[Projekt]Od zera do webdeva

3

Hej.

Chce zalozyc sobie cos w stylu dziennika, moge zrobic to do szuflady czy w notatniku, ale mysle, ze nawet z hejtu mozna wyciagnac jakies wnioski. Moze ktos cos podpowie, pomoze? Zmotywuje?

Chce sie przebranzowic, mam na oku pewne stanowisko w IT, ale przede mna dluga droga. W przyszlym roku chce osiagnac cel posredni. Znalazlem firme w okolicach mojego miasta. Przejrzalem oferte, poczytalem opinie, sprawdzilem oferty pracy/stazu/praktyk, technologie, ktorych musze sie nauczyc:

  • HTML
  • CSS
  • JavaScript
  • Podstawy PHP

Cel na 2020 rok: Do pazdziernika przyszlego roku dostane sie na staz do wybranej firmy.

Nie mam znajomych programistow wiec pozostaje mi szukac pomocy na forach i w google. Troche poszukalem, zebralem kilka zrodel nauki, poza tym wyszukiwarka. Bede bazowal na roadmapie, ktora mozna znalezc pod linkiem: .

Okres do konca tego roku chce potraktowac jako organizacyjny, chce ustalic pory dnia, ktore przeznacze na nauke w zaleznosci od tego jaka bede mial zmiane w pracy i inne takie podstawowe rzeczy. Wstepnie chce przeznaczyc okolo 4h dziennie w tygodniu, troche wiecej w sobote, natomiast w niedziele chce robic jakis projekt/challenge, chocby to mialo znaczyc na poczatku, ze przepisuje cos z tutorialu na yt nie wiedzac o co chodzi. Na te chwile nie bede wyznaczal jeszcze tygodniowego celu, bo nie wiem jaki by mogl byc, ale juz w tym tygodniu chce zaczac nauke HTML i CSS oraz rownolegle JavaScriptu i jak najszybciej Gita.

Nauke zaczne dzisiaj po treningu wiec mozliwe, ze dodam jeszcze jakas notke pozniej lub jutro. Pozdrawiam!

44

tak

1

Nie rób założeń, nie czekaj, chcesz to robić, to siedź ile masz czasu i sił i koduj. Z twojego myślenie nie wyjdzie nic dobrego. Jak zauważysz, że się zmuszasz to odpuść. Ot co musisz wiedzieć. Powodzienia.

3

Otwieram zakłady do kiedy wytrzyma OP. Wchodzimy po stówie.

Ja stawiam na szybki pass po zagłębieniu się w JS

1

Nice, sezon na postanowienia noworoczne i zmienianie życia wcześnie się rozpoczął.
Jakbym widział programistyczne koty.

0

Wpisałem w Google Programistyczne koty, dostałem sugerowane 2 video, w tym to Maciej Aniserowicz.
Szacun dla człowieka, w nowym roku zarobi jeszcze większą kasę.

"Jakie to uczucie, widzieć na koncie dwa miliony złotych zarobione w osiem dni?"

10

Jako człowiek który się skutecznie przebranżowił mogę ci powiedzieć kilka rzeczy:

  1. Nie nastawiaj się na to że w danym terminie osiągniesz jakiś cel, nie masz żadnych podstaw żeby robić takie estymacje bo nigdy nie uczyłeś się programowania, nigdy nie byłeś na rozmowie o pracę więc nie wiesz nawet czego musisz się nauczyć.

  2. Cztery godziny dziennie po pracy - tu działa zasada "9 kobiet nie urodzi dziecka w miesiąc", pewne rzeczy muszą się "uleżeć" trzeba z nimi trochę pochodzić, może z kimś pogadać. Teoria zarządzania wiedzą mówi o tym że przekształcenie wiedzy zwerbalizowanej w wiedzę ukrytą jest procesem b.trudnym do przyspieszenia i trudnym w ogóle.

  3. Odniesiesz dużo więcej porażek niż sukcesów, chyba że będziesz przepisywał tutoriale, wtedy będzie szło gładko tyle że nic się nie nauczysz. Nie zniechęcaj się tym.

  4. Projekty - nie porywaj się z motyką na słońce, lepiej zrobić coś małego ale działającego, z pokryciem testami niż rozgrzebywać jakieś potwory. Potem do śmieci i kolejny malutki projekt ale już lepiej.

  5. Pomyśl o studiach. HR jest zawsze łaskawszy dla ludzi z wykształceniem.

0

Cel na 2020 rok: Do pazdziernika przyszlego roku dostane sie na staz do wybranej firmy.

