Szukanie nowej pracy

0

Koleżanki i Koledzy,

Załóżmy, że z obecnej pracy mogę zwolnić się z dnia na dzień (bez okresu wypowiedzenia). Wysyłam aplikacje do trzech firm A, B oraz C. Firma A zaprasza na rozmowę po dwóch tygodniach od wysłania aplikacji. Pozytywnie przechodzę proces rekrutacji i firma daje mi tydzień na decyzję. Przyjmuję ofertę i umawiam się na rozpoczęcie pracy za dwa tygodnie (czyli miesiąc od wysłania aplikacji). Po miesiącu od wysłania aplikacji dostaję też odpowiedź i zaproszenie na rozmowę od firmy B i dostaję lepszą ofertę niż od firmy A. Przyjęcie oferty od firmy B nie będzie w porządku wobec firmy A.
W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni przyjąć pierwszą ofertę, bo jedna firma da odpowiedź po tygodniu, inna po miesiącu, dwóch lub trzech, a jeszcze inna wcale. A chyba nie ma co oczekiwać od firmy, że będzie czekała np. pól roku na naszą decyzję. O ile czekanie na rozpoczęcie pracy przez trzy miesiące jest zrozumiałe (okres wypowiedzenia) to jednak myślę, że czas na podjęcie decyzji powinien być krótszy.

A jak Wy rozwiązujecie takie sytuacje?

Pozdrawiam

0

Zwyczajnie mówisz firmie A że jesteś aktualnie w procesie w innej firmie i byłoby nie fair wobec nich jeśli nie poczekasz. Robiłem tak kiedys i nic strasznego się nie stało. Oczywiście w granicach rozsądku, ale spokojnie mogą poczekać tydzień/dwa.
Możesz też dać znać firmie B że masz inną ofertę i jak się nie pospieszą to będziesz musiał zrezygnować. Czasami taka deklaracja działa cuda (pisałem niedawno o takiej sytuacji, gdzie w dużym korpo proces rekrutacji skrócił mi się z kilku tygodni do 3 dni jak im powiedziałem że mam tylko kilka dni na przyjęcie/odrzucenie innej oferty i albo ogarniają proces "na już", albo nic z tego).

0

Tylko bardziej chodzi mi o sytuację, gdy odpowiedź z firmy B dostajesz już po skończeniu procesu w firmie A.
Jako, że moje doświadczenie w zmienianiu pracy jest zerowe to zapytam przy okazji - jaki jest przeciętny czas odpowiedzi od firmy, po którym można uznać że firmą nie jest nami zainteresowana? Czy może firmy informują kandydatów o odrzuceniu CV?

0

Nie ma czegoś takiego jak przeciętny czas odpowiedzi, wszystko zależy od firmy :) Ogólnie dobre firmy, które mają ogarnięty proces rekrutacji powinny dać Ci znać kiedy możesz się spodziewać odpowiedzi, zaproszenia na kolejny etap etc. Jeśli nawet nie dostaniesz takiej informacji to zawsze możesz zapytać.

Przy obecnym rynku pracownika ciężko mi sobie wyobrazić, że firma będzie zwlekać miesiąc z odezwaniem się do kandydata :) Ale pewnie wyjątki się zdarzają.

0

@migmig nie ma reguły chyba. Zdarzało mi się dostać odpowiedź w kilka minut, a także w kilka miesięcy (pół roku to chyba był rekord). Niemniej jeśli z jednej strony masz ofertę a z drugiej nawet nie wiesz czy ktoś widział CV to sie nie wygłupiaj :D Ja pisałem o sytuacji kiedy już miałeś wszystkie etapy i czekasz na odpowiedź!

0

a umowę w A już widziałeś?, bo może się zdarzyć niestety taka sytuacja ze na co innego się umawiałeś , co innego na umowie

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0