Firmy R&D w Polsce

1

Cześć,
Jakie znacie firmy zatrudniające programistów w Polsce, które robią ambitne projekty, w których oprócz samego tworzenia oprogramowania trzeba trochę pogłówkować wykorzystując matematykę, algorytmikę?
Większość firm wydaje się robić typowe oprogramowanie dla zachodnich klientów zamiast rozwijać innowacyjne produkty.

2

Jakieś świeże startupy ewentualnie.
Na tym polega sens IT w Polsce czy w Indiach, że zatrudnia się tania siłę roboczą do czarnej roboty(utrzymaniowka itd) a technologie trzyma się u siebie nie dając do niej dostępu osobom z zewnątrz. W związku z tym nie ma u nas takich firm i nie będzie dopóki Polacy nie będą mieć własnego kapitału na tworzenie takich miejsc.

Jak chcesz porobić coś o czym piszesz to możesz do CERN-u np iść ale kwestie matematyczne i tak będą robić matematycy/fizycy. Programista rozwija system który tym zarządza.

7

R&D,Polska wybierz jedno

4

Jak znam:
Intel w Gdańsku, chyba robią sterowniki WLAN etc.
Ktoś na forum pisał o Fujitsu z Łodzi.
Samsung w Warszawie ma dsial RD.
Exatel w Warszawie.
Zbrojeniówka: Pit Radwar, Polskie Zakłady Optyczne.
Wiedza z ogłoszeń o pracę i słyszenia.

2

Amazon Gdańsk
Samsung Kraków
Motorola, Nokia Kraków

0

@Wukas: Ja trafiłem w najmniej oczekiwanym miejscu a mianowicie w Januszowym software housie. Do tej pory mam koszmary =.=. Jak nigdy nie lubiłem trygonometrii i algebry tak cały jebaniutki rok i parę miesięcy trzeba było klepać projekt gdzie cała logika biznesowa to tak na prawdę były operacje na chmurach laserowych a potem przenoszenie tego na jebutnie duże panoramy i w drugą stronę.

Oczywiście na nic czasu nie było i ze wszystkim na wczoraj ;p w ogromnym zespole dwu osobowym xD.

1

Każda firma w Polsce to R&D, o ile wierzysz w treść ogłoszeń o pracę.

0

Nietrudno znalezc takie firmy. Miedzy inymi na liscie prezenterow dowolnej konferencji. Np. z https://conference2019.mlinpl.org
Tooploox
RTB House
Ardigen
TCL

1
Wukas napisał(a):

Cześć,
Jakie znacie firmy zatrudniające programistów w Polsce, które robią ambitne projekty, w których oprócz samego tworzenia oprogramowania trzeba trochę pogłówkować wykorzystując matematykę, algorytmikę?
Większość firm wydaje się robić typowe oprogramowanie dla zachodnich klientów zamiast rozwijać innowacyjne produkty.

No dobra, a teraz zdefiniuj poniższe pojęcia:

  • ambitny projekt (czym jest, co go charakteryzuje, co go odróżnia od "nieambitnego"?)
  • wykorzystywanie matematyki (inkrementacja zmiennej to wykorzystywanie już czy jeszcze nie?)
  • wykorzystywanie algorytmiki (np. odwrócenie tablicy pętlą? biblioteką?)
  • typowe oprogramowanie (tu naprawdę musisz powiedzieć co przez to rozumiesz)
  • innowacyjne produkty (jw)

Jak dobrze zdefiniujesz, to można dyskutować.

0

Większość firm co ma coś swojego to robi tego typu rzeczy i często mają jakieś działy rozwojowe.
Myślę nawet, że częściej te małe działające w niszach niż duże "centra programistyczne".

