Aneks do umowy dotyczący KUP 50%

2

Witam,
pracuję na umowie o pracę jako programista. Dość niedawno dowiedziałem się, że istnieje takie coś jak podwyższone koszty uzyskania przychodu.
Do tej pory myślałem że dotyczy to tylko umowy o dzieło.

Jeśli chodzi o KUP to kwestie te reguluje art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT, zgodnie z którym programiście przysługują koszty w wysokości 50% uzyskanego przychodu, czyli tylko połowa przychodów podlega opodatkowaniu. Gra zdecydowanie jest warta świeczki.

Mój problem polega na tym, że o ile dostałem zielone światło od szefostwa w firmie, to o tyle zostałem poproszony o samodzielne załatwienie sprawy związanej z przygotowaniem aneksu do umowy oraz procedur związanych z ową nową opcją.

Pierwsze co potrzebuje to odpowiedniej umowy/aneksu do umowy, która zawiera definicję pracy autorskiej z podziałem na pracę twórczą i nietwórczą.
W moim przypadku mozna powiedzieć, że 90% pracy to programowanie, więc praca twórcza, a pozostały czas to praca inna - trzeba jakoś to zawrzeć w aneksie.

Dodatkowo interesują mnie jak co miesiąc dokumentować (bo trzeba) pracę twórczą oraz jej czas.

Zatem - jeżeli ktoś z szanownych kolegów pracuję z opcją KUP 50% to prosiłbym o pomoc w tej kwestii, w temacie lub na priv.
W ostateczości poszukam jakiegoś biura podatkowego czy czegoś podobnego (z tym trudniej bo mieszkam w małej miejscowości - a jeden księgowy którego pytałem nie potrafił za bardzo mi pomóc).

pozdrawiam

1

Nie jest to tak, ze opodatkowane jest tylko 50% przychodu. To troche bardziej skomplikowane, w skrocie zaklada sie, ze jak przepisujesz prawo do utworow swojemu pracodawcy, to masz wieksze koszty. Moze byc na rozne ilosciowo procenty, np ja mam 80%. Owe 80% daje jakies 10% zarobkow NETTO wiecej, bez zmiany kwoty brutto.

Jest to o tyle skomplikowane, ze firma musi pozniej potrafic udowodnic, ze przez 50/60/80 itd % swojego czasu pracowales tworczo, czyli oprocz kodu musza przechowywac wszystko, co zrobisz, np prezentacje, dokumentacje, opisy. Skoro w firmie Ci tak powiedzieli to tak na prawde znaczy, ze oni nie wiedza, o co chodzi. Bez konsultacji z prawnikiem sie nie obejdzie.

0

Wiem, że nie jest to proste i faktycznie, firma księgowa obsługująca naszą firmę widocznie nie zna się na tej kwestii. Dlatego też muszę sam to przygotować.
Tak jak napisałem, mniej więcej wiem co trzeba tylko nie wiem w jakiej formie.
Tak na prawdę to moja praca to 95% praca twórcza - tworzenie oprogramowania. Ale dla świętego spokoju mógłbym napisać 80-90 %. Dokumentowanie pracy, zwłaszcza że korzystamy z systemu JIRa w firmie, niebyłoby takie straszne moim zdaniem.

Domyślam się, że o ile nie jest to trywialna sprawa, to są użytkownicy korzystający z KUP, założyłem ten temat z myślą o nich, być może znajdzie się ktoś kto będzie chętny podrzucić mi swoją umową do podglądu (oczywiście w formie anonimowej) i opowiedzieć o tym jak to działa w jego przypadku. Na pewno się odwdzięczę.

W ostateczności skorzystam z porady prawnika i znim wszystko ustalę - pewnie wtedy będę musiał na start wyłożyć trochę $....

0

I nie wiem czy nie ma limitu 85 tysięcy na KUP - bo kiedyś wiem, że był, ale nie szukałem czy to znieśli czy nie

0

Cytuję:

Trzy lata temu przywileje dla twórców zostały ograniczone. Obecnie 50 proc. koszty można odpisać tylko od przychodu do 85 528 zł rocznie. Oznacza to, że twórcy korzystający z tego przywileju nie odliczą w zeznaniu więcej niż 42 764 zł.

