Wolno programuję

0

Hej wszystkim, jestem można powiedzieć programistą z małym stażem na karku bo pracuję około pół roku, programować zacząłem około 2 lata temu. Mam pewne obawy co do moich nie tyle umiejętności co szybkości. Zauważyłem, że w porównaniu do kolegów co mają np. 3 lata doświadczenia jestem wolny jak mucha w smole. Jak widzę jak oni debugują to skaczą po klasach jak opętani i wszystko rozumieją w mgnieniu oka. Mi to wszystko zajmuje z 5 razy wolniej. Wiem, że znajomość projektu ma spore znaczenie, dlatego pytam się was, jak bardzo? Czy to może moje iq jest zbyt niskie? Czy mam po prostu mało doświadczenia i przyjdzie z czasem?
Dzięki z góry ;)

6

Na pewno po części kwestia doświadczenia. Co do debugowania no jednak trzeba doświadczenia w tym nabrać żeby faktycznie szybko i efektywnie szukać przyczyny. Ale dobra rada - naucz się skrótów klawiszowych swojego IDE. Będziesz dzięki temu szybszy

0

W większości przypadków osoby dopiero zaczynające piszą wolniej i wszystko robią wolniej, bo nie mają jeszcze ani doświadczenia ani nawyków przyspieszająych pracę.

Może być też coś innego, tak jak u mnie, że o ile ze środowiska, systemu i narzędzi korzystam szybko, to strasznie wolno programuję(np koledze task zajmuje 1d a mi taki sam 10d), ale tym też nie ma się co przejmować, tylko po prostu wiedzieć jakie się ma słabe strony i nie pchać się na siłę do zadań gdzie szybkość kodowania jest kluczowa, tylko do takich gdzie kluczem jest wymyślenie rozwiązania i potrzeba specjalistycznej wiedzy.
Ja np dużo czasu w pracy spędzam na przeglądaniu internetu, spacerowaniu po firmie czy piłkażykach, ale swoją działkę robię jak należy bo do myślenia wcale siedzenie przed kompem, gapienie się w monitor, czy pisanie x znaków na minutę nie jest konieczne.
Coś jak z grami zręcznościowymi i strategiami turowymi.

0

Niektórzy ludzie mają powolną lecz głęboką inteligencję.

2

Różnie to może być. Zdarzają się ludzie autentycznie tępi, którzy jakoś wplątali się w programowanie. A z drugiej strony ten kod, po którym koledzy tak śmigają, to mogą być zapleśniałe ogórki, które sami zakisili kilka lat wcześniej i sami się z nimi kisili przez te kilka lat, więc nic dziwnego, że są w nim biegli w porównaniu z kimś nowym. ;)

2

Musisz zrozumieć, że w programowaniu nie chodzi o to, żeby skakać po kodzie jak małpa i tłuc non-stop w klawiaturę. Tutaj chodzi o to, żeby zrozumieć i zanalizować problem, a następnie dobrze go rozwiązać.
To, że ktoś szybko skacze po IDE o niczym nie świadczy. Co najwyżej o tym, że umie je dobrze obsługiwać. Jeśli nie czujesz się swobodnie w swoim środowisku pracy, to tak, jak koledzy napisali, opanuj skróty klawiaturowe w IDE i w systemie, którego używasz. Bardzo ułatwia i przyspiesza to pracę. Opanuj terminal unixowy, a jeśli pracujesz na windowsie, to powershella, czy co tam windowsiarze używają :D. Opanuj sprawną pracę z systemem operacyjnym, opanuj solidnie podstawy technologii, w której pracujesz, poczytaj parę książek na ten temat. Wiedzę na temat projektu zdobędziesz z czasem. Powinieneś sporo rozmawiać z kolegami z zespołu i zadawać dużo pytań. Nie ma w tym nic złego. Tak, jak już wspomniałem, tutaj chodzi o to, aby jak najsprawniej i jak najlepiej rozwiązać problem. Zadając pytania, poznajesz lepiej projekt i skracasz czas rozwiązania problemu. Lepiej i szybciej jest o coś podpytać, niż gapić się godzinę w ekran lub samemu przez pół dnia dochodzić do czegoś, co ktoś pokaże Ci w minutę. Z czasem nabierzesz wprawy, doświadczenia i większej pewności. Prawda jest też taka, że ile doświadczenia byś nie miał, dołączając do nowego projektu i tak będziesz musiał się wielu rzeczy nauczyć od nowa. Warto, by mieć fundamentalną wiedzę, umiejętności i być gotowym na naukę nowych rzeczy.

0

Może zacznij pić kawę :P

2

Programowanie to nie piniata, że napierdalasz w klawiaturę i wypadają cukierki

0

Żeby szybko programować trzeba szybko programować.

0

Daruj sobie wzorce projektowe i testy jednostkowe to będziesz szybciej programować.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1