Rozliczasz się z pracodawcą na DG? Przeczytaj...

0

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/771582,prawa-autorskie-fiskus-zmienia-podejscia-do-tworcow-z-firma.html

W skrócie Ministerstwo Finansów sobie stwierdziło, że przychody z autorskich praw majątkowych należy rozliczać na zasadach ogólnych, a nie w ramach DG. Co ciekawe przepisy się nie zmieniły, zmieniła się jedynie interpretacja, a w związku z tym prawo działa wstecz :)

0

Co ciekawe przepisy się nie zmieniły, zmieniła się jedynie interpretacja ==> prawo działa wstecz

Fascynujące podejście do logiki. Skoro przepisy się nie zmieniły (w przeszłości były takie same), to które to prawo zadziałało wstecz?

Co do samej zmiany natomiast, pal to licho, wychodzi korzystniej dla przeciętnego podatnika (tracą wytwórnie i inni, którzy zarabiają głównie na przekazywaniu praw autorskich). Ja tam już zdążyłam się przyzwyczaić do nagłych zmian, ale do tej pory wszystkie były na gorsze...

Na marginesie mówiąc, cały czas rozmawiamy o interpretacjach indywidualnych, które nie są przecież wiążące dla nikogo, poza osobą, która o tą interpretację poprosiła.

0
aurel napisał(a):

Co do samej zmiany natomiast, pal to licho, wychodzi korzystniej dla przeciętnego podatnika.

No właśnie, przecież z tej interpretacji wynika, że nie mogę po prostu zapłacić 18% podatku od całego dochodu, ale od części zapłacę podatek 9% (dzięki 50% kosztom uzyskania). Dobrze myślę?

0

@somekind chyba nie do końca. Zauważ ze sporo programistów juz teraz pracowało tak, że mieli 50% koszt uzyskania przychodu z tytułu przeniesienia praw własności na pracodawcę. Sęk właśnie w tym że nowa interpretacja mówi że nie możesz wszystkiego liczyć tak samo, w efekcie twój koszt uzyskania przychodu będzie niższy niż był, więc i podatek będzie wyższy.

0

@Shalom, ale ty mówisz o pracowniku, a @somekind o przedsiębiorcy. Osobom na działalności bardziej opłaca się prawa autorskie rozliczać osobno (chyba, że opłata za przeniesienie przekracza ~80k rocznie, wtedy obliczenia nie są już takie proste ;)).

0

@somekind po pierwsze są limity dla tych 50% - połowa progu podatkowego czyli te 40 kilka tysięcy będzie opodatkowane na 9%, lecz reszta na 18/28 czy ile tam drugi próg wychodzi.
@aurel próg opłacalności dla DG to przychód rzędu 96 tys. 92 tys (http://www.wolframalpha.com/input/?i=85528*0.18%2B%28x-85528%29*0.32%3Dx*0.19). W tym przypadku będzie jeszcze wyższy (~140120tys), ale...

Cały problem rozbija się o to w jaki sposób wydzielić "dzieło" z umowy. Należało by zatem prowadzić bardzo dokładne rozliczenie wyraźnie rozgraniczające:

  • czas poświęcony na tworzenie dzieła (pisanie kodu)
  • czas poświęcony na świadczenie usługi (np. konfigurację, konsultacje itp.)

Tu rodzi się problem ponieważ takie rozliczenie może zawsze zostać zakwestionowane w czasie kontroli i tym samym będzie podstawa do ukarania.

0

Jeżeli przedmiotem mojej działalności jest pisanie kodu, to chciałbym móc to rozliczać w ramach DG. Poza tym życzyłbym sobie wolności w zawierania umów. Niestety biurwy co raz bardziej skłaniają mnie do wyprowadzenia się z tego padołu łez.

0

@Adam Borowski popieram, ale pamiętaj że pisanie kodu jest specyficznym rodzajem usługi polegającym na dostarczeniu dzieła.

0
Koziołek napisał(a):

@somekind po pierwsze są limity dla tych 50% - połowa progu podatkowego czyli te 40 kilka tysięcy będzie opodatkowane na 9%, lecz reszta na 18/28 czy ile tam drugi próg wychodzi.

No właśnie o to mi chodzi, że lepiej zapłacić 9% od 40 tys i 18% od reszty, niż 18% od wszystkiego.

próg opłacalności dla DG to przychód rzędu 96 tys. 92 tys (http://www.wolframalpha.com/input/?i=85528*0.18%2B%28x-85528%29*0.32%3Dx*0.19). W tym przypadku będzie jeszcze wyższy (~140120tys), ale...

