W którym momencie warto przejść na b2b?

0

Jak w temacie.
Czy po prostu gdybym miał przekroczyć próóg podatkowy, to wtedy warto?

3

Zawsze warto przejść na B2B jako programista, bo faktycznie nawet mało płatny junior zarabia na tyle dużo że to się opłaca.

  • Junior na start powinien mieć coś ok 4 tyś brutto, w kosztach pracodawcy to 4824, z tego na rękę masz ok 2700.

  • W samozatrudnieniu gdybyś miał zarabiać dokładnie tyle samo co na umowie o pracę to na fakturze wpisałbyś 4824 + VAT (ale vat jest przezroczysty) na rękę otrzymasz 3343 zł czyli aż o 650 zł więcej niż na umowie o pracę, a jeśli masz obniżone składki zusowskie (jeśli pamiętam pierwsze 2 lata działalności jeśli przez ostatnie 5 lat nie prowadziłeś firmy ale niech ktoś mnie poprawi jeśli się myle) to wtedy dostaniesz na rękę 3790 zł.. różnica ponad 1 tyś zł na wypłacie rzędu 4 tyś, a im wyżej tym większa różnica (twój zus jest stały, a przy umowie o pracę rośnie z wynagrodzeniem), do tego dochodzi to że możesz odliczać sobie koszty od podatku dochodowego np paliwo na dojazd do pracy, książki, szkolenia, sprzęt komputerowy etc czego zwykły gość na umowię o pracę zrobić nie może.

Także B2B zawsze się opłaca, tak pracodawcy jak i tobie. Pamiętaj jednak żeby wynegocjować sobie takie rzeczy jak np urlop, bo w B2B nie obejmuję Cię kodeks pracy.

Mam nadzieję że troszkę rozjaśniłem, jak gdzieś się pie**ołem to zwracajcie uwagę.

1

Ja przeszedłem dopiero mając 2 lata doświadczenia. Wcześniej nie czułem się aż tak pewnie. Jeśli skorzystasz z benefitów B2B (np. praca zdalna, możliwość skupienia się na problemie przez więcej niż 8h jak na umowę o pracę i później wzięcie sobie wolnego, praca dla kilku klientów, itd.), to bierz śmiało. Jeśli nie, to pozostaje kwestia wiary w ZUS (zakładając, że dostaniesz pełny ekwiwalent na B2B, a często pracodawcy tną pensje na B2B względem umowy o pracę i zabierają urlop). ;)

3

Dodalbym, jedna rzecz: warto juz cos potrafic, bo jak bedziesz slaby to moga Ci szybciej podziekowac (nie zeby na etacie sie nie dalo...).

I jeszcze jedna rzecz do rozwazenia, jesli jestes chorowity, planujesz wziąć kredyt, planujesz dziecko w najblizszym czasie to etat ma wtedy swoje plusy w postaci platnych dni wolnych (L4, ojcowski, opieka) no i masz wieksza zdolonosc kredytowa majac umowe o prace na czas niekoreslony.

0

jak napisał @WhiteLightning trzeba coś potrafić, oraz znać rynek na tyle, by znaleźć firmy do współpracy. Inaczej założysz działalność i nie zarobisz nic. Dodatkowo - ktos tu pisał o profitach - tak - są, ale nie pisał, że masz też dodatkowe koszty - minimum to jakieś biuro rachunkowe.

2

Co jest trudnego przy prowadzeniu księgowości we własnej DG zakładając, że ma się jedną fakturę sprzedażową na miesiąc, w kosztach ZUS + ewentualne zakupy? Przecież to prosta matematyka.

0

Ok, dzięki za porady.
ja póki co jeszcze zdecydowałem się na zlecenie, ale w każdym momencie mogę przejsc na b2b u mojego pracodawcy.
Mógłbym przejść na UoP, ale jak się dowiedziałem miałbym mega minusy jakbym u tego samego pracodawcy przeszedł pozniej z UoP na b2b. Brak preferencyjnego zusu i jeszcze parę minusów, których nie pamiętam. (Może mnie ktoś poprawi jakie to minusy)

Jestem świeżakiem, bo pracuję od 5 miesięcy, to myślę, że jeszcze popracuję około 1 roku i pomyślę by przejść na b2b.
Chociaż mój pracodwaca twierdzi, że w ciągu najbliższych dwóch lat przekroczę próg podatkowy.

w sumie pytanie nieco offtopic, umowa zlecenie liczy się do 'stażu' pracy? ;)

0
Mały Szczur napisał(a):

w sumie pytanie nieco offtopic, umowa zlecenie liczy się do 'stażu' pracy? ;)

Nie, do stażu pracy liczy się praca etatowa.

0

Jak przekroczysz próg, to wtedy się martw (jak np się ożenisz w międzyczasie, to jeśli żona nie będzie pracować, albo będzie mało zarabiać, a rozliczać będziecie się wspólnie, to nie będziesz płacił wyższych podatków, dodatkowo - przez 2 lata progi mogą się zmienić - i na korzyść i na niekorzyść).

0

Ja również zastanawiam się w jakim momencie opłacałoby mi się przejście na B2B. Lecz w moim przypadku bardziej interesuje mnie zestawienie UoD z B2B, ponieważ takie częściej w firmach spotykam. Z tego co widzę i czytam to B2B jest spoko jeśli w koło wrzuca się rzeczy w koszta, lecz ja nie kupuje często sprzętu i wiem, że nie miałbym dużych kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Wydaje mi się, że przy umowie o dzieło z dobrowolnym ubezpieczeniem jest mi nawet dobrze, bo muszę jedynie odprowadzać tylko 9% podatku i do tego za dobrowolne ubezpieczenie płacę tylko 50zł, ponieważ mogę je odliczyć od płaconego podatku.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0