zmiana z Pascala na ???

0

Cześć,

Dawno temu po studiach inf trafiłem do januszexu i tak zostałem :( gdzie tworzę spaghetti w klonie Pascala na sterowniki PLC i zaczyna mnie to nudzić - chciałbym choć raz użyć i++ itp.
Zastanawiam się jaki ze współczesnych języków będzie dla mnie najłatwiejszy? W pierwszej chwili pomyślałem o Pythonie, ale to przez sentyment do Hiszpańskiej Inkwizycji.
Miła byłaby możliwość programowania poprzez terminal, bo często mam przestoje u klienta w oczekiwaniu na udostępnienie maszyny do programowania.
Docelowo chciałbym pracować zdalnie...

2

Dziwnie piszesz.

  1. Otagowałeś post, jakbyś chciał zmienić pracę, a piszesz, jakbyś chciał kontynuować
  2. chcesz powiedzieć, że przez ten czas nie tknąłeś innego języka w ramach choćby rozwoju własnego? A gdzie "jeden język co roku", nawet odpuszczając do 50% tej zasady, co dwa lata, sam sobie dla siebie policz. Plus studia kierunkowe. Kupiłeś dyplom?
  3. o Hiszpanii nie rozumiem
0

W internecie zawsze można na ludzi liczyć. Pierwszy post z odpowiedzią to od razu ocenianie człowieka ;)

1

A co Ty chcesz chcesz robić? Zdalnie na początek będzie ciężko.

2
rafi555 napisał(a):

Cześć,

Dawno temu po studiach inf trafiłem do januszexu i tak zostałem :( gdzie tworzę spaghetti w klonie Pascala na sterowniki PLC i zaczyna mnie to nudzić - chciałbym choć raz użyć i++ itp.
Zastanawiam się jaki ze współczesnych języków będzie dla mnie najłatwiejszy? W pierwszej chwili pomyślałem o Pythonie, ale to przez sentyment do Hiszpańskiej Inkwizycji.
Miła byłaby możliwość programowania poprzez terminal, bo często mam przestoje u klienta w oczekiwaniu na udostępnienie maszyny do programowania.
Docelowo chciałbym pracować zdalnie...

Python dla Ciebie to wlasciwy wybor na poczatek -> pobaw sie: https://github.com/libplctag/libplctag -> wyciagnij dane -> zepnij to z baza -> podepnij wizualizacje -> sky is the limit.

6

Większość odpowiedzi jest tu niepoważna bo to jest już setny post w ciągu roku z pytaniem "Jakiego języka programowania mam się uczyć"
BTW pytanie jest w ogóle źle zadane bo najpierw powinieneś się zastanowić co chcesz robić, potem sprawdzić czy w okolicy to robią, a na koniec uczyć się technologii pod tą dziedzinę, np

  • Jak chcesz pisać frontend to JavaScript, TypeScript, a czasem nawet PureScript
  • Jak chcesz pisać backend w korporacjach to Java/Kotlin/Scala lub C# ale czasem też JavaScript/TypeScript
  • Jak chcesz pisać aplikacje mobilne to np. Kotlin
  • Jak chcesz pisać wysokowydajne aplikacje (gry, embedded) to C, C++ lub Rust

Python jest fajnym i prostym językiem programowania, ale rzadko używa się go do pisania backendu dużych aplikacji. Służy raczej do pisania testów automatycznych testerom, skryptów automatyzujących SysAdminom czy jest używany też w uczeniu maszynowym

Oczywiście są to tylko najczęstsze sytuacje. Zdarzają się startupy że cały kod mają w Haskellu lub Clojure

3

Rozejrzyj się, czy przypadkiem w okolicy nie ma firm, gdzie piszą coś w Pascalu i innych podobnych rzeczach. Wiem, że to mało rozwojowe, ale są firmy, które mają jakiś stary soft pisany w starych technologiach, który jest utrzymywany i jeszcze długo będzie. Jest im coraz trudniej znaleźć ludzi do Pascala, nie mówiąc o innych "egzotycznych" językach. Mam paru znajomych, którzy w czymś takim siedzą i na pewno jest jeden plus- kasa. Żeby kogokolwiek przyciągnąć, trzeba mu trochę więcej zapłacić, a konkurencja jest mała. Pytanie też ile masz lat, ale generalnie im bliżej emerytury, tym bardziej wskazana jest ciepła, spokojna posada;)

2

czy w okolicy to robią,

Niekoniecznie w okolicy, w dobie pracy zdalnej (na którą pewnie będzie większe przyzwolenie nawet po pandemii) świat robi się mały (i konkurencja większa).

Python jest fajnym i prostym językiem programowania, ale rzadko używa się go do pisania backendu dużych aplikacji.

Youtube używa Pythona choćby.

Poza tym w wielu firmach jest używany, masz framework Django, biblioteki do machine learning i inne ciekawe rzeczy (chociaż nie wiem, jak duże aplikacje w tym się robi zwykle. Z drugiej strony - po co się pchać do dużej aplikacji? Tam, gdzie największe spaghetti i big ball of mud?).

3

Dobrze mówi @KamilAdam, Wszystko zależy od tego co chcesz robić.
Mniej więcej dobrze zarysował możliwe obszary, którymi mógłbyś być zainteresowany. Ewentualnie mógłbyś chcieć embedded/IoT — tu również mógłby się pojawić C/C++/Rust (choć na Raspberry Pi i inne języki mogą podejść, ja używam np. scali).
Myślę, że jednak nie docenia trochę tego pythona. Używa się go do backendów (stron, API), jest dość popularny w testowaniu i tym podobnych klimatach. No i przeceiż Tensor Flow jest na pythona. Tak więc trochę używany jest, choć pewnie mniej niż Java (chyba jednak wciąż faworyt). Jeszcze czasem Ruby się zdarza, całkiem ciekawy język. Z powszechnie stosowanych języków, polecam Scalę, to chyba najlepszy wśród nich język. Jeśli nie chcesz iść w obszary ograniczone mocą obliczeniową, chyba najlepiej. Takie języki jak Haskell, Clojure, Erlang, Prolog czy Common Lisp są bardzo fajne, warte uczenia się, ale raczej mało prawdopodobne, że znajdziesz pracę z nimi. Już chyba prędzej znajdziesz w COBOLu, ostatnio podobno duże zapotrzebowanie w Stanach. :)

3

Warto zobaczyć kto stoi za Turbo Pascalem / Delphi i co zrobił potem ;-)
Oczywiście Anders Hejlsberg. Podążyłem jego śladem i przesiadłem się na C# z czego jestem bardzo zadowolony.

0

Dziękuję bardzo za wszystkie komentarze i odpowiedzi.

@ToTomki liczyłem się z krytyką
@tomek Pycia wiem, że ciężko zdalnie od razu, najchętniej bym widział darmowy staż, ale z moim wiekiem to HR by się zawiesił
@PinkLion większość exampli to C
@micheangelo i za 5-10 lat wrócę z takim samym postem...
@elwis na COBOL za młody jestem, choć 1 książkę mam
@Kristof ale to po Delphi

Cóż, przenoszę się na podforum C.

Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1