Ile się bierze za robotę...

0

Prosta robota: pobrać dane z serwera, zaktualizować na ich podstawie lokalny plik. Haczyk: To ja mam podać, za ile to zrobię.

Niestety, pytania pod tytułem: 'ile chcę za robotę' zawsze mnie zamykały. Zwyczajnie nie znam cen, nie wiem, ile się za takie rzeczy bierze. Podobnie z racji braku doświadczenia nie umiem powiedzieć, ile godzin mi to zajmie. Robota wygląda na prostą więc wygląda, że zrobię to szybko - ale na pytanie 'Podaj godziny' chyba będę w stanie odpowiedzieć dopiero, jak takie rzeczy będę jeszcze jakiś rok trzaskał!

Ugh... Ile powinienem powiedzieć?

0

To zależy, weź tyle ile ciebie satysfakcjonuje w obecnej sytuacji.

3

Ja Ci to zrobię za tysiaka, więc jak weźmiesz od klienta 2k, to będziesz tysiaka do przodu, a się nie narobisz.

0

Ustal ile cię satysfakcjonuje za h. Weź mega pesymistyczna wariant na zrobienie (ustal też szczegóły co w przypadku bugów które się pojawia, jaka to umowa, czy mają być testy itd. ) i podaj taką kwotę. Nie raz miałem już taska że wystarczy tylko zmienić X rzecz i gotowe, a później się okazuje że to spagetti czy użyty framework nie wspiera domyślnie takowej funkcjonalności i trzeba duża część napisać samemu. Wiec lepiej się dowiedz szczegółów i wiedz jak zrobić zadanie bo możesz się wpakować na minę robiąc to po godzinach i za pół darmo.

4

Dopytaj klienta o szczegóły.

  1. Czy dane na serwerze mają ustalony format który się nie zmienia. Jeżeli się zmienia to jak ma wyglądać utrzymywanie tego (wtedy kwota za wykonanie + ustal na umowie stawkę godzinową za serwis tego w przyszłości + załóżmy za darmo 2 update'y do 8 roboczogodzin łącznie w przypadku jak coś nie będzie działać z Twojej winy)
  2. Na jakim środowisku ma to być odpalane.
  3. Jak klient chce mieć obsłużone przypadki skrajne (coś się wykrzaczy, serwer offline, czy ma być tworzony plik z raportem że nie było dostępności w tym czasie itp czy ma być automatyczna próba pobrania tego ponownie)
  4. Co to znaczy ,,zaktualizowac"? Podmienić czy coś bardziej skomplikowanego?
  5. Czy masz to sam zainstalować na środowisku i przetestować czy działa, czy dostarczyć ten skrypt do klienta i on sam sobie go odpali?
  6. Czy ma to być odpalane cyklicznie z automatu? Trzeba wtedy skonfigurować np. cronjoba i dbać żeby odpalić go po restarcie.

Oblicz swoją stawkę godzinową. Najlepiej to co masz w normalnej pracy brutto (UoP)/ netto(B2b) * 2.
Policz mniej więcej ile Ci to zajmie - ja na podstawie tego co napisałeś policzyłbym realistycznie 2 dniówki z instalacją - zawsze możesz się zaciąć nad czymś bardzo głupim - lepiej wliczyć to jako ,,ryzyko'' niż policzyć 2 stówki za 2h roboty i siedzieć nad czymś parę dni za darmo :)

0

Ustalanie cen to podchwytliwa sprawa. Dużo zależy od sytuacji (np. ile masz oszczedności, ile masz przychodu, teraz chyba lepiej nie wybrzydzac za bardzo), od klienta (na ile wydaje się skory negocjować), od rynku (teraz pewnie każdy zaciska pasa), od tego na ile cię ciekawi zadanie. Klopotliwa sprawa, zwłaszcza na początku. Można sobie ułatwić sprawe po prostu wyceniając swoją godzinę pracy, pomnożyć przez ilość ocenianych godzin, i tyle. Choć mi się wydaje, że jeśli nie masz doświadczenia w freelancowaniu lepiej zjechać z wymaganiami, ze względu na doświadczenie, jakie by ono nie bylo, następny raz będzie troche latwiejszy.

3

Jak zawsze jak robię estimate to mnożę to co mi wyszło arbitralnie razy 200%. Bardzo rzadko się wyrabiam w oryginalny 100%, najczęściej 140-175%, a klient zadowolony że "przed terminem" :>

Wymaga to trochę dyscypliny, trzeba zwalczyć swój wewnętrzny głos "tyle czasu na taki prosty task?" ale warto.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0