Ile można wziąć od klienta za zbudowanie aplikacji CRUD w Django, maintenance serwera?

0

Witam,
Napisałem dla pracodawcy prostą aplikację w Django do przechowywania danych klientów - skany polis, dane klientów i pojazdów, zgody RODO i proste statystyki. Wszystko stoi na AWSie - nginx+mariadb+gunicorn w osobnych kontenerach w Dockerze na VPSie, 3 użytkowników jednocześnie. Moje pytanie - ile się typowo bierze za utrzymanie tego typu aplikacji? Ile można wziąć od klienta za napisanie tego?
Jeśli potrzeba podać więcej szczegółów, chętnie napiszę
Dziękuję

1

Gdzie to jest trzymane - czy jakiś serwer stojący u klienta, coś u Ciebie (albo serwer w sypialni pod łóżkiem, albo jakiś VPS ale zapewniony przez Ciebie), a może jakaś chmura?
Kto odpowiada za ten serwer, jego backupy, aktualizacje itp?
Czy system jest wystawiony na świat, czy tylko dostęp w ramach LAN firmowego?
Pytasz o koszt utrzymania, ale nie napisałeś, czy i ile masz z tym miesięcznie roboty. Powiedz, ile zajmuje Ci usuwanie awarii/stawianie na nogi, a ile przeznaczasz na poprawki bugów/dodawanie nowych elementów/ficzerów.
Czy w miesięcznej opłacie ma się zawierać rozwój aplikacji, czy za nowości klient ma płacić extra?
Czy widzisz możliwość sprzedawania tego dalej, czy to taki jednorazowy strzał, mocno zrobiony pod tego klienta, raczej mało nadający się do wykorzystania w innych miejscach?
Z tego co rozumiem, to napisałeś to w ramach pracy, więc jak wygląda kwestia praw autorskich, licencji, dostępu do źródeł? Czyj jest ten program - Twój, czy byłego szefa?

0

Serwer to VPS na AWSie, postawiony i opłacany przeze mnie. Ja odpowiadam za backupy - mam skrypt który robi backup do backblaze też na moje nazwisko, ale staram się sprawdzać czy kopie działają raz na jakiś czas. Strona jest dostępna publicznie w Internecie. Żeby ogarnąć bugi które wyskakują + backupy ~4 godziny w miesiącu. Zostało mi jeszcze parę drobnych funkcji do zaimplementowania, bedę się starał na to poświęcić 8~16 godzin w miesiącu. Na razie z powodu braku czasu robię tylko to co konieczne, ale docelowo postaram się poszukać sobie więcej klientów - jako użytkownik byłem niezadowolony z tego co jest na rynku więc jest to jakaś nisza do wykorzystania. Z pracodawcą uzgodniłem że kod jest moją własnością,a w zamian za wykorzystany czas może korzystać za darmo(co nie uzględnia utrzymania serwera - muszę go obciążyć za mój czas + ponoszone koszty, bo już tam nie pracuję).

1

Stara metoda wyliczania aczkolwiek nie znam lepszej to mniej więcej taki scenariusz:
Twoja godzinowa stawka * ilość godzin potrzebna do zrobienia tego projektu od zera + +/- 20%. Przynajmniej ja zawsze tak wyliczałem. Te ostatnie 20% czasami wzrastało, a czasami topniało w zależności od klienta ;-)

Teraz tak. Aplikacja jest Twoja i udostępniasz ją klientom czy sprzedajesz całkowicie oddając kod do ich dyspozycji, a Ty masz ja tylko utrzymywać + rozbudowa + naprawa ewentualnych bugów? Bo jeżeli to drugie to zdecydowanie pierwsza opcja wyceny odpada. Ciężko komuś płacić za aplikację np 30k + comiesięczny abonament za używanie produktu stworzonego dla niego :P

Jeżeli scenariusz numer dwa to polecam poszukać podobnych rozwiązań/funkcjonalności i wycenić comiesięczna opłatę za korzystanie z tego projektu (SaaS). Tutaj już nie da się tego tak łatwo wycenić niestety. I nikt nie zrobi tego lepiej niż Ty sam. Wiesz jakie funkcjonalności dokładnie oferuje produkt (AWS, Docker etc. się nie wlicza - klienta g... obchodzi co jest pod spodem ;-) ).

Edit:
Nie zauważyłem drugiego posta. W takim razie proponuję spisać wszystkie funkcjonalności dla klienta końcowego, porównać z konkurencją (tylko porządnie). Następnie doliczyć koszta utrzymania aplikacji (roczne). I na tej podstawie dokonać realnej wyceny. Kluczową rolę odgrywa tutaj czas spędzany nad aplikacją w ciągu miesiąca. Kolejne to problem utrzymania usługi (dasz radę być człowiekiem od wszystkiego czy musisz zatrudnić jakiś support).

Czynników jest cała masa i tylko Ty je znasz. Jeżeli konkurencja istnieje i ma kiepski produkt, a Twój jest dużo lepszy to możesz zaoferować konkurencyjną cenę taką jak u nich. Marketingowo zepnij to jednak w ten sposób, że Twój projekt oferuje dużo więcej niż produkt konkurencji. Ewentualnie cenę na start daj wyższą ale dopisz te mityczne -xx% i zrównaj cenę z konkurencją bądź ustaw ją na +/- 10% poziomie.

0

a co oznacza " zgody z RODO" ? .Pytam poważnie

0

Żeby w ogóle przechowywać dane klientów, musisz wziąć od nich zgodę na przetwarzanie danych - w systemie mam miejsce do wskanowania oświadczenia klienta. Przy obsłudze klienta użytkownik sprawdza, czy klient już się określił jeśli chodzi o kontakt telefoniczny, mailowy itp

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0