Długa rekrutacja do Sabre - wyniki ?

0

Siema.
Jakoś na początku czerwca miałem pierwszy kontakt z HR w sabre, stanowisko Associate Software Dev (głównie Java, Spring).
Udało mi się przekonać Panią z HR że może mnie puścić dalej :D Od tamtego czasu miałem jeszcze chyba z 4 etapy, rozmowa techniczna przez tel, zadanie do rozwiązania (z tego co wiem to jak na juniora rozwiązałem je nadzwyczaj dobrze xd ), rozmowa z liderami zespołów (4 panowie), ostatnio rozmowa z konkretnym zespołem. No i ten ostatni etap miałem 4 lipca, od tamtego czasu cisza.
Jak sądzicie, czy powinienem jakoś napisać maila z zapytaniem co dalej czy dalej czekać? Tym bardziej że jak się dopytywałem o wyniki jakiś termin to że będą szybko.

0

Ja bym poczekał. Z tego co wiem, to takie firmy jak Sabre wysyłają informację zwrotną nawet jak się nie dostaniesz.

EDIT: Jeżeli przeszedłeś tyle etapów to na pewno ktoś się z tobą będzie kontaktować.

Finalna decyzja
Osoba z działu HR kontaktuje się z Tobą w celu przekazania naszej decyzji rekrutacyjnej i poznania Twojej opinii na temat procesu rekrutacji.

https://pracodawcy.pracuj.pl/[...]ska-sp-z-o-o,15915/rekrutacja

1

wez poprawke na to ze sa wakacje i ludzie na urlopach co wiaze sie z poslizgami w procesie rekrutacji

1

W konkretnym przypadku Sabre, Motorola w Krakowie to nie byłbym takim optymistą i nie liczył na pewny feedback. Możesz po długim wyczekiwaniu zostać bez żadnej informacji zwrotnej.
Nawet w przypadkach pozycji seniorskich kontakt się urywał pod koniec rekrutacji. Tam chodziło o oczekiwania finansowe, ale kiedy firmy nie dają feedbacku seniorowi, bo im się nie spodobał....

0

W duzym korpo licz srednio dwa tygodnie na etap (zakladajac ze niie mowiles o innych rekrutacjach gdzie bierzesz udzial) . Zawsze mozna wyslac maila z pytaniem co i jak. Tam normlani ludzie pracuja. Wiec jeszcze jest czas:)
Mogl byc tez najzwyklejszy w swiecie blad typu inzynier Cie egzaminowal i zapomnial wypelnic formularza czy przeslac rezultatu do HR.

0

A do którego zespołu aplikowałeś? Niektóre mają bardzo wolne procesy bo na przykład podklepać cię musi jakiś dyrektor czy VP ze stanów, a j/w są wakacje.

0
Biały Mleczarz napisał(a):

A do którego zespołu aplikowałeś? Niektóre mają bardzo wolne procesy bo na przykład podklepać cię musi jakiś dyrektor czy VP ze stanów, a j/w są wakacje.

Szczerze to nie wiem dokładnie. Aplikowałem na konkretne stanowisko (odpowiednik juniora). Pytania były jak dla mnie dość trudne, pytali pewnie do spodu żeby sprawdzić gdzie jest granica. Gdy byłem tam pierwszy raz to widziałem się z liderami 4 różnych zespołów. Na drugim byłem już z konkretnym. Mały zespół, 4 osobowy + menadżer. Są na bardzo wczesnym etapie. Projekt dotyczy tworzenia jakiegoś API w springu. 0 front'u. Nie wiedzieli jeszcze nawet z jakiej bazy danych będą korzystać :D Można powiedzieć że w ciągu miesiąca nauczyłem się tego czego niewiedziałem. Dużo mi ta rekrutacja dała ;) Tylko wydaje mi się że ogólnie wakacje to dość ciężki okres na poszukiwania 1 pracy, no ale cóż. Zobaczymy

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0