1

W naszej firmie kiedyś chcieliśmy wprowadzić KUP do umów o pracę, ale urząd skarbowy się nie zgodził (napisaliśmy o interpretację). Argumentacja urzędu była taka, że z góry nie wiadomo, ile pracy twórczej, a ile odtwórczej będzie w danym miesiącu. Ponadto na podstawie umowy o pracę pracownik pobiera wynagrodzenie również za urlopy i inne nieobecności, a wtedy nie ma mowy o pracy twórczej i nie wiadomo, jak to rozliczać.

Ale nasze zapytanie do urzędu zakładało sztywny podział pracy na X% pracy twórczej i Y% pracy nietwórczej. Ty wspominasz, że chcesz każdy miesiąc dokładnie dokumentować co do godziny; wtedy pewnie urząd nie będzie miał zastrzeżeń jak wyżej, ale za to co miesiąc pensja będzie musiała być inna; wyliczana w oparciu o Twoją dokumentację...

1
tomaszl napisał(a):

W naszej firmie kiedyś chcieliśmy wprowadzić KUP do umów o pracę, ale urząd skarbowy się nie zgodził (napisaliśmy o interpretację). Argumentacja urzędu była taka, że z góry nie wiadomo, ile pracy twórczej, a ile odtwórczej będzie w danym miesiącu. Ponadto na podstawie umowy o pracę pracownik pobiera wynagrodzenie również za urlopy i inne nieobecności, a wtedy nie ma mowy o pracy twórczej i nie wiadomo, jak to rozliczać.

Też pisaliśmy o interpretacje, o tyle że przygotowali nam pismo prawnicy. Mieliśmy załączoną analizę - był tam opis każdego stanowiska w firmie (wypunktowany zakres obowiązków) + które obowiązki uważamy za kreatywne + realny % kreatywnej pracy przez ostatni miesiąc w firmie. Wychodziło nam około 90% dla programistów, ale ustaliliśmy sztywny próg przy 80%.

Była też propozycja przygotowana przez firmę księgowa jak to rozliczyć. Wiem że nie rozliczamy dni wolnych od pracy (wakacji, dni chorobowych, wyjazdy służbowe).

1

Aneks zawiera tylko informacje że wynagrodzenie miesięczne zostanie rozdzielone na dwie części: tą gdzie przenosi się prawa intelektualne na firmę, i na pozostałą. Jak chcesz, mogę ci to przekopiować na priv.

1

Ja spotkałem się z dwoma firmami z KUP i dwiema implementacjami:
-statyczny % kreatywności (średnio-roczny), architekt ma np 60% a tester i dokumentalista 30%. Pod koniec miesiąca piszą raport, np diff z gita, dokumentacja w pdf itp. Nie ma raportu nie ma dodatkowej kasy.
-dynamiczny %, pracownik ma aplikację w której ustawia status. Nie ma raportów, co miesiąc inna wypłata :(
Obie firmy na wszelki wypadek mają interpretację lokalnego US, nie liczą l4 i urlopów do bycia kreatywnym.

1

Podczas rekrutacji do jednej z międzynarodowych korpo jako security engineer zostało mi zaproponowane 80%. W formie aneksu do umowy po miesiącu pracy.

W obecnym miejscu pracy, tak około 1500 razy mniejszym (jeśli chodzi o ilość pracowników) bali się fiskusa i nikt nie ma 50% KUP ;).

0

dzięki za aktywność w tym temacie, monitoruję go cały czas. Póki co poszło info do szefostwa i coś tam działają, aby już za bieżący miesiąc można było coś ugrać.

1

ja mam KUP 50% i comiesięczne raporty ile godzin było twórczych a ile nietwórczych, wypłata jest oczywiście różna co miesiąc. Za urlopy, chorobowe, spotkania, szkolenia itp nie ma KUP 50%. Trochę to upierdliwe, ale i tak uważam, że warto. Umowa była napisana przez prawnika, o interpretację indywidualną nie występowałam.

1

W każdej firmie inaczej. W poprzedniej pracy miałem KUP 50% i w umowie był zapis, że 90% to praca twórcza. Nigdy żadnego raportu czy czegoś takiego nie pisałem, uzupełniałem.

1

Moje starania dały efekt, doprowadziłem sprawę do końca. Uzyskałem zysk netto około 9 % do pensji. Gra warta świeczki.
Dziękuję wszystkim za pomoc, pozdrawiam

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1