praca zdalna - rekrutacja

0

Czy wiecie może, czy liczba kandydatur do ofert na pracę zdalną jest znacząco większa niż do pracy stacjonarnej? Niby jeśli chodzi o pracę zdalną, to konkurencją mogą być developerzy z całej Polski, ale z drugiej strony chyba nie jest tak, że każdy chce pracować zdalnie.

Pytam, bo ostatnio wysłałem kilka CV do pracy zdalnej (mam dwuletnie doświadczenie z front endem z angularem) i tak się zastanawiam, czy nie będzie jakoś bardzo trudno coś znaleźć. Nie napinam się bardzo, bo mam nienajgorszą pracę teraz i mam plan spokojnego szukania czegoś z dużo lepszą pensją. Tylko się zastanawiam czy w sumie nie jest tak, że zdalnie duża konkurencja kandydatów sprawia, że dobrą pensję trudniej osiągnąć niż pracując stacjonarnie.

0

Ja trochę się naszukałem czegoś, żeby była dużo lepsza pensja (zależy od kwoty wyjściowej, ale powiedzmy 50%-100% podwyzki od pensji rynkowej na danym poziomie doświadczenia to dla mnie spora podwyżka). Ogólnie uderzając do firm zagranicznych to konkurencja jest raczej spora i trzeba miec jakis jeden chociaz skill, tzn. asa w rekawie, którym sie błyśnie i rekruter Cie zapamieta. Dość istotne, by technicznie błyszczeć i fajnie jest miec jeszcze "coś" typu komunikacja na wysokim poziomie, bdb angielski, jakies wczesniejesze doswiadczenie w pracy zdalnej itp.

Ale majac nawet to wszsytko i nie mając dobrego portfolio, konkurujesz z tabunem nieogarów i generalnie może to na 1. rzut oka wyglądać, że się niczym nie wyróżniasz i nawet nie zaproszą cię na weryfikacje techniczną. Ja zauwazylem, że response rate to moze 10-15% zaproszeń na rozmowy techniczne w stosunku do wysłanych CV. Potem dostajesz w 3/4 firm bullshit ze sa zainteresowani i nawet nie raczą odpisać ze cie nie chcą. W części nagle ci mowią, że daja 20$/h zamiast 50$/h. Zostaje moze 1-2 firm po paru miesiacach szukania, ktore mają sens i przy odrobinie szczęscia coś znajdziesz. Moze mialem pecha, ale tak to wyglądało dłuzszy czas podczas moich poszukiwań.

0

@Uczynny Ogór - dzięki za odpowiedź. Ja bardziej szukam jeszcze w polskich firmach. Zdalnie - bo obecnie za bardzo nie chcę się wyprowadzać, a w mojej pracy powoli wypłata coraz mniej mi odpowiada. W zagranicznych trochę właśnie odstrasza mnie konkurencja - w teorii z całym światem się konkuruje... :) Dlatego właśnie też zastanawiałem się, czy ktoś może wie, jak to w Polsce wygląda ze zdalną pracą.

1

O ile IT to rynek pracownika, to jeśli szukasz pracy remote to rynek zmienia się na korzyść pracodawcy...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0