IPBox - pytanie o ewidencję

0

To jaki zakres obowiązków jest wpisany w Wasze b2b jako programista wiadomo, że większość takich umów nie jest przystosowanych dla Ipboxa więc by US nie miał wątpliwości mogę swojemu zleceniodawcy podpowiedzieć punkty do zmiany?

0

@stanny: Tak, jeśli Twój usługodawca się zgodzi to możesz dokonywać dowolnych zmian w umowie.

2

Dostaje trochę wiadomości w tej sprawie, dlatego przesyłam info tutaj:

https://1drv.ms/x/s!AsURZFKJGUyYlSq-Bxt4eukSRDVs?e=ewhwd6

na 1 arkuszu, zrobiłem sobie dla każdego miesiąca (tutaj tylko styczeń) taki timesheet. Uznałem że Świadczenie usług programistycznych to IP BOX a reszta nie. U mnie było 50/50. Trzeba wpisać jedynie stawkę godzinową netto, przelew (E10) - w ramach weryfikacji czy wszystko jest dobrze policzone (E13) bo łatwo się walnąć przy kreatywnej ewidencji :D

na 2 arkuszu wyliczyłem sobie ten stosunek 50/50. U góry trzeba wpisać % "na pałę" i zobacyzć czy dochód z C17 jest w stanie pokryć wymaganą ilość z D17. Możliwe, że macie inne ulgi, więc trzeba poprawić. Teraz wpisałem zmyślone wartości, ale przy prawdziwych miałem dochód o 5k wyższy od wymagane.

Wpiszcie swoje dane z PITa i zobaczcie jak wyjdzie. Zaznaczam, że nie jestem pewien czy to wszystko jest dobrze, ale przynajmniej daje pogląd mniej więcej :)

PS nie da się edytować więc trzeba zrobić lokalną kopię
PS2 W razie czego pytajcie tutaj zamiast na wiadomości prywatnej pls

0

Cześć Berylo.
To, co robisz na Arkuszu 1, to jest właśnie przykład ewidencji IP BOX? Pytam, ponieważ otrzymałem pozytywną interpretację, ale nie mam pojęcia jak taką ewidencję utworzyć.

0

Czesc,

Z czyich uslug korzystacie do ogarniecia IPBoxa? Jaki mniej wiecej jest koszt?

0

Czy ktos dostal IP BOx'a? Czy ciezko go dostac? Jakie sa szanse? Lepiej aplikowac przez ksiegowa czy prawnika?

8

Jak Ci się nie chce przeczytać tego wątku, to tym bardziej nie będzie Ci się chciało bawić w IP BOXy ;)

0

Czy po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku programista musi tez stworzyc ewidencje pracy? Czy to zalezy od innych czynnikow?

4

Zależy od tego czy chcesz się tym wnioskiem podetrzeć czy płacić niższy podatek. Na serio nie pakuj się w to jeśli nawet podstaw nie ogarniasz.

2

@poniatowski: Ewidencję pracy to Ty powinieneś mieć jeszcze przed wysłaniem jakiegokolwiek wniosku - jeżeli trzymasz się dokładnie tego co zostało napisane w przepisach.
Co do tego czy ktoś dostał już zwrot: tak, oczywiście, wiele osób na tym forum. Te które przeprowadziły cały proces skorzystania z ulgi.
Zgadzam się z tym co napisał @Berylo, że raczej nie będzie Ci się chciało w to bawić.

1

Ostatnio zamieszałem tu link do, jak mi się zdawało - ciekawego artykułu na kancelaryjnym blogu, w którym opisałem jak się przygotować do kontroli. Nie wiem z jakich powodów, mój komentarz został usunięty. Zwróciłem w tym artykule uwagę na fakt, że wielu korzystających z IP Box kalkuluje swój kwalifikowany przychód na podstawie samodzielnie tworzonych ewidencji pracy twórczej. Jestem doradcą podatkowym, wielokrotnie reprezentowałem podatników w sporach z fiskusem i naprawdę jestem bardzo ciekaw, w jaki sposób programiści będą argumentować przed organem podatkowym, że kwota wynagrodzenie za wykonanie czynności (pracy twórczej) odpowiada honorarium z tytułu przeniesienia praw autorskich? To jest niczym niepoparty wymysł samozwańczych ekspertów ds. ip box. Przed organem podatnik ma wykazać, że sprzedał prawa autorskie za określoną kwotę. Nikogo ze skarbówki nie będzie obchodzić ile podatnik spędził czasu na tworzeniu programu i jakie wygenerował karty pracy, odmierzając rzetelnie każdą sekundę. Jeśli już wychodzimy z założenia, że honorarium z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich jest wliczone w cenę kompleksowej usługi, to ustawodawca wyraźnie wskazuje, że do wyodrębnienia dochodu z kwalifikowanego IP stosuje się metody właściwe dla weryfikacji cen transferowych.

