Autorskie koszty uzyskania przychodu w wysokości 50%

Odpowiedz Nowy wątek
lolekk12
2016-06-24 11:28
lolekk12
0

Cześć, mam pewne pytanie, otóż pracuję na umowie o pracę od pewnego czasu, lecz od niedawna zacząłem interesować się czymś takim jak 'Koszty uzyskania przychodu'...
Pewnie większość wie, że np. na umowie o dzieło, można sobie wpisać 50 % kosztów i ma się więcej PLN z tego tytułu.

Ale wygląda na to, że od pewnego czasu (nie wiem od kiedy) pojawiły się dodatkowe opcje...
W tej chwili jest tak:

umowa o pracę:

    1. jeżeli zakład pracy znajduje się w miejscu zamieszkania pracownika: standardowe koszty uzyskania przychodów,
    2. jeżeli zakład pracy znajduje się poza miejscem zamieszkania pracownika: podwyższone koszty uzyskania przychodów,
    3. jeżeli jest to praca autorska: autorskie koszty uzyskania przychodu w wysokości 50%

Mnie interesuje tam 3 opcja, czytam i czytam i faktycznie mogę coś takiego zrobić w moim przypadku chyba.... jestem programistą więc jakąś twórczość kreuję :)
Wychodzi na to, że koszt pracodawcy będzie taki sam, koszt brutto też, tylko netto dostanę więcej (o parę stówek).
Czy ktoś może mi napisać coś więcej na ten temat? Może ktoś się tak rozlicza? US się nie przyczepia?

pozdrawiam

Pozostało 580 znaków

2016-06-24 12:06

Rejestracja: 6 lat temu

Ostatnio: 4 dni temu

Lokalizacja: Warszawa

0

Dokładnie tak mam, nikt się nie przyczepia. Składając zeznanie podatkowe masz dodatkowe rubryczki. Wszystko bez problemu. Faktycznie, dzięki takiej umowie w kieszeni zostaje pare groszy więcej.

Pozostało 580 znaków

lolekk12
2016-06-24 12:09
lolekk12
0

Czy składki na emeryturę, ubezpieczenie zdrowotne są w jakimś stopniu mniejsze przy tego typu rozliczaniu?

Dodatkowo wyczytałem, że w umowie musi być jasno zawarte, że np praca twórcza to 90% czasu, a 10% inna praca - tylko po co i czy na pewno tak?

Jakieś niuanse, które warto znać?

No i jak podjąć temat z pracodawcą, na co się powoływać najlepiej....

Pozostało 580 znaków

2016-06-25 11:03

Rejestracja: 6 lat temu

Ostatnio: 4 dni temu

Lokalizacja: Warszawa

0

Jeżeli chodzi o składki to z tego co widzę po kalkulatorach to ZUS jest dokładnie taki sam.
W moim przypadku 80% kwoty jest z tytułu przekazania praw autorskich.
Przy 20% kwoty mam wpisane, że jest to świadczenie za świadczoną pracę
Przy 80% z tytułu przekazywania praw autorskich w oparciu o art. 22 ust. 9 pkt. 3 o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Takie rozbicie jest niezbędne, chyba, ze względu na to, iż nie cała praca, którą wykonujesz jest "twórcza" i żeby nikt się nie czepił.

Jedyna rzecz, którą musisz się zainteresować to jak jest płacone l4. Kolega narzekał, że przy tygodniowym l4, które zahaczyło weekend ucięło mu trochę więcej pensji niż powinno. Ja będąc na l4 od pon do pt miałem w moim przekonaniu prawidłowe potrącenie. Możliwe, że kolega nie umie liczyć. Albo ja -.-

Co do takiego trybu umowy to firma mi taką zaproponowała. Dla nich koszt się nie zmienia a dla pracownika to zawsze parę groszy więcej w kieszeni.

W rocznym rozliczeniu podatkowym są dodatkowe rubryczki na ten typ umowy, nie ma żadnych problemów z rozliczeniem tego.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0