Praca w Niemczech/Anglii

0

Witam,
Ostatnio poważnie rozpatruje podjęcie pracy jako Programista C/C++ najlepiej systemów Embedded w Niemczech lub w Anglii.
Mógłby ktoś się ze mną podzielić swoimi doświadczeniami? Może ktoś poleci inny kraj?
W systemach embedded (C/C++, ARM asembler) siedzę już ponad 3 lata. Jaka wygląda sprawa wynagrodzenia w tych krajach - jakie są widełki? I co jest lepsze umowa o pracę czy kontrakt?
Z góry dzięki za każdą radę.
Pozdrawiam,
Konrad

0

Z pracą w Anglii jest o tyle fajnie, że wchodzisz na pierwszy lepszy serwis ogłoszeniowy np. cwjobs.co.uk i tam 80%+ ogłoszeń ma widełki płacowe.

0

@twonek i co z tego, że są widełki? Wiesz ile kosztuje utrzymanie w Wielkiej Brytanii? Większość tych widełek wystarczy ledwo na zapłacenie mieszkania.

0

@Truster_log a co to ma do rzeczy?
1) Wiem ile kosztuje utrzymanie w UK, ale co to ma do rzeczy?
2) Po to są widełki, żebyś mógł szukać tych, które starczą na więcej niż mieszkanie, nie?
A co byś chciał? Żeby pracodawca podał w ogłoszeniu również koszt życia w każdym mieście, długość dnia w każdym miesiącu i uśredniony poziom estrogenu pracowników w firmie?

0

@twonek no to ile kosztuje ?:)

2

W niemczech (Monachium/Berlin?) stanowska seniorskie to przeciętnie 50..60k ojro rocznie brutto, plus ~5k bonus. Przy zarobkach 55k ojro wychodzi ok 2700 ojro na łape jak jesteś singlem, ewentualnie ~3000 ojro jak masz drugą połówkę, która nie pracuje - obadaj Steuerklassen, są też ulgi na dzieci itp. Natomiast to 2700 ojro w niemcowni to nie to samo co 2700 ojro w Polsce. Koszty życia są wyższe, jedynie żarcie kosztuje podobnie. Największy problem to mieszkanie i tu musisz się liczyć z kosztem rzędu 1000 ojro na miesiąc w monachium za przeciętne dwupokojwe mieszkanie. Dodatkowo: kaucja 3 miesiące czynszu, 2.38 czynszu dla agencji bo małoprawdopodobne, że znajdziesz bez i najlepszy kwiatek: mieszkania są zazwyczaj nieumeblowane i trzeba czasami kupić od właściciela kuchnie za np: 5000 ojro. Tak więc jak myślisz poważnie o wyjeździe do Niemiec to bez 10k euro na początek raczej bym się na twoim miejscu zastanowił.
Moje osobiste odczucia, 2700 ojro na łape w Monachium daje mniej więcej taki standard życia jak ok 5k pln do łapy w Wawie. Tyle, że w Wawie często zarobisz i 10k, dlatego jeżeli do Niemiec to ponizej 80k euro rocznie raczej bym się już nie zdecydował.

1

Jako że siedze w Anglii moge powiedzieć coś o kosztach utrzymania, przynajnniej na północy kraju. Aczkolwiek mimo że południe jest droższe to wiąże się to z wyższa płąca i raczej bym się tym nie martwił.

Wynajecie fajnej chaty 2 pokoje + garaż + umeblowana to:
500 kaucji + 650f na miesiąc czyli 162f na tydzien. Tutaj wzialem już pod uwage wszystkie rachunki.
Jedzenie to zalezy jak jesz, ale jeżeli wezmiemy pod uwage browarki + inny używki to nie powineneś przekroczyć 100f na tydzien.(da się za 30f w aldim hehe)
Utrzymanie samochodu jezeli masz powyżej 25 lat i 1 rok prawko to kwestia 40f taxu na miesiac + 500f ubezpieczenie roczne (bmw e39 1998r.), wieksza pojemność silnika to większe koszty, ale nowszy rocznikowo model je obniża. z
Czyli tygodniowe utrzymanie to ok. 280f.
W twoim przypadku na pewno będziesz szukał pracy za min. 35k f rocznie. to 515f tygodniowe.
Te 35k to za kontakt 39h na tydzien bez overtimow.

Sęk w tym że to jest minimum. Tutaj na forum czytałem o ofercie pracy ktora wynosiła 50k f rocznie + 50% - 100% annual bonus dla c++ developera.

Polecam portal indeed.co.uk tam możesz szukać pracy w całym kraju. Ale bardziej bym polecal założenie profilu na linkedin i ustawić miejsce zamieszkania na potencjalny adress pobytu, tzn jezeli chcezs pracowac w londynie ustaw londyn, jak manchester to manchester, a headhunterzy zaspamują cię ofertami.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0