Zwolnienie z pracy, a poszukiwanie nowej (prośba o rady)

0

Hej!
Niestety w związku z zaistniałą sytuacją dostałem wypowiedzenie pracy do końca maja. Pracuję jako Java Developer po bootcampie i aktualnie mam półtora roku (18 msc) doświadczenia oraz niecały rok nauki w szkole programowania (tego nie wliczam w doświadczenie). Pech chciał, że zostałem zwolniony w związku z cięciem kosztów, a mój projekt został zawieszony. Jak większość ludzi czuję stres i lęk co dalej... Studiów nie skończyłem, a kurs programowania też trochę kosztował, dodatkowo wciąż muszę płacić za czynsz, a oszczędności nie mam zbyt wiele, a do rodziców nie chcę wracać.

Jestem teraz w kropce, ponieważ mieszkam w Krakowie, a tutaj też trochę cienko z ofertami, wiele firm likwiduje wakaty, a większość ludzi siedzi po firmach nie wychylając się. Mój stack technologiczny jest tradycyjny dla Javowca (Spring, Hibernate, JUnit, SQL).
Czy składać CV na oferty pracy dla Midów? Czy szukać pracy takżę w innych technologiach? Minusem jest to, że nie mam jeszcze wyrobionego doświadczenia, chodzi mi o długość pracy, która jest porządana (3-4 lata)... Na pewno są ludzie w podobnej sytuacji do mojej, dzięki za rady.

4

Nie ograniczałbym się do odpowiadania na oferty o pracę.
Wysyłałbym wszędzie (tzw. aplikacje spekulatywne) - z wirusem czy bez, spora część ofert nigdy nie zostaje ogłoszona.
Nie traciłbym czasu, bo niestety pracę traci teraz relatywnie wiele osób z IT, a więc ciągle wpływają na rynek konkurenci.
Kraków należy do dwóch-trzech najlepszych rynków IT w Polsce, więc stwierdzenie "jestem teraz w kropce, ponieważ mieszkam w Krakowie" jest dla mnie niezrozumiałe.

lupson napisał(a):

Czy składać CV na oferty pracy dla Midów?

Ja bym składał. To nic nie kosztuje. Zauważ, że kiedy jest kryzys, firmy starają się tnąć koszty. Wiele firm realizuje projekty dla klientów zewnętrznych. Nie zdziwiłoby mnie zatem takie zjawisko, gdyby starały się przyoszczędzić, naciągając fakty i sprzedając klientom swoich juniorów jako midów - samemu ponosząc dzięki temu niższe koszta. Nie jest to praktyka biznesowa, z której należałoby by być dumnym, ale istnieje.

Czy szukać pracy takżę w innych technologiach?

To zależy, czy masz jakiekolwiek pojęcie o tych innych technologiach (z twojego wpisu to nie wynika). Jeśli nie, to nie liczyłbym na szczególne sukcesy. Twój stack jest przy tym w porządku i należy do bardziej "chodliwych".

1
lupson napisał(a):

mieszkam w Krakowie, a tutaj też trochę cienko z ofertami,

Że co? Przecież Kraków to, obok Warszawy i Wrocławia, miasto z największą liczbą ogłoszeń pracy (na javowca przynajmniej).

Co do rady - według mnie najlepszą radą są słowa nie bój się - i wysyłaj CV do wielu miejsc (wielu mam na myśli 5 - 7 ofert). W najlepszym wypadku, zostaniesz zatrudniony. W trochę gorszym przypadku, podszkolisz się z przechodzenia rozmów kwalifikacyjnych (to też umiejętność). W najgorszym razie nie dostaniesz pracy z danej oferty.

1

Teraz to cały świat jest full remote, ja bym się nie ograniczał...

3

Tak się wszyscy śmiali z phpa, a u nas obecnie renesans :P

0
lupson napisał(a):

Czy składać CV na oferty pracy dla Midów?

Możesz być lepszym kandydatem od seniora, bo:

  1. senior nie zaakceptuje zejścia z kasą mocno w dół,
  2. rzeczywiste wymagania na stanowisko (sprzedane osobogodziny seniora) spełniasz powiedzmy 95%, dostaniesz do 1000 zł podwyżki i będziesz się cieszyć.

Ten sam mechanizm który zadziałał kiedy po bootcampie dostawałeś pracę, tylko podniesiony jeden szczebel wyżej.

Jednak papieru nie trzeba było porzucać, w trudniejszych czasach może się nie raz przydać (nie chodzi o ukończenie informatyki ale żeby tego licencjata z czegoś mieć).

1

Nie ma filozofii @lupson. Piszesz CV, wysyłasz maile, aplikujesz na oferty i tyle. Część firm zredukowała etaty, kto inny szuka ludzi. W Krakowie masz proporcjonalnie znacznie więcej ofert i firm, niż w mniejszych miastach, więc nie wiem, skąd Twoje obawy. W międzyczasie nie marnuj wolnego i się dokształcaj.

13
czysteskarpety napisał(a):

Tak się wszyscy śmiali z phpa, a u nas obecnie renesans :P

To dobrze. Jeszcze tylko 250 lat i doznacie Oświecenia.

0

A po drodze epoka Baroku i wojny o wyższość camelCase nad snakeCase :D

0
loza_wykletych napisał(a):

A po drodze epoka Baroku i wojny o wyższość camelCase nad snakeCase :D

A mnie się filozofia pehapa bardzo podoba, robisz co musisz po linii najmniejszego oporu, potem masz czas na przyjemności życia, które, jak pokazują ostatnie zdarzenia, nie musi trwać długo, a reszta niech siedzi te mityczne 10000 godzin i wypala oczy przed ekranem jęcząc o depresji i bólu pleców/nadgarstków ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0