Okres próbny - olać czy zostać?

0

Kończy mi się okres próbny w pracy. Nie ukrywając aktualna praca mnie się nie podoba. Nie jestem zadowolony szczególnie w porównaniu z poprzednią pracą, która była znacznie lepsza. Przystąpiłem do jednego procesu rektuacyjnego, który jest w trakcie (składa się z kilku etapów, dopiero pierwszy za mną). Odpowiedzieć na przedłużenie aktualnej umowy muszę w ciąg najbliższych dni. Nie mam spiny z kasą - jedyne co mnie niepokoi to, że po zrezygnowaniu z aktualnej pracy mogę być na gorszej pozycji jeśli chodzi o negocjację wynagrodzenia z nową firmą (w końcu byłbym bezrobotny). Druga sprawa to jak przyszły potencjalny pracodawca może na patrzeć - "gość był 3 miesiące i koniec więc może nie chcieli mu przedłużyc == może jest słabym pracownikiem, nie radził sobie, więc może lepiej go nie bierzmy".

Prosiłbym o Wasze opinie - warto zrezygnować w takiej sytuacji czy lepiej poczekać jak już będę miał inną ofertę?

Plusem zrezygnowania jest możliwość porządnego przygotowania się do kolejnych etapów/ewentualnie do rekrutacji w innych firmach.

0

Skąd pracodawca miałby wiedzieć, że jesteś bezrobotny? Kto mu to powie?

0

A dlaczego miałbym kłamać jeśli zapyta? Poza tym niektóre firmy korzystają z agencji screeningowych i wtedy żadne półprawdy nie przejdą.

0

Moim zdaniem nie ma co zostawać na siłę. Zwłaszcza, że napisałeś, że z hajsem nie masz problemu. Myślę, że lepiej wyjdziesz poświęcając ten czas na rozwój i przygotowanie do rekrutacji niż siedzenie na siłę w pracy która cię nie satysfakcjonuje.

0

Dziękuję za odpowiedz. A czy myślicie, że potencjalny przyszły pracodawca będzie zle patrzył na tego typu odejście po 3 miesiacach?

0
YOLO napisał(a):

Dziękuję za odpowiedz. A czy myślicie, że potencjalny przyszły pracodawca będzie zle patrzył na tego typu odejście po 3 miesiacach?

Na ogół nie będzie źle patrzył z definicji. Ale zapyta podczas rozmowy co się stało i na podstawie twojej sensownej lub nie odpowiedzi (i jego preferencji) - będzie to dla niego zaleta lub wada.

0

Zalezy. Jesli szuka wielu osob do ilus tam projektow to raczej nie - jesli bedzie szukal do swojego projektu to moze mu sie zapalic lampka alarmowa - na szczescie mozesz ja zgasic na rozmowie bedac sensownie przygotowanym, dobrze prowadzac rozmowe i w razie czego tlumaczac dlaczego odszedles. To ze wiesz co chcesz robic moze byc tez plusem dla Ciebie.

0

Jak pracujesz w małej firemce, to raczej nie powinno kogoś dziwić, że odchodzisz. Jak w jakimś ekhmm... "powszechnie znanym korpo" to w sumie też.

0

Hmm ludzie na twoim miejscu raczej zostają, w końcu podpisanie umowy nie wiąże się z niczym specjalnym, w praktyce tylko miesięcznym okresem wypowiedzenia. Pamiętam gościa, który pytał o przedłużenie umowy i go zbywali "potem potem", więc gościu zaczął szukać, podpisał umowę, bo jeszcze nie miał nic nagrane i tego samego miesiąca ją wypowiedział.

0

podpisałabym umowę, i szukała na spokojnie nowej pracy, taka jaka Ci pasuje, jak tylko będziesz miał nagrane zawsze możesz złożyć wypowiedzenie

0

Po okresie próbnym na pewno będzie jakieś podsumowanie, jeśli widzisz szansę by zaproponować jakieś zmiany to jest to najlepszy moment.

Jeśli masz standardową umowę to do 6 miesięcy stażu pracy jest 2 tygodnie wypowiedzenia, często pracodawcy nie chcą wypłacać urlopu więc z tych dwóch tygodni robi się jeszcze mniej czasu. Możliwe, że się dogadacie i skończycie współpracę za porozumieniem stron. Szukanie pracy może trochę potrwać albo się przeciągnąć, więc chyba warto zostać i jednocześnie szukać nowej pracy.

W tej chwili prawie żadna firma nie robi spotkań rekrutacyjnych w środku dnia, więc można pogodzić rekrutację z pracą.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1