Tylko, że rekrutacje trwają tygodniami / miesiącami. Więc gdzieś na wiosnę powinieneś składać CV do różnych firm, żeby się dostać do jakiejś w październiku, o ile cię w ogóle wezmą. I nie ma co się nastawiać na "wybraną firmę", bo nie masz pewności, że akurat w tamtej ci się uda. Poza tym jak w niej nie pracowałeś, to nawet nie wiesz, czy w ogóle warto.

0

Obstawiam że wczoraj na godzinę się zalogował i już więcej się nie pojawi. Moja ścieżka programisty jest taka że uczę się już kilkanaście lat i po prostu traktuje to jako ćwiczenie mózgu zamiast na przykład rozwiązywania krzyżówek. Moim problemem jest słomiany zapał zaczynam coś i tego samego dnia lub następnego mam 5 innych pomysłów. poza tym po dwóch godzinach programowania głowa mnie boli.

1
projectWebDev napisał(a):
  • HTML
  • CSS
  • JavaScript
  • Podstawy PHP

taki stack to ma obecnie pewnie milion osób w kraju, nawet widziałem emeryci dołączyli do wyścigu, więc trzeba mieć serio mocne czary aby przyciągnąć i otumanić rekrutera
ale oczywiście powodzenia w tej nierównej walce

3

Hej. Dzien 1. i 2.

  • Zrobilem maly research, poczytalem troche o tym co jest zawarte w roadmapce autorstwa Kamran Ahmed w punktach: HTML, CSS, Basics of JavaScript
  • Zainstalowalem Visual Studio Code oraz przegladarki: Chrome, Firefox, Opere (Na Linuxie i w telefonie z androidem), do tego Edge na Windowsie, ktorego zainstalowalem w Virtual Box, zainstaluje rowniez jakis Applowy system na dniach, by miec mozliwosc sprawdzenia kodu w przyszlosci w Safari, poszukam tez rozwiazania dot.Safari Mobile, pewnie beda jakies emulatory czy cos w tym stylu, znajdzie sie.
  • Poczytalem troche o strukturach katalogow, by nie miec burdelu w projektach
  • Poczytalem o podstawowej strukturze strony HTML5
  • Sprawdzilem w zakresie podstawowym jak dzialaja strony internetowe (requesty i response)
  • Poczytalem o IP, DNS, HTTP/HTTPS

Dzisiaj jeszcze rusze zmienne w JavaScript, moze cos Gita i HTML

Wlasciwie nauka wraz z notowaniem to troche wolny proces, mysle, ze bede pisal co okolo 3 dni, zakladajac nawet polowe z tego co chce przeznaczac, 3 dni = 6 godzin (gdzie mimo wszystko chce dazyc do tych 4h/dzien) wiec cos tam sie w tym czasie uzbiera. Jak ogarne Gita to bede wrzucal tez linki tego co robie. Mysle, ze wezme liste projektow, ktora wygooglowalem, pewnie ja znacie "Pro/g/ramming Challenges v.4.0".

1

Szacun, bo to więcej niż robi przeciętny początkujący (przeciętny początkujący wali tutoriale bezmyślnie, bez znajomości podstaw, a potem się dziwi, bo nic mu nie działa).

Sprawdzilem w zakresie podstawowym jak dzialaja strony internetowe (requesty i response)
Poczytalem o IP, DNS, HTTP/HTTPS

Np. wiele początkujących nie zwraca uwagi na to, że jest jakiś request, response itp. itd. i potem mają zły model mentalny i potem próbują np. odpalać kod PHP w przeglądarce (albo próbują odpalać JS w PHP), bo nie mają świadomości, że klient/frontend działa na zupełnie innych komputerach niż serwer/backend i żeby przekazać dane z PHP <--> JS trzeba to zrobić przekazując dane przez sieć za pomocą protokołu HTTP (chociaż z PHP do JS od biedy można jeszcze przekazać dane w szablonie. No ale i tak wiele ludzi, którzy zaczynają, nie ma świadomości, że JS się odpali dopiero w przeglądarce. Nie mają w swojej głowie koncepcji, jak działa oprogramowanie klient-serwer. Dlatego uważam, że dobrze jest poznać właśnie takie fundamenty).

0

Ale 10 przegladarek to kurcze przesada XD

0
stivens napisał(a):

Ale 10 przegladarek to kurcze przesada XD

Przesada? Ja mam zainstalowane 5. Z czego aktywnie używam jednej, dwóch pomocniczo (jedna z nich do video, druga do dokumentacji której kart nie chce mi się zamykać tygodniami). Jedna bez żadnych rozszerzeń i bez adblocka (o rany, to tak wygląda www??? bez adblocka ;)

Okazuje się, że jedną mogę odinstalować.

1
BraVolt napisał(a):

Przesada?

