Regular PHP Developer - pytania odnośnie rozmów kwalifikacyjnych i nie tylko

0

Hej!

Zakładam ten wątek, ponieważ nie byłem w stanie znaleźć wyczerpujących odpowiedzi na moje pytania.

Otóż w najbliższym czasie chciałbym zmienić pracę, aby dalej się rozwijać. Przed tym jednak chciałbym się w jakiś sposób przygotować, dlatego prosiłbym was o jakieś rady bądź sugestie. Czego generalnie można się teraz spodziewać na rozmowach kwalifikacyjnych na stanowisko PHP Developera (Regular)? Na co położyć większy nacisk przygotowując się do potencjalnych rozmów?

Generalnie pracuję już prawie 2 lata jako Junior PHP Developer. Miałem realną styczność z zagadnieniami typu DDD, DRY, REST , SOLID, testy jednostkowe, integracyjne, SOAP (styczność), GuzzleHTTP. Rozwijałem i współtworzyłem projekty napisane w Symfony; utrzymywałem i rozwijałem projekty CMS (czyli klepanie szablonów, skryptów w JS, łatanie błędów etc). Raz na jakiś czas zdarzały się jakieś ciekawsze zadania w tych projektach CMS.

Czy okres 2 lat jest już na tyle odpowiedni, aby aplikować na stanowisko regulara? Co z technologiami z którymi nie miałem jeszcze do czynienia (przykładowo Elasticsearch, Kafka, Rabbit MQ etc.)? Brak znajomości niektórych narzędzi może być dużą przeszkodą?

Prosiłbym o jakieś rady bądź sugestie.

Pozdrawiam!

1

@Chudy20007: idz na rozmowe to sie dowiesz...

0

@belzebub269: Nie chciałbym przykładowo zamknąć sobie na samym początku drogi do firmy, która w jakiś sposób mogła mnie zainteresować. Czytałem też opowieści o wysyłaniu 15 czy 20 CV do firm, a potem lekkie zdziwienie, bo ponad połowa firm odpadła już na samym starcie ze względu na podejście "na YOLO", chciałbym uniknąć takiej sytuacji. Głównym powodem dla którego założyłem ten wątek jest zebranie rad bądź sugestii, o wiele bardziej doświadczonych developerów, którzy już trochę lat siedzą w IT i mają o wiele szersze spojrzenie niż ja :)

Dzięki mimo wszystko za odpowiedź ;)

1

Naumiej się wiersza poleceń, jako admin oglądam czasami przypadki "specjalistów IT/webdeveloperów z 15-letnim stażem", którzy nie umieją wylistować procesów na koncie, czy utworzyć linku symbolicznego. Co do całej reszty - to trzeba się niestety przebujać na ładnych kilka rozmów rekrutacyjnych by się dowiedzieć jak się stoi w temacie i czego chcą.

0

Dzięki @Satanistyczny Awatar za radę. Faktycznie warto spojrzeć na inne przydatne komendy, których jeszcze nie znam/nie musiałem używać.

0

Z innych rzeczy jakie mi przychodzą do głowy to naucz się do tego listować procesy wewnątrz MySQL po zalogowaniu do niego i jak je zabijać w razie zakleszczeń czy gdzie znajduje się slowlog a będziesz miał podanprzeciętnie dobre relacje z dowolnym adminem czy supportem technicznym serwerów dedykowanych/VPS.

Do tego zawsze pisz obsługę błędów tak by widać było na czym się kod wykłada.

Jak będziesz umiał poznać po analize accesslogów, że leci jakiś atak botów na serwis to też ci bardziej pomoże niż zaszkodzi.

To chyba najbardziej podstawowe rzeczy które się najczęściej przewijają przez wsparcie techniczne, a które nie są jakoś specjalnie skomplikowanymi kwestiami by się ich samemu nauczyć i skrócić czas wymiany wiadomości między developerem a obsługą kwestii serweowych. Co skraca pracę twoją i oszczędza czas trzech stron - twojej, pracodawcy i techników od serwerów.

0

Czy okres 2 lat jest już na tyle odpowiedni, aby aplikować na stanowisko regulara?

tak

Co z technologiami z którymi nie miałem jeszcze do czynienia (przykładowo Elasticsearch, Kafka, Rabbit MQ etc.)?

Obejrzyj jakąś prezentację, kurs w stylu hello world. Możesz sobie zainstalować żeby zobaczyć co i jak. Jeśli w pracy tego już używają to tam się nauczysz.
Do Elastica i Symfony masz FosElasticaBundle, ongr-io/ElasticsearchBundle. Najlepiej zainstaluj elastica i pobaw się wysyłając zapytania z Insomnia/Postman.
Do Rabbita i Symfony masz Symfony Messenger.
Na rozmowie nie ściemniaj, powiedz że nie używałeś ale mniej więcej wiesz o co w tym chodzi i chętnie w tym popracujesz.

Jeśli rzeczywiście używałeś ddd, rest, solid i pisałeś testy to powinieneś sporo umieć.
Powinieneś wiedzieć coś o: bezpieczeństwie aplikacji webowych, optymalizacji zapytań do bazy, kiedy i gdzie dawać indeksy, transakcje, wirtualne kolumny, wzorcach projektowych, doctrine entity manager i czyszczenie pamięci, yield w php. Umieć debugować - xdebug, używać fiddlera, burpsuite. Orientować się w oauth2. Znać podstawy dockera.
No i musisz umieć używać nowości z php 7+ szczególnie typowanie.

Ogólnie rozmowy rekrutacyjne to loteria na jakiego rekrutera się trafi.
Możesz trafić na spoko rekrutera, z którym da się normalnie porozmawiać, jak nie wiesz nakieruje cię, powie że się mylisz.
Albo na zarozumiałego buca, który tylko będzie chciał pokazać jaki on jest mądry, pytania wymyślał tylko po to żeby cię pogrążyć, gdy będziesz odpowiadał on będzie milczał, nie będziesz dostawał na bieżąco żadnego feedbacku.
Nawet jak pytania ci nie podpasują ale pokażesz, że jednak coś umiesz to masz szansę. Czasami może ci się wydawać, że wiesz lepiej od osoby rekrutującej, ale nie staraj się wywyższać.

0

@Chudy20007:

Chudy20007 napisał(a):

Czy okres 2 lat jest już na tyle odpowiedni, aby aplikować na stanowisko regulara? Co z technologiami z którymi nie miałem jeszcze do czynienia (przykładowo Elasticsearch, Kafka, Rabbit MQ etc.)? Brak znajomości niektórych narzędzi może być dużą przeszkodą?

Na regulara Java Developera to znajomość Kafki/Rabbita MQ to must have. (przynajmniej wiedzieć jak działa mechanizm kolejek, topiców, subskrybentów, publisherów etc) Z tego co sam chodziłem kiedyś to zawsze o to pytali. Także myślę że taką Kafkę warto znać i jak działa, jakieś proste komunikacje i reagowanie na zdarzenia np. pattern CQRS w kontekście eventów (jeżeli aplikowałbyś do takiego projektu to zapytałbym o to)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1