim zdaniem maksimum; powyżej dwóch stron robi się już za dużo tekstu do przejrzenia. Ktoś może teraz wytknąć - no ale na jednej stronie też można zmieścić mnóstwo tekstu - owszem, można, ale wtedy wchodzimy w konflikt z podstawowym założeniem, czyli czytelnością.

 1. Znajomość technologii. Rożne paski, gwiazdki itp. sobie odpuszczę. Kilka pozycji chciałabym wpisać do CV, np. Git- to czasami nie jest taki sam wpis jak znajomość pakietu Ms Office? Tak BTW co to znaczy znajomość gita? Czy jak już potrafię operować git revert to go znam? #pdf

Paski i gwiazdki moim zdaniem nie mają sensu, bo samemu ciężko jest oszacować swoją znajomość. Technologie najlepiej wypisywać w powiązaniu z danym stanowiskiem, niż jako luźna lista gdzieś tam na koniec - ale osobna sekcja na dodatkowe umiejętności jest ok. Znajomość gita może wydawać się podstawą, ale jednak w dalszym ciągu gdzieniegdzie stosuje się Mercuriala czy nawet Subversion, więc moim zdaniem nie szkodzi mieć gita wpisanego.

 1. Dodajemy zdjęcie do CV?

Na stanowiska związane z obsługą klienta, gdzie faktycznie będziesz "twarzą firmy", może się przydać. W innych przypadkach nie widzę sensu.

 1. Używacie cos poza LinkedIn?

Do szukania ogłoszeń? JJIT, NFJ, WWR.

 1. Umieszczacie certyfikaty w CV? (nie, nie te z Udemy)

Unikam tego problemu, nie mając żadnych certyfikatów.

 1. Czy jak spełniam wymagania ogłoszenia w mniej niż 70% to wysyłać CV?
 2. Czy jak mam napisana przeglądarkę bazy danych w jednym obiektowym języku to mogę wysyłać ogłoszenia na inny podobny język?

Możesz aplikować na każde ogłoszenie, nic za to nie grozi. W najgorszym wypadku dostaniesz odpowiedź "nie" nie dostaniesz odpowiedzi.

 1. Co macie wpisane w podsumowaniu zawodowym?

Nie mam.

 1. Jak sie w miare odciac od propozycji typu: "Nie mozemy Panu zaproponowac pozycji A, ale w panskim CV widze, ze swietnie nadaje sie pan do swojego poprzedniego stanowiska"

Odpowiadam, że moim aktualnym celem zawodowym jest zmiana stanowiska, dlatego nie interesują mnie pozycje podobne do obecnej/poprzednich.

3

1&2. Najlepiej daj do oceny rekruterom, zapytaj ich co sądzą. Czy jest OK czy trzeba coś dopisać. Ja mam na górze spis buzzwordów (używanych znanych technologii itd itp) w kilku sekcjach. Jest też miejsce na systemy kontroli wersji. To taki trochę lep na muchy z HR który przegląda CV pod kątem słów kluczowych. Jest tam i C# mój główny język którego używam i frontendowy JS i TS. Jest miejsce na frameworki i biblioteki. Mam tam też np gita w kategorii systemów kontroli wersji, jak HR ma gita na liście wymagań i miałby odrzucić moje CV bo go am nie ma a to przecież podstawa do zatrudnienia w ich firmie... to tam go znajdzie. Żadnych pasków i systemów ocen. Do tego mam listę używanych technologii i podejść pod opisem każdej firmy z osobna. Taki stack technologii i praktyk gdzie oczywiście dużo się powtarza i jest wspólne z buzzowrdami. Tam też wrzucę Jirę, gita znów, agile, kanbany i inne pierdoły. DUżo czasu i wysiłku warto poświęcić porządnemu opisowi tego co robiłeś i za co byłeś odpowiedzialny zwłaszcza na ostatnim stanowisku. Zwłaszcza w twoim przypadku gdzie miałeś na sobie mnóstwo projektów. W ten sposób się odróżnisz od gościa który na kwejku siedzi przez pół dnia. Powtórzę że warto zapytać rekrutera. Ja kiedyś miałem taki marny opis aktualnej pracy, że jak pokazałem koledze z teamu to mi powiedział "Arek jak bym z Tobą nie pracował i nie znał a tylko przeczytał Twoje CV to bym Cię nawet nie zaprosił na rozmowę". Co do długości 1 strona dla juniora ma sens. Dla kogoś z długim doświadczeniem to awykonalne żeby go sensownie ocenić. Oczywiście moim zdaniem np 5 to przegięcie, ale dwie czy 3 strony powinny być OK jeśli pracujesz już długo. Moje CV ze względu na normalną czcionkę, tabelkę z buzzowrdami i nagłówki oraz formatowanie (odstępy, wypisane technologie itp), edukacje ma nieco ponad dwie strony.

 1. Ja mam zdjęcie na linkedinie i tyle.
 2. Obecnie nie. Ale wiem że są platformy w stylu cord które łączą kandydatów bezpośrednio z firmami. Nie wiem jak to wygląda w Niemczech.
 3. Jakbym posiadał to tak, koniecznie. Pewnie bym dał pod tabelką buzzwordów.
 4. Mniej niż 70% to też 0%. Także... odpowiem jak dobry konsultant - to zależy ;-) A na poważnie - tak, jak spełniasz już połowę to śmiało. Wydaje mi się, że do tego próujesz nieco przesterować karierę na nowe tory, więc nie jako musowo musisz tak robić. Jeśli to stanowiska juniorskie to tym bardziej nawet jak i 30% spełniasz.
 5. Możesz jeśli chcesz w nim pracować. Warto znać chociaż podstawową składnie.
 6. Kilka zdań jaki fajny jestem, że mam dużo expa i pasjonuje się tym co robię ubrane w nieco ładniejsze słowa.
 7. Podziękuj i powiedz że się zastanowisz ale na razie Cię to nie interesuje.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0