Brak doświadczenia w danej technologii a planowanie projektu w pracy - czy u was też tak jest?

0

Obecnie w pracy klient zachciał aby stworzyć pewien projekt webowy. Jest on dosyć prosty i nie miałbym problemów, gdyby był pisany w czystym jsie. Jednak klient zażyczył sobie Vue plus Kentiko Kontent jako cms.

Jestem frontedowcem z 3-letnim doświadczeniem, jednak bez doświadczenia we frameworkach. Obecnie przerabiam tutoriale z vue zeby cokolwiek pojąć. Z cmsem Kentiko Kontent też nie miałem wcześniej do czynienia.

Jednak jestem jedynym frontendowcem na projekcie i jak dla mnie projektowanie tego wszystkiego troche mnie przeraza. Prawdopodobnie to zakoduje, ale będzie sporo złych nawyków programistycznych.

Czy u was też tak jest, że osoby mimo braku doświadczenia w danej technologii muszą tworzyć coś od zera w tej technologii? Czy to nie bardziej rola jakiegoś seniora?

Jedynie mam pomoc w postaci innego frontendowca, ale on tak na prawdę pomaga na takiej zasadzie, że jak coś spytam to mi odpowiada.

Czy taka sytuacja w firmach IT to norma? Wcześniej nie miałem takiej sytuacji, bo zawsze był ktoś nade mną.

4

Wszystko zależy co na to pracodawca. Ja bym powiedział że muszę się nauczyć i potrzebuje więcej czasu na ten projekt. Tak że bym się rozwijał na koszt pracodawcy i klienta jak sobie zazyczyli. To jest normalne w.pracy programisty i bardzo częste że się uczysz na projektach klienta

3

Mnie zatrudniono jako juniora i wręczono mi do zrobienia i zaprojektowania restowe api dla partnerów zewnętrznych, gdzie firma miała całą logikę biznesową w sqlu.
Oczywiście nikt nie raczył siąść ze mną i wyjaśnić tego spaghetti, którego logikę odpalało milion jobów na milionie baz, zlewali maile, pytania. Manager robił tam za małpę od klepania exceli i chodzenia na meetingi, a dwaj "seniorzy" robili co chcieli.
Także nie masz jeszcze najgorzej. Po prostu zakomunikuj, że będziesz potrzebował więcej czasu na ogarnięcie tego projektu, skoro chcą w takiej i takiej technologii, a Ty się w niej nie specjalizujesz.
Bo potem Ty dostaniesz po dupie, chociaż znając polskie cebulackie realia, to i tak dostaniesz po dupie.

2
konewka85 napisał(a):

Czy taka sytuacja w firmach IT to norma? Wcześniej nie miałem takiej sytuacji, bo zawsze był ktoś nade mną.

Tak, taka sytuacja jest powszechnie spotykana. Zatrudniasz się na dane stanowisko gdzie wymagane jest A ale musisz również robić B i C. "Góry" nie interesuje jak to zrobisz, liczą się efekty.

konewka85 napisał(a):

Jednak klient zażyczył sobie Vue plus Kentiko Kontent jako cms.

Nie jest tak źle - Vue jest dość przyjemny i łatwy do ogarnięcia. Zawsze mogło być gorzej ;)

3

Po pierwsze powinieneś zapoznać się z tymi narzędziami, aby uniknąć wstydu, gdy okaże się, że Twój klient dokonał lepszego technologicznego wyboru niż Ty.

Kentiko kontent jest cmsem, który ułatwi Twojemu klientowi publikacji treści pod różne kanały. Być może dzięki takiemu rozwiązaniu zredukuje koszty z prowdzeniem social media. Tej części raczej nie zmienisz czystym javascriptem :-)

Co do Vue to nie jest on jedynym wyborem. W dokumentacji kentiko kontent piszą, że można użyć jeszcze react, lub też surowy javascript. Nie mniej jeśli jesteś tylko chwilowym wykonawcą to nie dyskutowałbym z klientem, bo rozwiązania frameworkowe są tańsze w utrzymaniu nawet jeśli od czasu do czasu zajmą programiście więcej czasu.

Dla przykładu pomyśl, że w przypadku zdarzeń losowych jak znikniesz to ktoś nadal będzie musiał utrzymywać ten projekt. Surowy JS to nie jest postać na jaką jest przygotowny typowy programista javascriptu.