Jakiś czas temu rozmawiałem z człowiekiem, który ma firmę co robi oprogramowanie dla sygnalizacji świetlnych. Z tego co opowiadał to cała masa "mega" ciekawych rzeczy. Od sporych wyzwań technologicznych począwszy na sztucznej inteligencji kończąc, do tego jakieś symulatory ruchu w mieście itp ... Co ciekawe wciąż klepią bardzo dużo w Delphi.
Pracowałem kilka lat w firmie co robi oprogramowanie dla stacji paliw. Sporo elektroniki, automatyki, stacje bezobsługowe - bardzo miło wspominam. Może to nie sztuczna inteligencja i loty na marsa ale nudno nie było. Sama obsługa przepływomierza cieczy to już matematycznie niebanalne rzeczy.
Oprogramowanie dla firm spedycyjnych / logistycznych. Masa algorytmów do optymalizacji czasu, rozłożenia ruchu, układania kontenerów w magazynach często AI i genetyka.

Poważne algorytmy z wyższą matematyką w tle to także : grafika3D, mapy, programy geodezyjne, w sieciach wodociągowych, oczyszczalniach, elektrowniach właściwie wszędzie w większym przemyśle znajdziesz coś ciekawego, meteorologia, medycyna ( bardzo duży dział informatyki ), telekomunikacja, policja, firmy produkujące elektronikę (chociażby sterowniki kotłów) i pewnie wiele innych miejsc.

Paradoksalnie chyba jedynie oprogramowanie księgowe, systemy wewnętrzne wspomagające pracę firmach, strony WWW i sklepy online nie wymagają wysiłku umysłowego. Niestety tego klepie się najwięcej. Nie znaczy to jednak, że w Polsce ciekawych miejsc pracy jest mało.

2

Łódź: Hexagon, Tomtom
Warszawa: NVidia

2

R&D w Polsce, chyba tylko w nazwie działu

1

Wrocław: Teleste - co prawda połowa pracowników to byli zazwyczaj studenci, ale mimo wszystko tworzyło się faktycznie innowacje jeśli chodzi o systemy monitoringu i szukało nowych rozwiązań. Z tego co wiem to C++, C#, JavaScript

0

Pytaj czy firma korzysta z ulgi IPBox. Jeśli tak to według prawa jest już firmą R&D.

4

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że im większy moloch tym gorsze projekty ale małe firemki nie są gwarancją ambitnych projektów.
Tak jak pisali koledzy - albo Polska albo R&D. Wystarczy zobaczyć jak ubogi jest rynek dla projektantów hardware. U nas się utrzymuje, a nie projektuje

0

W stanach po dobrych studiach absolwenci ponoć nie muszą szukać miejsc pracy, bo sami są w stanie sobie takie stworzyć. Także może warto zmierzać w tym kierunku :-) Dodatkowy plus: większa swoboda działania, jak popełnisz błąd to nikt nie będzie robił Ci z tego powodu problemów, jest większe pole do eksperymentowania o ile masz wiedzę i trochę czasu.

2

W Polsce najlepsze R&D, to miałem u szefa-Janusza.

Dla niego R&D, to było wszystko, co trzeba było napisać bez jakichkolwiek wymagań biznesowych, czy technicznych.

Takze zakładam, że spora część z was ma taki R&D w pracy.

1
urke napisał(a):

W Polsce najlepsze R&D, to miałem u szefa-Janusza.

Co do januszowego R&D, mam znajomego, który mógłby pewnie parę niezłych anegdotek sprzedać.

W dużym skrócie - szef-Janusz wymyślił sobie że stworzy (studenci mu stworzą) taką super-opaskę do sterowania wszystkim za pomocą gestów i tym podobne gadżety (najlepszy pomysł to był chyba magic wand - i nie, nie chodzi o te które wyskakują jak się wygógla). Tam to faktycznie mieli niezłe R&D, jak próbowali zmusić do działania opaskę zrobioną z najtańszych komponentów z Aliexpress, których parametry były jedynie luźną interpretacją specyfikacji, nie mówiąc o tym że były troszeczkę za słabe jak na ambitne plany Janusza - no, ale były przecież najtańsze :D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1