A nawet cringe tylko nie bylem przekonany czy takie uzycie tego slowa ma sens ;)

1

W mojej ocenie, serio życzę Ci wszytkiego najlepszego, ale obawiam się, że napędziłeś się jak dzik żołędzie i obawiam się, że szybko to wygaśnie. Boję się twoich sformułowań typu : Poczytalem o podstawowej strukturze strony HTML5. W mojej ocenie, nie lepiej powiedzmy na początku ogarniam htmla w sensowny sposób (nie jakieś podstawy, ale już coś powyżej przeciętnej), później przejść w CSS'y a później powiedzmy JS? Powiem tak, jeśli ogarniasz jakieś podstawowe technologie to wtedy uczysz się nowych - bo masz podstawy. A powiedzmy, że przejdziesz do JS nie znając htmla, czy css to będziesz się uczył na raz wszystkiego - a uczyć się wszystkiego to nie nauczyć się nic. Oczywiście mogę się mylić - ale mówię Ci jak to jest w mojej co prawda 1.5 rocznej karierze programisty. Za dużo mierzysz i przede wszystkim za szybko, jak powiedzieli koledzy nie możesz wyznaczać terminów, że w tyle i tyle nauczę się tego i tego. Z pewnymi tematami trzeba się przespać, przemyśleć itp.

0

@projectWebDev:

Zainstalowalem Visual Studio Code oraz przegladarki: Chrome, Firefox, Opere (Na Linuxie i w telefonie z androidem), do tego Edge na Windowsie, ktorego zainstalowalem w Virtual Box, zainstaluje rowniez jakis Applowy system na dniach, by miec mozliwosc sprawdzenia kodu w przyszlosci w Safari, poszukam tez rozwiazania dot.Safari Mobile, pewnie beda jakies emulatory czy cos w tym stylu, znajdzie sie.

Może być ciężko z oficjalnym obrazem macOS, ale ... możesz sprawdzić BrowserStack lub ... dowolną przeglądarkę, która opiera się na WebKit np. ja mam na Ubuntu zainstalowane Midori i porównując z Safari (mam maka) strona wygląda i zachowuje się tak samo np. wywala te same błędy JSa, więc może na początek Ci wystarczy.

Powodzenia!

1
Pipes napisał(a):

@projectWebDev:

Zainstalowalem Visual Studio Code oraz przegladarki: Chrome, Firefox, Opere (Na Linuxie i w telefonie z androidem), do tego Edge na Windowsie, ktorego zainstalowalem w Virtual Box, zainstaluje rowniez jakis Applowy system na dniach, by miec mozliwosc sprawdzenia kodu w przyszlosci w Safari, poszukam tez rozwiazania dot.Safari Mobile, pewnie beda jakies emulatory czy cos w tym stylu, znajdzie sie.

Może być ciężko z oficjalnym obrazem macOS, ale ... możesz sprawdzić BrowserStack lub ... dowolną przeglądarkę, która opiera się na WebKit np. ja mam na Ubuntu zainstalowane Midori i porównując z Safari (mam maka) strona wygląda i zachowuje się tak samo np. wywala te same błędy JSa, więc może na początek Ci wystarczy.

Powodzenia!

A po co mu to jak jeszcze pewnie nawet divow nie pptrafi ulozyc tak jak sobie wyobrazi? Nie wypusci przeciez w swiat apki z ktorej beda korzystac uzytkownicy od IE przez FF po Safari tylko bedzie divy stawial, ktore na kazdej przegladarce beda wygladac jak lata 90... (o ile sie nie wypali bo akurat to napisal w sezonie postanowien na dwa tygodnie)

1
projectWebDev napisał(a):

Cel na 2020 rok: Do pazdziernika przyszlego roku dostane sie na staz do wybranej firmy.

Wstepnie chce przeznaczyc okolo 4h dziennie w tygodniu, troche wiecej w sobote, natomiast w niedziele chce robic jakis projekt/challenge, chocby to mialo znaczyc na poczatku, ze przepisuje cos z tutorialu na yt nie wiedzac o co chodzi

10 miesięcy to 300 dni. 300*4h = 1200h. Nie do wykonania, jak sumiennie wyrobisz połowę (600h) to będzie sukces. Teraz pracujesz? Studiujesz?
Mi od startu do znalezienia pierwszej pracy minął prawie rok. Nauka zajęła mi ~700h (liczyłem dokładnie w apce). Od razu leciałem freecodecamp.org, frontendmasters, jakieś hackerranki, leetcody

0

3 wizyty przez pierwszą dobę przez weekend nic nie zrobił chyba że umył okna albo ulepił pierogi

5

Rejestracja: 1 tydzień temu

Ostatnio: 6 dni temu

Postów: 2

[*]

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1