Czy u was też tak jest, że osoby mimo braku doświadczenia w danej technologii muszą tworzyć coś od zera w tej technologii?

Nigdy nie jest od zera, zawsze jest jakaś wiedza z pobocznych tematów. Jeśli mamy narzędzie, które robi różnicę to warto je znać.

Jedynie mam pomoc w postaci innego frontendowca, ale on tak na prawdę pomaga na takiej zasadzie, że jak coś spytam to mi odpowiada.

A co ma robić? Uczyć Cię? Tak w ogóle to doceń, że ktoś jeszcze chce Ci odpowiadać :-)

2

Otwarcie porozmawiaj o sytuacji z przełożonym i wspólnie zastanówcie się, jak wyjść z tej sytuacji, żeby klient był zadowolony, a przełożony nie stracił pracownika. Dając taki sygnał wykażesz się dojrzałością, umiejętnością realnej oceny swoich możliwości (świadoma niekompetencja) i patrzeniem długofalowym (słaba jakość kodu, presja, duże ryzyko niedowiezienia). Im szybciej to zasygnalizujesz, tym lepiej. Przełożony na pewno nie posadzi Cię o brak jakichkolwiek umiejętności technicznych. Nie sztuką jest wziąć nadgodziny, dopchnąć kolanem jakiś shitex, a potem się zwolnić. Do tego, jak potulnie wykonasz zadanie, za chwilę dostaniesz kolejne być może podobne ;)

0

Spokojnie, na tym polega outsourcing w Europie. U mnie w pracy było podobnie.

1

To jest normalne w.pracy programisty i bardzo częste że się uczysz na projektach klienta.

Już wiem od kogo na pewno nie kupię oprogramowania.

2

Swoją drogą... robić front 3 lata i samemu z siebie się nie interesować wiodącymi technologiami na rynku...
Nie jestem jakimś ślepym fanem poświęcania całego wolnego czasu wyłącznie na douczanie się (do niedawna tak robiłem ale powodowało to różnego rodzaju efekty uboczne) ale olewając temat samemu prowokujesz tego typu sytuacje.

1

Nie jest normą, jeśli nikt w zespole tego nie zna i nie jest to decyzja zespołu (zdarzyło mi się np. że całym zespołem postanowiliśmy klepać nowy projekt w Kotlinie, mimo że nikt nie znał, ale to była nasza decyzja). Ja sugeruje abort mission i ostatni gasi światło.
Życie jest za krótkie, żeby marnować je na kopanie się z koniem. Jako programista masz ten komfort że możesz się po prostu zwolnić i iść do innej firmy, gdzie będziesz się rozwijać w tym co cię interesuje. Korzystaj z tego.

8

ktoś wam mówi ja ci zapłacę za nauczenie się vuejsa i nabrania doświadczenia w nim przy prawdziwym projekcie, a nie hello worldzie i wy narzekacie?

<lol2>

Jeszcze rozumiem jakbyś się miał jakiegoś deprecated i przez nikogo nie używanego czegoś uczyć, ale tutaj jest vue :D

1

Pytanie czy nieznajomość żądnego frameworka na starcie mocno nie przekreśla szans na zmianę pracy?
Kilka miesięcy temu czytałem na wykopie wypowiedź gościa który swego czasu, na własny rachunek klepał gównoApki na androida zarabiając przy tym dobre pieniądze.
Po kilku latach się to zmieniło, nowe apki ekstremalnie ciężko wypozycjonować. Gość otwarcie przyznał, że w sumie jeśli chodzi o techniczne skilsy to się jedynie uwstecznił i płakał bo nie wiedział czy poradzi sobie w jakimś podrzędnym korpo xD

4
WeiXiao napisał(a):

ktoś wam mówi ja ci zapłacę za nauczenie się vuejsa i nabrania doświadczenia w nim przy prawdziwym projekcie, a nie hello worldzie i wy narzekacie?

