Praca w Niemczech na kontrakcie (B2B)

0

Cześć,

wiem, że podobnych tematów było tutaj już kilka, ale żaden z nich nie dostarczył mi odpowiedzi na moje pytania. Interesuje mnie temat pracy w Niemczech na kontrakcie B2B (nie na UoP - dla mnie to opcja totalnie nieopłacalna).

Moja sytuacja wygląda tak, że obecnie mam jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce. Od jakiegoś czasu dostaję oferty pracy od naszych zachodnich sąsiadów i teraz zastanawiam się czy to opłacalny interes biorąc pod uwagę zarobki oraz koszty życia związane z życiem w Niemczech.

Jest kilka rzeczy, które mnie zastanawia:

  • jak wygląda przeniesienie działalności gospodarczej do Niemiec
  • kiedyś od jakiegoś znajomego usłyszałem, że przez pewien okres po przeniesieniu działalności do innego kraju UE jest możliwość rozliczania się w Polsce przez pewien okres (prawda czy fałsz?)
  • jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej przyjdzie czas na rozmowę o zarobkach to totalnie nie wiem jak podać swoje oczekiwania w Polsce w przypadku B2B podaje się kwotę netto na fakturze (w Niemczech tak samo?)
  • może ktoś podać jakiś kalkulator dla kontraktorów w Niemczech, który przeliczy mi zarobki na rękę (coś jak to: http://kalkulatory.nf.pl/kalkulator/wynagrodzenie/firma)

Czy jest ktoś na forum, kto przeniósł swoją działalność do Niemiec i chciałby się podzielić swoimi wrażeniami?

Dzięki za pomoc!

0

Znalazłem taki temat: B2B i niemiecka firma. Tylko nie wiem czy mogę traktować to jako wyznacznik bo w moim przypadku świadczyłbym usługi na terenie Niemiec, a tam autor opisuje chyba pracę zdalną dla firmy z Niemiec.

0

Ad.3 Przy UOP zawsze rozmawialiśmy z firmą o brutto, podobnie jak w PL. Zakładam, że przy B2B będzie podobnie, ale nie wiem na 100%.
Ad.4. Google: Gewerbesteuerrechner online? Źródeł po polsku też trochę jest na ten temat.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0