Co konkretnie robi programista?

0

Cześć. Mam takie pytanie - co konkretnie robicie w pracy. Wiem, że klepiecie kod itd, ale chodzi mi o raczej konkretne zadania (np. zaprogramuj... no właśnie, co?).

Czyli co konkretnie szef daje do zrobienia.

I co w sumie jest potrzebne żeby iść do pierwszej pracy (jako praktykant/stażysta). Wystarczy np. "Java. Podstawy.", czy trzeba coś więcej?

0

Naklep kilka projektów, popatrz na/porób wiszące zadania w różnych projektach open source, zapoznaj się nieco z narzędziami wykorzystywanymi w danym języku oraz tymi, które będą Ci potrzebne w tamtej firmie (np. Git, Jenkins etc.) i będziesz przygotowany.

Choć jeśli idziesz czysto jako stażysta, to wtedy nawet możesz sobie darować narzędzia, bo pewnie wszystko i tak będą Ci mówić od nowa :P

0

Okej. A co będę robił w pracy? Jakie otrzymywał zadania? Póki co pisze sobie jakieś małe ekranowe aplikacje (bardziej podobne do przykładów w książkach). A zgaduję, że w pracy aplikacji sam nie będę pisał - czyli otrzymam jakieś taski. No właśnie - jakie są takie możliwe taski? Oprogramuj jakąś klasę czy coś w tym stylu? :D

0

Wszystko zależy od tego do jakiej firmy trafisz i czym konkretnie firma się zajmuje lub bardziej od tego co klient wymaga od firmy... Tak dostaje się taski mniejsze lub większe.

0

Zależy od firmy i od tego czy taski przychodzą z wewnątrz firmy czy od klienta. Możesz dostać np "Utworzyć formularz dodawania newsów", ale też "Podstrona x mi nie działa". Te drugie to typowe taski od klienta i musisz szukać wiatru w polu "co autor miał na myśli". Oczywiście w korpo tasów typu drugiego nie zobaczysz bo testerzy to sprawdzą i dostaniesz poprawioną wersje w postaci "Po podaniu danych xxxx formularz na podstronie yyyy powoduje błąd zzz", ale w mniejszych firmach to już norma takie taski. U mnie na szczęście mamy zawsze kontakt z klientem i można wyjaśnić co miał na myśli przed podjęciem działań.

0

Przeoranie całej aplikacji pod nową architekturę, dodanie analityki, utrzymywanie najnowszych wersji bibliotek, pisanie testów, dodawanie nowych ekranów etc. Takie mam zadanie w pracy.

Do pierwszej pracy trzeba czegoś więcej niż wiedzy Java podstawy. Trzeba to lubić i po godzinach samemu dłubać w własnych projektach oraz wiedzę i doświadczenie przenosić na pole komercyjne.

0

A chcesz pracować, czy dostać pracę?

Jak masz dobrą pamięć to owszem, Java Podstawy wystarczy. Przyjęliśmy kiedyś takiego gościa, bo rzeczywiście rzucał terminami bardzo dobrze, proste zadanko też zrobił. Dopiero w pracy się okazało, że nigdy nie napisał własnego kodu dłużeszego niż 50 linijek - po prostu uczył się na rozmowy, nie do pracy. My wyciągneliśmy wnioski - zawsze na rozmowie mamy sesję Pair Programming, on wyciągnął wnioski - rekrutacja to nie wszystko. W każdym razie, polecam zrobienie własnego projektu i zabawa w nim.

0

Cześć. jeśli o mnie chodzi to godzinami przeglądam Internet... zaglądam dość często na to Forum... każdego dnia powiedzmy sobie to szczerze...

Generalnie ludzie o lwach mają wyobrażenie, jakoby lew to był jakiś super men... a prawda jest taka, iż aktywność lwów to 5 godzin na dobę a resztę czasu leży się na drzewie... to są koty !
podobnie jest ze mną... ja pracuję umysłowo a jak komu zależy na większej szybkości manualnej to niech sobie salowej poszuka...

ja się ogólnie powiedziawszy szanuję i żadnych pobocznych zadań nie ma co do mnie z tym lecieć nawet, w tym sensie

pozdrawiam Szymek

0

Obecnie najpopularniejsze metodologie pracy wywodzą się z podejścia zwinnego, którego głównym postulatem jest dostarczanie działającego rozwiązania w krótkich odstępach czasu. Niekoniecznie będzie to pełna aplikacja rozwiązująca wszystkie problemy, ale w każdym kolejnym wydaniu będzie coraz bliższa celu, jednocześnie to podejście pozwala zmieniać wymaganie łatwo i raczej przyjemnie. W praktyce wygląda to tak, że raz na dwa-trzy tygodnie zespół patrzy co ma do zrobienia i wybiera część wymagań, a potem rozkminia co jest w stanie zrobić w ciągu tych dwóch tygodni. Po decyzji skupia się na tym, żeby dowieźć, to co sobie razem z klientem wybrał. Przykładowym wymaganiem może być moduł integracji naszego systemu z systemem podającym dane o pogodzie. W trakcie pracy trzeba zakodować łączenie się z tym systemem, parsowanie danych, obiekty do przechowywania tych danych w naszym systemie, stworzyć odpowiednie tabele w bazie i jeszcze je jakoś to wyświetlać. Tym zespół dzieli się już (najczęściej) samodzielnie wg trudności, preferencji czy doświadczenia. Po dostarczniu działającego "czegoś", kółko się powtarza i po kilku(nastu) takich cyklach mamy gotowy projekt.

0

Zazwyczaj się pisze kod i tworzy jakies aplikacje. czasem się czyta wymagania i uzgadnia z zespolem co kto robi. tak jest w przypadku poważnych systemow,jak robisz pierdoły na ios to raczej dużo nie ma kodzenia, glownie chwalenie się jabłkiem i udawanie programisty

0
Devil78 napisał(a):

Cześć. Mam takie pytanie - co konkretnie robicie w pracy. Wiem, że klepiecie kod itd, ale chodzi mi o raczej konkretne zadania

Klepać kod?
Jak stolarz dostaje zlecenie na mebel, to klepie deski?

0

Ja dostaję taska np - "potrzebny jest export danych do CSV"
Najpierw omawiam temat z innymi programistami - starszymi stażem, bardziej ogarniętymi - dowiaduje się czy gdzieś w innych systemach mamy taką lub podobną funkcjonalność - jak mamy to implementuje to do systemu z którego pochodzi task.

Podczas wdrażania staram się (bardzo mocno, bo potem wyjdzie to i tak na code review) stosować do zasad solid, kiss, dry, yagni i tworzę kod pozbawiony komentarzy, samoopisujący z dobrze dobranymi nazwami zmiennych, metod. Oczywiście wszystko ładnie odseparowane service'y, formy, widoki, modele, encje, mappery itd itp.
Raz w tygodniu spotykamy się wszyscy (lokalnie + video konferencja) gdzie omawiamy najtrudniejsze zagadnienia na dany tydzień. Robię troszkę tasków z helpdesku (np. "wyszukiwanie nie działa") oraz poważniejsze tematy (np. API lub integracja z indyjskimi bramkami płatniczymi). Zauważyłem że im lepszy kod tworzę, tym rzadziej zaglądam na Stacka, bo kod jest mały, zwarty i czytelny - co przekłada się na łatwiejsze debugowanie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1