Wątek przeniesiony 2021-02-05 15:29 z Off-Topic przez cerrato.

PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

1

Cześć,
Warto się do tego zapisywać? Ma to jakiś finansowy sens? Jakie jest ryzyko, że będzie podobnie jak z OFE (PPK jest prywatne to chyba mniejsze ryzyko)?
Szacowany czas oszczędzania 40 lat :)

16

A czy ufasz rządowi?
Nie obawiasz się, że jak pojawi się potrzeba, to położą łapę na zgromadzonych środkach - analogicznie do tego, co było z OFE?
Z osób i firm, które znam - wszyscy którzy mogli, to rezygnowali z tego.
Na zasadzie jak rząd mówi, że chce Twojego dobra, to Ty to dobro schowaj jak najlepiej.

3

Autorze, co do rządu zasada jest prosta - nie zgadzać się na nic. Nawet jakby nam podatki chcieli obniżyć. Nasz kraj, nawet teraz byłby istnym rajem, gdyby już tylko nie wprowadzono żadnej nowej ustawy, rozporządzenia, rozdawnictwa.

Tak więc odnosząc się do tematu - nie warto się zapisywać do PPK, warto się z tego wypisać. A jeśli chcesz oszczędzać na starość to odkładaj sobie 500zł miesięcznie. Na koniec roku kup jakieś złoto i je głęboko schowaj.

0

Obawiam się powtórki z OFE. Z tym, że PPK jest podobno prywatne. Tę kasę trzymają prywatne firmy (chyba) więc tak łatwo nie powinny zniknąć. Ciężko przewidzieć. Z matematycznego punktu widzenia to chyba lepiej bym na tym wyszedł, jeśli co miesiąc za równowartość składki kupiłbym jakąś losową kryptowalutę i czekał aż będzie ją można fajnie sprzedać :D

5

Byłem pierwszy w firmie który się wypisał z tego dziadostwa ;-) Nie polecam dotykać bo jak coś rząd obiecuje to na pewno zapierdzieli w międzyczasie ;-)

2

Nie warto. Lepiej samemu odlozyc.
Btw jesli jestes na UoP to jestes tam automatycznie zapisywany. Trzeba skladac pisemna rezygnacje z tego.

1

A co z kasa jak się zrezygnuje np. po roku? Miał ktoś taką sytuację?

2

30% z wpłat pracodawcy kradnie ZUS, dopłaty (startowa, roczne) są tracone, płacisz podatek od zysków kapitałowych od reszty.

2

Oczywiście że warto. A jak rząd będzie chciał położyć na tym łapę, to zdążę wypłacić.

1

A co jest bardziej opłacalnego w ikze? To że decydujesz w co inwestujesz? W ppk masz prawie drugie tyle za darmo od pracodawcy. Zresztą jedno nie wyklucza drugiego.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0