B2B - faktury oraz wpisywanie GTU (nowe przepisy)

0

Cześć,

Jakie usługi wpisujecie na fakturach?
Ja generalnie zazwyczaj wpisuje "Usługi programistyczne", ale zastanawiam się nad poprawnością. Czy nie powinienem wpisywać np. "Stworzenie aplikacji Android" , "Projekt architektury systemu" itd.

Drugie pytanie odnośnie nowych przepisów oraz GTU (12).
Mam w działalności takie PKD, pewnie jak większość:

62.01.Z – Działalność związana z oprogramowaniem
62.02.Z – Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki
62.03.Z – Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi
62.09.Z – Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych

W tabelach odnośnie kodów GTU znalazłem info, że pod kod GTU12 łapią się usługi doradcze z zakresu sprzętu oraz oprogramowania komputerowego (PKD 62.02.1 i 62.02.2) oraz usługi zarządzania sieciami (PKD 62.03.Z).

  1. Jak mają się usługi programistyczne świadczone dla jednej firmy na kontrakcie? Czy podchodzi to pod doradztwo w zakresie oprogramowania? Czy zależy to od umowy?

Ja to rozumiem do tej pory tak:

  • otrzymuje informacje o wymaganiach - siadam, piszę kod, oddaję - doradztwa tu nie ma
  • projektuje dla kogoś oprogramowanie, dostosowuje do architektury systemu obecnego lub rekomenduje też sprzęt/serwer itp - łapie się pod doradztwo z zakresu sprzętu i oprogramowania i trzeba wpisać GTU
  • pracuje w firmie gdzie tworzenie funkcjonalności wiąże się z analizą, projektowaniem i dopiero implementacją - też powinienem wpisać GTU 12

Ma ktoś z Was wiedzę na ten temat?

3

Nie. Dla programisty robiącego zlecenia/robiącego projekty na b2b wystarczający jest kod 62.01.Z Bo twoje kodowanie to całokształt, ty nie doradzasz ty rozmawiasz na temat tego co masz i jak masz wykonać. Innymi słowy jeśli nie wpisujesz na fakturze, że komuś doradzałeś to możesz mieć w poważaniu kody gtu.

2

Zgadzam się z tym co mówi @mr_jaro. Jak chcesz to obejrzyj jeszcze jak o tym mówił doradca podatkowy z InFaktu:

Zapytany wprost czy jeśli miałby dylemat wpisywać czy nie wpisywać GTU12, to powiedział, że bezpieczniej jest nie wpisywać.

1

Generalnie doradztwo w naszym zawodzie to jedynie jakbyś zaczął świadczyć typowy konsulting.

0

Dzięki za odpowiedzi.

Jeśli zgłasza się do mnie klient który chce coś zrealizować co wymaga zaplanowania pomysłu, dobór sprzętu, instalację tam oprogramowania + ewentualnie dopisanie swojej aplikacji to rozumiem, że wtedy podchodzi to pod PKD: 62.02 :

Podklasa ta obejmuje: planowanie i projektowanie systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, włączając szkolenia dla użytkowników.

I należy wpisać GTU 12?

0

W takim przypadku to już kontakt z księgową, która ciebie rozlicza.

2

Z dwóch źródeł mam odpowiedź, że korzystając z IP BOX powinienem wpisywać GTU12.

0

62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki
Podklasa ta obejmuje:

planowanie i projektowanie systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, włączając szkolenia dla użytkowników.

Jak dla mnie gdy np uczestniczysz w procesie projektowania jakiegoś systemu czy jego części to jest to ewidentnie 62.02.Z. Doradztwo w sensie że wyrażasz swoją opinię, a nie klepiesz jakiegoś taska. I teraz pozostaje pytanie. Mając taki kod w działalności... Usunąć go żeby sobie nie robić problemu (np z tekstem od US dlaczego ma pan taki kod skoro nie wykonuje pan takich czynności) czy po prostu olać i nie wystawiać na niego faktur :p

0

@Korges: to proste - olać. A jeśli się tak bardzo boisz to przez profil zaufany w ciągu 2 minut masz usunięte.

4

Usunąć go żeby sobie nie robić problemu (np z tekstem od US dlaczego ma pan taki kod skoro nie wykonuje pan takich czynności

Jakby ktoś z US zadał takie pytanie to by ewidentnie oznaczało, że mamy do czynienia albo z idiotą, albo z kimś, kto na siłę stara się doczepić. Ogólnie możesz sobie kazać wpisać do działalności wszystkie kody - od 01.11.Z do 96.09.Z (z wyłączeniem tych, które wymagają specjalnych zezwoleń lub z innego powodu są jakoś dodatkowo kontrolowane) i nikt nie powinien mieć z tym problemu. Sam kilka razy widziałem wypisy do CEIDG na kilka stron - działalności, które jednym wpisem obejmowały działalność rolniczą, fryzjerstwo, handel samochodami, produkcję farb, stawianie domów, doradztwo finansowe oraz handel mięsem :D

https://www.ifirma.pl/blog/brak-wlasciwego-pkd-a-podatki.html

przedsiębiorca może wskazać dowolny kod PKD, bez względu na to, czy dany towar lub usługa zostaną w przyszłości sprzedane przez firmę chociaż raz. Innymi słowy zgłoszenie „pustych” kodów PKD nie jest zagrożone ewentualnymi konsekwencjami i nie ma konieczności ich wykreślania.

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-zalozyc-firme-jednoosobowa-samozatrudnienie/co-powinienes-wiedziec-zanim-zarejestrujesz-firme-w-urzedzie/wybierz-kod-pkd-dla-dzialalnosci

Nie ma ograniczeń w liczbie kodów dodatkowych. Niektóre kody są zarezerwowane dla rolników lub spółek prawa handlowego

https://magazynfakty.pl/dodatkowe-pkd-przy-dzialalnosci-to-nie-problem/

nie istnieje żadna podstawa prawna, która ograniczałaby przedsiębiorcę co do liczby PKD wpisanych do bazy CEIDG. We wniosku aktualizacyjnym możesz wpisać także te rekordy, które będą odzwierciedlały charakter twojej działalności gospodarczej w przyszłości – dzięki temu za kilka miesięcy nie będziesz musiał raz jeszcze składać wizyty w urzędzie.

Ponadto rzuć okiem na:
https://programistanaswoim.pl/kody-pkd-dla-szerokiego-swiata-it/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1