praca za granicą dla początkującego

0

Cześć wszystkim
Jako że już od bardzo dawna kusi mnie opcja spróbowania życia za granicą, a zawód programisty daje taką możliwość mam pytanie do osób, które za granicą pracują. Czy zaczynanie pierwszej pracy za granicą (mam głównie na myśli Niemcy i UK) jest opłacalne? Zakładając że nie oczekuję wielkich pieniędzy a raczej stawki za którą będę w stanie się utrzymać i może niewiele odłożyć. Stawka za którą będę w stanie zacząć zdobywanie doświadczenia w tamtejszym kraju. Dodam że nie mam jeszcze dużego doświadczenia komercyjnego - dopiero zaczynam dostawać pierwszy odzew w Polsce ale zastanawiam się czy nie próbować uderzać w zagraniczny rynek.
Dzięki za wszystkie odpowiedzi
Pozdrawiam
Julka

0

przeciez koszty zycia zaleza od Twojego standardu.
Jezeli bedziesz mieszkac w pokoju z innymi studentami to wydatkow na miesiac pewnie bedziesz miec okolo 500-600 euro (mowie tu o Holandii, ale zapewne w obu krajach bedzie podobnie)
Ale jak juz bedziesz chciala miec mieszkanie to zapewne wyjdzie Ci cos kolo 1400 euro miesiecznie wydatkow (juz z jedzeniem oba)

Tez wszystko zalezy od miejsca gdzie bedziesz mieszkac (jakie miasto) np Londyn jest mega drogi

Jezeli szukasz pracy, to najlepiej pytaj o relokacje, firmy czesto pomagaja z przeprowadzka (moja oferuje nawet pierwszy miesiac oplat za mieszkanie)

0

Po prostu porównaj sobie oferty, tak przecież będzie najprościej. Zobacz gdzie Ci się bardziej opłci pracować. Warto wziąć też pod uwagę taką sprawę, że za granicą, to ograniczysz pewnie kontakt ze znajomymi/rodziną do minimum.

Powiem tak, ja tam planuję gdziekolwiek wyjeżdżać z rodzinnego miasta dopiero potem. Teraz zwyczajnie w moim przypadku się nie opłaca. Za mieszkanie nie płacę, jedynie czesne za uczelnię muszę pokrywać, ale cóż - da się przeboleć. Skończę sobie studia, wtedy pomyślę o relokacji, bo mi również marzy się wyjazd za granicę. Ale wiesz, to już jest kwestia indywidualna, mi teraz nie pasuje, więc sobie zwyczajnie odpuszczam, jeśli Tobie teraz pasuje wyjeżdżać do pierwszej pracy - okej, każdy ma inne preferencje.

1

W UK moim zdaniem na start się nie opłaca, szczególnie w Londynie i okolicach, bo koszty cię zjedzą.

0

Przeglądając oferty w różnych krajach miałam wrażenie (chociaż oczywiście może być ono zbyt pochopne) że w UK jest łatwiejszy próg wejścia, w sensie wymagania na dane stanowisko nie były zbyt wygórowane. Stąd też po części wzięłam UK pod rozwagę jako pierwszy kraj.

1

Ja zmieniam zawod na programiste. I siedze obecnie w UK, ale CV tez wysylam do PL. Ciekaw jestem, gdzie sie pierwszy zalapie. UK nie chce dac szansy jak na razie, bo twierdzi, ze skoro robilem cos innego i nie mam papierow, to sie nie "nadaje". Mimo, ze to cos innego to tez techniczne i tez trzeba matematyki i glowy uzywac.
Natomiast Polska... duzo by pisac. Za duzo ludzi, chcacych robic za darmo w skrocie :D + za malo firm i przebicie sie graniczy z szansami = 0.
Chcialem tylko dodac, ze jak jednak uda mi sie w UK zaczepic, to beda to niezle jaja i dowod na to, ze w PL jednak dalej zle z pozycji braku / malego doswiadczenia i lepiej nie wracac. A najlepiej wracac z kontaktami z UK i praca zdalna za pensje w £££.
Wyszukuje tylko docelowe firmy, nie ufam zadnym agencjom i posrednikom (troche to trwa ale mam juz mala baze firm)i wierze w zrobienie tzw. dobrego wrazenia i potem testy techniczne, itd.
Roznica w kulturze rekrutacji to jak niebo a ziemia. W UK dostaje 100% odpowiedzi, mimo, ze negatywnych (jak na razie), ale dostaje. w PL jakies moze 10%. Jeszcze dlugo nie bedzie sie tutaj (PL) szanowalo czlowieka.
Podsumowujac: wal CV na Zachod, bo nigdy sie nie przekonasz, co to znaczy profesjonalne traktowanie potencjalnego kandydata.

