Praca w Niemczech

0

Hej,

Rozglądam się za czymś w Hannoverze - PHP, SQL, javascript. Widzę, że po pierwsze tych ogłoszeń dużo nie ma (mniej niż w Warszawie), a po drugie wszystkie są po niemiecku.

Jak to wygląda z pracą w Niemczech jako programista? Da radę bez znajomości niemieckiego? (angielski znam biegle, niemiecki na poziomie bardzo podstawowym). Odpowiadać na ogłoszenia po niemiecku? Znacie jakieś dobre firmy?

0

-> javadevmatt

Nie googlowałeś zanim tu napisałeś?

0

Jezeli jestes singlem, to bedziesz placic wysokie podaki

0

Pracowałem w DE i nie byłem zadowolony. Nie wiem jak Hannover ale ogólnie niemieckie IT to Monachium i Berlin. Monachium całkiem ok jako miasto i blisko w Alpy, ale bardzo ciężko coś wynająć - gdyby mi ktoś teraz proponował tam robote, to wole zarobić mniej, ale niech mi sami znajdą mieszkanie. Berlin podobno tańszy do życia i łatwiej lokum znaleŹć, mi osobiście przypomina Warszawe więc płasko i nudno.

Zarobkowo w niemieckim IT jest bardzo przeciętnie, ja miałem 55k euro brutto rocznie plus 5k bonus. Netto wychodziło jakieś 2700 euro na ręke (Steuerklasse I), przy czym mieszkanie dwupokojowe to 1k euro miesięcznie.

Zapomnij, że pracując w IT w Niemczech nauczysz niemieckiego. Masa obcokrajowców więc angielski to norma, a ja miałem jeszcze bardzo dużo ludzi ze wschodu więc prędzej po rosyjsku niż po niemiecku się dogadasz.

0

dlaczego hannover?

0

Zarobki masz tu: http://www.handelsblatt.com/u[...]lle-it-berufe/10752686-5.html
Statystycznie najwięcej płaca w Monachium, Frankfurcie, Hamburgu. W Berlinie płacą trochę mniej, ale jest dużo ofert pracy i mieszkania znacząco tańsze niż w dużych zachodnich miastach, więc jak chcesz wynajmować coś większego to może wyjść korzystniej pracować w Berlinie za niższą stawkę.

Tak jak Wielki Pomidor napisał, w tych kilku miastach co wymieniłem jest sporo firm, które zatrudniają ludzi niemówiących po niemiecku, ale jest to jednak mniejszość, więc znajomość jest znaczącym atutem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0