Co to jest "próg opłacalności dla DG"? Nie chodzi Ci czasem o przejście z zasad ogólnych na podatek liniowy?

Cały problem rozbija się o to w jaki sposób wydzielić "dzieło" z umowy. Należało by zatem prowadzić bardzo dokładne rozliczenie wyraźnie rozgraniczające:

  • czas poświęcony na tworzenie dzieła (pisanie kodu)
  • czas poświęcony na świadczenie usługi (np. konfigurację, konsultacje itp.)

Ja obecnie w umowie mam 80% za świadczenie usługi i 20% za przeniesienie praw.

0

@somekind próg opłacalności czyli kwota przy której podatki liczone wg. progów są niższe niż liczone liniowo.

1

Znalazłam chwilę na trochę dokładniejsze zapoznanie się z tymi interpretacjami, i powiem wam, że to jest burza w szklance wody. Serio.
Oto te "nowe" interpretacje:
http://interpretacje-podatkowe.org/dzialalnosc-gospodarcza/ilpb1-415-996-13-4-ap?zaznacz=ilpb1+415+996+13+4+ap
GazetaPrawna twierdzi: "Rozczarował w nim piosenkarza przedsiębiorcę należącego do Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP)."

To nie jest prawda. Interpretacja jest KORZYSTNA dla tego piosenkarza. Piosenkarzr ten jeszcze ZANIM otworzył działalność gospodarczą przystąpił do stowarzyszenia SAWP, a ta wypłacała mu tantiemy. Teraz piosenkarz zarejestrował działalność, w której również zajmuje się śpiewaniem i sprzedawaniem praw autorskich, stąd pytał, jak rozliczać te tantiemy, które "załatwił sobie" wcześniej. Urząd Skarbowy pozwolił mu w tej interpretacji zastosować 50% koszty uzyskania przychodu w stosunku do wynagrodzenia od SAWP. W praktyce, dla piosenkarza, oznacza to NIŻSZY podatek.

http://interpretacje-podatkowe.org/koszty-uzyskania-przychodow/ibpbi-1-415-404-10-bk?zaznacz=ibpbi+1+415+175+13+bk
GazetaPrawna twierdzi: "Z tego samego źródła w ocenie dyrektora IS w Katowicach (interpretacja z 7 maja 2013 r., nr IBPBI/1/415-175/13/BK) pochodzi przychód programisty z tytułu sprzedaży praw majątkowych do programów komputerowych wytworzonych w ramach działalności."

Ta interpretacja jest niestety bardziej skomplikowana, ale nie dotyczy programistów, tylko spółki, znaków towarowych itd. Przede wszystkim, podatnik pyta tu:

Czy wartość licencji na znak towarowy będzie stanowiła koszty uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy w wysokości udziału w przychodach i kosztach spółki komandytowej w momencie poniesienia kosztu przez spółkę komandytową...?

Nie mam pojęcia jaki to niby związek ma ze sposobem rozliczania się programistów przekazujących prawa autorskie... Odniosłam wrażenie, że tą interpretację do artykułu wrzucili przez przypadek...

http://interpretacje-podatkowe.org/dzialalnosc-gospodarcza/ippb1-415-718-13-4-ec?zaznacz=ippb1+415+718+13+4+ec

Czy w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, w której zakresie leży świadczenie usług polegających na tworzeniu scenariuszy filmowych, będącej zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, w sytuacji osiągania przychodów z tytułu honorariów autorskich wypłacanych przez organizację zbiorowego zarządzania, honoraria te będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jeżeli będą ono opodatkowane VAT, jaka stawka podatku będzie wówczas właściwa...?

Czyli znów sytuacja, jak u piosenkarza...!

Tymczasem, np. idealnie pasująca do mojej sytuacji interpretacja:
http://interpretacje-podatkowe.org/prawo-autorskie/itpb1-415-577a-13-ad

Niestety, nie dotarłam do ITPB1/415-877/12/MR i ITPB1/415-276/12/MR. Jakby ktoś zarzucił linkiem, to przeczytam z ciekawością.

Podsumowując - całe zamieszanie dotyczy CONAJWYŻEJ tantiemów wypłacanych z racji działalności twórczej, przy czym w obu interpretacjach dotyczyło to tantiemów, które zaczęto wypłacać przed założeniem działalności. Kto ma taką sytuację, to faktycznie może się przejmować - cała reszta odetchnąć z ulgą i płacić wyższy podatek ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1