0

ostatnio miałem rodzinkę z UK to gadałem też o stronkach dla małej firmy to prosta strona w okolicach 1k funtów, bez responsu zrobiona w 2014r 600 funtów (wyglądała jak kupa) sklep to już koszta 3-4k, więc nie dziwota, niższe wymagania, bo taki junior zwróci sie robiąc max dwie upośledzone strony miesięcznie...

0

Do Julka: Odnosnie UK, to proponuje ostroznosc. Teraz, w trakcie negocjacji z UE, wydaje mi sie, ze sytuacja dla Europejczykow z kontynentu robi sie napieta. Jak dotad bylo bardzo duzo ogloszen o prace, przynajmniej dla .net developerow, i nagle okazalo sie, ze wymagaja wiz/obywatelstwa i ilosc maili zmalala gwaltownie, tez spadla znaczaco ilosc telefonow od rekruterow. Wyglada na to, ze szukaja wsrod swoich nativow miernych ale wiernych. Dlatego tez mysle, ze Niemcy moga byc lepsza opcja jesli chodzi o wyjazd za granice, jesli naprawde jestes zdecydowana.

Odnosnie doswiadczenia, to z moich obserwacji wynika, ze jedynie doswiadczenie nabyte w UK sie tu liczy (referencje od poprzedniego pracodawcy itd), ale sytuacja moze byc inna w Londynie.

Do Czysteskarpety: Za postawienie strony na szablonie w Wordpressie firma angielska wziela £2,000. Nie mieli pojecia o zadnych kwestiach technicznych i SEO. Dali zdjecia ze stocku, wkleili teksty i voila! Ale nie wiem ilu maja takich naiwnych klientow, szczegolnie, ze ich samych trudno znalezc na necie.

0

Dzięki za odpowiedź! :) Ja ogólnie sama tez chętniej przymierzałabym się do Niemiec jednak zdecydowana większość ofert jest po niemiecku. Ja sama niemieckiego uczę się od niedawna i raczej jeszcze nie poradziłabym sobie na poziomie swobodnej komunikacji.

0

Najlepiej w UK, tam dobre zarobki.

1
Zakecona_Julka napisał(a):

Dzięki za odpowiedź! :) Ja ogólnie sama tez chętniej przymierzałabym się do Niemiec jednak zdecydowana większość ofert jest po niemiecku. Ja sama niemieckiego uczę się od niedawna i raczej jeszcze nie poradziłabym sobie na poziomie swobodnej komunikacji.

Jesli sytuacja zyciowa nie zmusza Cie do wyjazdu, to warto rozwazyc pozostanie w Polsce. Z tego co widze, duzo sie zmienilo przez ostatnie kilkanascie lat na plus w branzy IT.

Odnosnie zarobkow dla poczatkujacych programistow, to zaczynaja sie one od £18,000 brutto rocznie (ale to tez zalezy od regionu), a za to trudno sie utrzymac w pojedynke.

1
Zakecona_Julka napisał(a):

zastanawiam się czy nie próbować uderzać w zagraniczny rynek.

Wyjeżdżaj z tego syfu czym prędzej, jeśli jeszcze masz możliwośći i zdrowie.

0

No cóż... Dziękuję wszystkim za opinie :) Chyba po prostu powysylam cv tutaj i tutaj i zobaczę gdzie się uda i najwyżej wtedy porównam i zobaczę co się bardziej opłaca :)

0

Finansowo opłaci Ci się bardziej zostać na razie w Polsce. Za to uwzględniając wszystko inne - zależy od Ciebie.

1

Jak będziesz przeliczał koszty utrzymania to pamiętaj o uwzględnieniu podatków bo w Europie Zachodniej są z reguły wysokie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1