No, newbie w danej technologii weźmie się praktycznie samodzielnie za zrobienie prawdziwego projektu. Co może pójść nie tak? ;]

4

Przede wszystkim: w jakiej formie jesteś zatrudniony? Jeśli B2B to radziłbym podejść do tematu bardzo ostrożnie, jeśli umowa o pracę to jest trochę lepiej.
Jeżeli przełożony i osoby odpowiedzialne za prowadzenie projektów w firmie (o ile są to różne osoby) wiedzą o tym, że nie znasz tej technologii i mimo wszystko chcą żebyś taki projekt wykonał to robiąc to na umowie o pracę wiele chyba nie ryzykujesz a możesz nauczyć się czegoś nowego. Jeśli pracujesz na B2B to można spotkać się w umowie z zapisami o zleceniu/zamówieniu na poszczególne zadania (co najczęściej jest bzdurą). Jeśli taki zapis masz to teraz jest okazja żeby zrobić wyjątek, utworzyć takie zlecenie w formie papierowej i wpisać tam uwagę o tym, że jest to technologia z którą nie miałeś do czynienia. To powinno rozwiązać przynajmniej część problemu od strony prawnej.
Przede wszystkim musisz poinformować o tym zainteresowane tą kwestią osoby w firmie i mieć dowód na to, że one tę wiedzę od Ciebie uzyskały.

Inną stroną jest to, że masz samodzielnie zrobić projekt w nieznanym stacku. To i tak jest oczywiście lepsze niż osoba zupełnie bez doświadczenia mająca zaprojektować i zakodować aplikację od A do Z bez żadnego wsparcia. Ty masz 3 więc powinno być trochę łatwiej.

2

@somekind:

jak to zawsze było? algorytmy/patterny itd itd są framework/language independent ;)

Zresztą sam OP stwierdził że Jest on dosyć prosty, więc początek jest już solidny

3

To prawda, ale w skrajnym przypadku może dojść do tego, że ktoś nie znając narzędzia będzie chciał wywiercić dziurę młotkiem i zrobi taki meksyk że jedynym rozsądnym rozwiązaniem stworzonych problemów będzie próba napisania aplikacji od nowa :D

1

@var

Wszystko zależy od tego jak podchodzi do tego ten, kto płaci OPowi

Pracodawca może uznać że jest to inwestycja w pracownika (niech w końcu się jakiegoś frejmworka nauczy) i jeżeli ma się "wywrócić", to niech to zrobi na "prostym" projekcie niż na Enterprise™ CRUD™

1

Tak, oczywiście. Kluczem tu jest tylko i wyłącznie pełna transparentność. Tyle, że jak projekt padnie i klient nie będzie chciał zapłacić a szef dojdzie do wniosku że to wyłącznie wina wykonawcy - warto mieć jakieś zabezpieczenie. Gdzieś usłyszałem, że

umowy podpisuje się na złe czasy

A takie mogą nastąpić w czasie/po wykonaniu tego projektu :)

1
WeiXiao napisał(a):

jak to zawsze było? algorytmy/patterny itd itd są framework/language independent ;)

Nikt tu nie mówił o problemach z algorytmami czy wzorcami. Problemem jest nieznana technologia.

Każda technologia ma swoje pułapki, jeśli ktoś nie miał z nią wcześniej do czynienia, to może w nie wpaść. To jest ryzyko, którego autor podjąć nie chce, i jak najbardziej ma w tym rację. On jest profesjonalny, jego pracodawca nie.

Zresztą sam OP stwierdził że Jest on dosyć prosty, więc początek jest już solidny

Nie ma to jak wyrwać z kontekstu.

0

ok, dzięki wszystkim za odpowiedzi. Widzę, że zdania są podzielone.

2
WeiXiao napisał(a):

Pracodawca może uznać że jest to inwestycja w pracownika (niech w końcu się jakiegoś frejmworka nauczy) i jeżeli ma się "wywrócić", to niech to zrobi na "prostym" projekcie niż na Enterprise™ CRUD™

inwestycja to by była jakby zatrudnił kogoś doświadczonego w tej technologii, może na część etatu, żeby jednak było od kogo sie uczyć , a nie przerzucał zadanie uczenia pracownika na forum ;)

0

@Miang:

inwestycja to by była jakby zatrudnił kogoś doświadczonego w tej technologii, może na część etatu, żeby jednak było od kogo sie uczyć , a nie przerzucał zadanie uczenia pracownika na forum ;)

tutaj wystarczy budżet szkoleniowy, bo nie wydaje mi się abyś potrzebował jakiegoś uber seniora do wytlumaczenia jak dzialaja te frameworki