0

Dziś dostałem zwrot, dosyć przyjemny - kilkanaście patyków. Od dnia wyslania deklaracji minęło 17 dni kalendarzowych. Zero kontroli zero telefonów pytań z US. Dodam, że mieszkam w mniejszym mieście wojewódzkim i tutaj takie procedery jak IPBOX to raczej rzadkość i z doświadczenia urzędnicy nie są tutaj złośliwi. No ale kto wie co będzie za 4.99 lat :-)

0

Za 2019 dostałem zwrot w ubiegłym roku jak się rozliczałem. Teraz za 2020 rok też dostałem zwrot jakiś tydzień temu. Cała procedura w obu przypadkach przebiegała całkiem sprawnie i szybko. Do tej pory bez żadnej kontroli z US, ale jestem świadom tego, że mają na to czas do 5 lat, więc mam to na uwadze, ale też jestem na to przygotowany ;)

1

Garść informacji nt. IP BOX

0

a mówią, że w polsce nie ma R&D, a tu nawet archytekci się łapią :P

0

Problem z usuga IPBOX wg mnie jest taki, ze jak ktos zmienia umowe to taka interpretaacja us moze byc niewazna i trzeba caly proces przechodzic od nowa

2

Brac IPBOX ale zwrotu podatku nie przehulac tylko inwestowac w aktywa o niskiej zmiennosci. W najbardziej pesymistycznym scenariuszu, aktywa sie sprzeda, kase zwroci skarbowce, a co zarobiles na tej kasie i tak jest Twoje.

0

Ja skorzystalem z ulgi w zeszlym roku i nie bylo problemow. Zwrot podatku przyszedl bezproblemowo.
W tym roku natomiast po zlozeniu PITa, dostalem telefon z US (Krk). Pani z urzedu poinformowala mnie, ze zanim zostanie zlecona wyplata zwrotu musi "wszystko" posprawdzac.
Musialem wyslac doslownie wszystko, umowy, ewidencje, interpretacje, wszystkie faktury (przychody + koszta). Teraz czekam na analize tego wszystkiego. Nie wiem co bedzie dalej, na chwile obecna Pani przyczepila sie dlaczego na fakturach jest tylko jedna pozycja, a nie ma rozgraniczenia ile h sie spedzilo na prace B + R.

0

Ile czekaliście na dodatkowe pytania?
Złożyłem wniosek przez epuap 19 lutego i wciąż zero odzewu. Jakoś 20 maja mijają 3 miesięce (chociaż wiem, że przez covid mają teraz 6 miesięcy na wydanie interpretacji). Martwi mnie to bardziej dlatego, że mój znajomy składał kilka dni później (pocztą) i już kilka dni temu miał pytania.
W ogóle składał ktoś z Was tym przeklętym epuapem czy tylko ja jestem takim idiotą? :(

2

Tez wlasnie dostalem pozytywna interpretacje ze skarbowki, oczywiscie po serii dziwnych pytan, na ktore bez pomocy kancelarii nie umialbym odpowiedziec.

0

Cześć,
mam pytanie odnośnie umowy pod ip box dla programisty.
Czy lepiej podpisywać co miesiąc nową umowę na konkretną funkcjonalność, moduł typu np. mechanizm cachowania, bez podawania liczby godzin itd.?
Czy wystarczy jakaś ogólna jedna umowa, która np. zawiera liczbę godzin na dzień ( Czy nie nosi znamiona umowy o pracę? :))

Jakby ktoś się podzielił zarysem umowy, jaką użył pod ip box, bym był bardzo wdzięczny :)

0

Cześć, nowy rok więc odświeżam temat.

Czy ktoś miał problemy jakieś problemy z rozliczaniem ulgi lub zdobyciem interpretacji?
Za pomocą jakiej kancelarii ogarnialiście interpretacje? Jak nie chcecie publicznie to piszcie na priv bo stoję przed wyborem.

1

Ja rozliczałem ulgę już 3 razy, w tym roku 4. Mam interpretację tylko za jeden rok i na niej bazuję. Jednorazowo do tej pory miałem pytanie o ewidencje, księgowa wysłała tabelkę i tyle

0

@th4r0s: możesz podać kto pomagał Tobie w całym procesie IP Box ?
Mamy jakiś forumowy update danych odnośnie firm / ludzi pomagających ?

0

Jeżeli ktoś szuka specjalisty do sporządzenia wniosku to mogę polecić tego specjalistę:

https://kancelariachabrowski.pl/blog/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1