Wątek przeniesiony 2018-11-05 11:36 z Flame przez aurel.

Innovation Box – ulga podatkowa z tytułu sprzedaży innowacyjnych rozwiązań

1

@twoj_stary_pijany:
Ad. 1. Właściwie to ma być po twojej stronie i ma być prowadzona obok KPiR (bo zakładam, że masz uproszczoną księgowość)
Ad. 2. Ogólnie to AFAIK przepisy nic na ten temat nie mówią jakobyś miał to rozdzielać na fakturze. Natomiast jak w lutym (zaznaczam, że wtedy nic nie było jeszcze wiadomo na temat IP Box, tzn. jak to wdrożyć) byłem u doradcy podatkowego, to zasugerował mi, żeby takie rozdzielenie zrobić, ale to raczej taki "dupochron" - IMO nie jest konieczne.

mojemu pracodawcy

Klientowi :)
Ad. 3.Właśnie o to chodzi. W tej nowej ewidencji musisz uwzględnić dochody z własności intelektualnej oraz ewentualne koszty kwalifikowane (tj. związane tylko i wyłącznie z tą konkretną własnością). Służy to temu, aby móc wskazać dochód z własności oraz obliczyć wskaźnik Nexus. Pozostałe dochody i koszty uwzględniasz tylko w KPiR (podatek 19% lub 18%/32%). Przy tym, jeśli masz jakieś koszty nie związane bezpośrednio z IP, to mają być one uwzględnione tylko w KPiR i dobrze w tym obszarze nie wykazywać straty (tak mi przynajmniej doradca wtedy powiedział).

W moim przypadku rozdzielam to na działalność B+R (5% podatku) oraz wszelkie prace związane z naprawianiem bugów, konsultacjami, rekrutacją pracowników etc., które B+R nie są (19% podatku).

0

Ma ktoś jakieś nowości na ten temat albo planuje z tego korzystać w rozliczeniu za rok 2019?

1

U mnie w firmie zrzuciliśmy się w parę osób na radcę prawnego o napisanie wniosku dla 1 osoby odnośnie tej ulgi i indywidualnej interpretacji podatkowej ( reszta będzie mieć template jak to ma wyglądać profesjonalnie i wprowadzanie zmian we własnym zakresie - robimy w zasadzie to samo, więc powinno obejść bez problemów z napisaniem). Z tego co wiem, to jedna osoba składała to już i dostała opinię pozytywną, ale to było po tym jak się zwolniła od nas więc nie trzymam za bardzo kontaktu:).
Do końca roku złoży pewnie kilka osób, w tym ja, ale z tym absolutnie koniecznym warunkiem, ŻĘ NIE WYDAJĘ TYCH PIENIĘDZY I TRZYMAM NA JAKIEJŚ LOKACIE :) - nikt nie chce obudzić się za parę lat gdy urzędas zrobi nową interpretację podatkową albo cokolwiek takiego, i trzeba będzie oddać te pieniądze ( w takim wypadku nie byłoby karnych odsetek, bo nie można ich naliczyć jeśli najpierw dostało się pozytywną interpretację).

1

Tutaj jest jakiś gość co się tym zajmuje. Widać chce zarobić. Tak czy inaczej trzeba mieć indywidualną interpretację podatkową od US. Bez tego nie da rady.

https://veto.ooo/produkt/ip-box-slawomir-mentzen-konsultacja

0

Skoro o zwrot podatku (uwzglednienie ipbox) trzeba zlozyc wniosek to jestes pewien ze trzeba miec indywidualna interpretacje? Juz ich dziesiatki wydano pozytywnych

0

Ta interpretacja bardziej się przydaje na początku, na etapie planowania. Bo jakby nie patrzeć, może ona mieć kilkunastoprocentowe znaczenie ;) I jak potem się dołączy interpretację do wniosku, to skuteczność takiego wniosku powinna być wyższa.

0

Ale bedzie masowe obsranie jak US się skapnie że coś za mało wpływów od tych co powinno być ich najwięcej, czuje ze tak przełom czerwiec/sierpień ruszą masowe kontrole u wnioskujących. Jeszcze tak nie było żeby US chętnie oddawał taką kasę. Może w gratisie ludzie dostaną test przedsiębiorcy :D

0

Jak dla mnie to zwykły honeypot na naiwniaków. Znikomy % może będzie pod ta ulgę podpadał, ale co do zwykłych programistów, to bym bardzo uważał. No chyba że chcecie płacić kary, z których rząd ufunduje ludziom 500+ :P

0

za duzo sie reklam naolgadaliscie...
Tak realnie rzecz biorac to skarbowka od kiedy znalezli swoj zaginiony VAT mozna powiedziec ze wyluzowala i nie ma takiego kija w dupie

0

Ta jasne, bo rząd sam z siebie ot tak walnie jakąś ulgą dla wszystkich programistów xD Nie ma tak łatwo. Ja obstaję przy swoim. Na ulgę załapią się pewnie nieliczni.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0