3

Dla mnie jak zawsze w takich sytuacjach wszystko zależy od rozłożenia akcentów. Z jednej storny nie widzę nic nienormalnego w daniu frontendowi z 3 letnim stażem prostego projektu w frameworku, którego nie zna. Zwłaszcza, że mówimy o Vue, który jest chyba najprostszy ze wszystkich komercyjnych opcji. Z drugiej strony może być tak, że atmosfera w firmie jest taka, że perspektywa porażki bardziej przeraża niż zachęca możliwość rozwoju.
Odpowiadając na pytanie OP w miejscach gdzie pracowałem normą było stawianie pracowników przed tematami z którymi mierzyli się pierwszy raz - nigdy chyba nie czułem z tego powodu presji ze strony organizacji. Pytanie więc czy jest u Ciebie jakaś presja zewnętrzna czy sam sobie wymyślasz problem. Jeśli to drugie to upewnij się, ze przełożeni wiedzą, że nie znasz Vue i zrób najlepiej jak umiesz. Jak jest jakaś presja to w sumie zrób tak samo, ale przy okazji pomyśl o zmianie środowiska na bardziej przyjazne.

1
konewka85 napisał(a):

Obecnie w pracy klient zachciał aby stworzyć pewien projekt webowy. Jest on dosyć prosty i nie miałbym problemów, gdyby był pisany w czystym jsie. Jednak klient zażyczył sobie Vue plus Kentiko Kontent jako cms.

Czy u was też tak jest, że osoby mimo braku doświadczenia w danej technologii muszą tworzyć coś od zera w tej technologii? Czy to nie bardziej rola jakiegoś seniora?

Na tym polega często praca programisty, że ciągle trzeba się czegoś uczyć.

Gorzej jeśli byłoby to na freelance i miałbyś płacone za zrobienie całego projektu. Wtedy pakowanie się w coś, czego się nie zna, jest bardziej ryzykowne, bo jak nie zrobisz, to nie dostaniesz hajsu. Albo wpakujesz się w mnóstwo dodatkowej pracy.

Ale jak masz pracodawcę, który bierze za ciebie odpowiedzialność i płaci ci za dupogodziny, a przełożeni wiedzą, że musisz się dopiero nauczyć Vue, to można zaszaleć, a nawet cieszyć się, że możesz się rozwijać w pracy i poznawać nowe biblioteki.

Jak ci słabo pójdzie, to najwyżej cię zwolnią z pracy za słabe skille albo przełożeni będą mieć pretensje xD A może tak być, jeśli jest słaba komunikacja w zespole albo masz jakichś Januszy nad sobą, którzy wpychają cię na głęboką wodę, a potem mają pretensję, że nie pływasz.

Jestem frontedowcem z 3-letnim doświadczeniem, jednak bez doświadczenia we frameworkach.

No to powinieneś poznać choćby jeden "framework"* typu Vue (albo React czy Angular), bo to obecnie standard. Niekoniecznie trzeba tego zawsze używać, bo mogą być projekty, gdzie tego nie użyjesz - ale znać powinieneś, jeśli chcesz uchodzić za kogoś z 3-letnim doświadczeniem.

*(w cudzysłowie, bo Vue czy React to bardziej biblioteki niż frameworki, chociaż mają niektóre cechy frameworka ).

Obecnie przerabiam tutoriale z vue zeby cokolwiek pojąć.

I to jest twój zysk. Nawet jak cię zwolnią z tej pracy, to będziesz znał Vue, co może być atutem w szukaniu innej.

Jednak jestem jedynym frontendowcem na projekcie

Nie myślałeś o zmianie firmy, w której mógłbyś się uczyć od lepszych od siebie?

0

LukeJL: Mysle nad zmiana jak sie sytuacja na rynku uspokoi

2
tdudzik napisał(a):

A ja nie rozumiem głosów, że trzeba być ekspertem w danej technologii, żeby cokolwiek móc w niej stworzyć.

To nie jest kwestia bycia ekspertem, żeby cokolwiek stworzyć tylko przydzielania zadań do odpowiednich osób i wzięcia odpowiedzialności za efekty.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1