Co umieć na praktyki?

0

Co wypada umieć, by starać się o praktyki w jakiejś firmie, związane z programowaniem? Bo wiadomo, że głupio nic nie umieć.

0

Myślę że trzeba umieć programować w języku w którym ów firma akurat oprogramowanie wytwarza.

Aczkolwiek sam chętnie poczytam, co kto z osób pracujących umiał kiedy szukał pierwszych zajęć ( przyda się dla pokoleń )

0

Nie mam żadnego doświadczenia komercyjnego, jestem na drugim roku, I stopień oczywiście. Zainteresowania związane z programowaniem, zarówno na desktopy, jak i komórki, również elektronika - mikrokontrolery, układy programowalne, dsp, itp. Co tak naprawdę umiem? Podstawy podstaw niestety. C++ i Java. Nie powiem, że "umiem wskaźniki", bo tak naprawdę trudno mi było znaleźć ich zastosowanie w programowaniu desktopowym. Jeśli chodzi o pozostałe to dopiero wchodzę w ten cały świat "mikroklocków". Podstawy elektroniki jakieś też mam, umiem się posługiwać aparaturą pomiarową, tego akurat jestem pewien, bo raz, że w domu "palę układy" :) to jeszcze mieliśmy 3 semestry "miernictwa elektronicznego" z całkiem fajnym gościem, który sam współpracuje z firmami przy rekrutacji pracowników, często jako taki gość, który daje zadanie, a później ocenia delikwenta, czy nadaje się czy nie.

Czego oczekuje od praktyk? Jakiegoś, nawet minimalnego, ukierunkowania. Chcę zobaczyć czy "w praniu" rzeczywiście to wszystko wygląda tak ładnie i ciekawie, jak się wydaje. Chcę zobaczyć czego warto się jeszcze nauczyć. Dlatego właśnie chciałbym jakieś praktyki złapać podczas wakacji. Obowiązkowo, nawet słabo, ale jednak płatne, bo w moim rodzinnym mieście nie ma większych firm z IT, albo elektroniki, a trzeba za coś się utrzymać w mieście typu Wrocław przez okres praktyk.

0

Ok to zadam Ci pytania. Jak sadzisz czy jakaś firma która weźmie Cie na praktyki da Ci zadanie które cokolwiek znaczy dla firmy? Czy może dadzą je dopiero co zatrudnionemu pracownikowi by się wdrożył? Po co ma w Ciebie firma jakaś inwestować skoro możesz od niej po prostu odejść? Musiałbyś na prawdę pokazać, że na tym się znasz, ale wtedy nie musisz iść na praktyki.

0

Pytanie retoryczne?

0

Jeśli chodzi o wskaźniki, to wiem, wiem, to w sumie istota C++ (jeszcze szablony i parę innych fajnych rzeczy). Dotąd najczęściej używałem ich, gdy tworzyłem tablice dynamiczne. Przydatna rzecz.

0

Na prawdę da się znaleźć praktyki mając tylko takie podstawy, że się chwali znajomością wskaźników? :s

0

No i nadal nie wie, co trzeba umieć :D Czy po opanowaniu "w miarę" STL'a, boosta i nowego standardu, napisaniu jakiegoś programu np. komunikatora można już myśleć o praktykach? Jeśli chodzi o programy autorskie, to firmom robi różnicę czy program działa w wierszu poleceń czy też jest "okienkowy"? Czy raczej patrzy się na funkcjonalność, kod, sprytne rozwiązania?

0

Jak kupujesz samochod to patrzysz czy ma ladny kolor czy moze patrzysz czy silnik jest w srodku?

0

Czuję się jak na forum mechaników samochodowych :) Jeden o klimie w aucie, drugi o silniku i kolorze lakieru.

0

Byłem kiedyś w firmie na praktykach. Wymogi zależą bardziej od pracodawcy. U mnie wymagali podstawy, i to, żeby mniej więcej ogarniać to o czym wszyscy rozmawiają.

0

A jak wyglądają rozmowy kwalifikacyjne na takie praktyki? Normalnie każą coś napisać? Pokazać kod? Pytają z teorii? O nic nie pytają? :P

Jeśli cv jest puste (brak doświadczenia), ale programy i portfolio są, to panie z HRu przyjmują takich na rozmowy? :P

0

no gdyby nie przyjmowali, to jak bys mial inaczej zdobyc kiedykolwiek te doswiadczenie zawodowe?? Do tego to praktyki.

0

Ale Ty oczekujesz praktyk płatnych, czy nie?

0

Najlepiej by było - płatne. Chyba, że będę szedł o 8:00 na praktyki, na 8h, a później na kolejne 8h do Maca żeby mieć za co się utrzymać przez okres praktyk w dużym mieście. Zawsze to jakieś wyjście. Nikt nie obiecywał, że na początku będzie lekko.

0

"tak, ale na pewno ktoś po Tobie to sprawdzał i chciałeś tam pracować. On chce po prostu pójść na praktyki a nie później w tej firmie pracować ;)"

Niezupełnie :) Wiesz, jeśli okazałoby się, że sprawdziłbym się, atmosfera w firmie podobałaby mi się i dostałbym propozycję stałej pracy, to chyba bym skorzystał, ale w takim sensie. Teraz najważniejsza jest dla mnie edukacja, jeśli mam do wyboru harować w KFC, a z drugiej strony zamiast KFC poświęcić czas na naukę, to wybieram to drugie. Ale jeśli miałbym pracować w firmie zgodnej z zainteresowaniami i mógłbym kontynuować, zapewne zaocznie, studia, to czemu nie. Myślę, że to jest świetna opcja, bo po samych studiach nie masz nic, a papierek inżyniera... no wiadomo, jaki to wielki prestiż i świadectwo umiejętności, biorąc pod uwagę bandę matołów jaką można znaleźć na politechnikach. Nie mówię o wszystkich, ale... no niestety to jest większość.

0

Hej,

Na Twoje pytanie nie ma jednej i jednoznacznej odpowiedzi. Wymagania są różne, w zależności od firmy, w której chcesz odbyć praktyki oraz od tego, co Ty chcesz z tych praktyk wynieść.

  • znajdziesz zarówno firmy, które nie będą wymagały od Ciebie jakiejkolwiek wiedzy: wystarczy, że będziesz dobrze parzył kawę (serio!)
  • znajdziesz firmy, które będą chciały, żebyś posiadał wiedzę na poziomie Programisty i odbębnił praktyki za darmo
  • znajdziesz firmy, które będą oczekiwały podstaw teoretycznych ze studiów (nie zawsze przydatnych podczas pracy, sprawdzających jednak podejście i gotowość do nauki)
  • znajdziesz firmy, które będą oczekiwały "zajarania" tematem praktyk i podstawowej wiedzy, dotyczącej danej technologii
  • znajdziesz firmy, które oczekują mieszanki powyższych

Odpowiedz sobie najpierw czego Ty oczekujesz od praktyk i zrób rozeznanie czy na rynku są firmy, które Ci przypasowały.
Zobacz na stronach kariery czego oczekują (wiele firm jasno określa do kogo skierowana jest oferta praktyk).
Napisz do wybranych firm - często rekruterzy mają ludzką twarz i mogą odpowiedzieć na Twoje pytania (czasem wiedzą nawet czym różni się Java od JavaScript, więc da się z nimi pogadać ;-))

Asia

6

Cześć,

Postaram się w skrócie przybliżyć, jak wygląda to u nas:

Przede wszystkim rozróżniamy praktyki i staż, dlatego nasze wymagania względem Praktykantów i Stażystów są różne:

  • Praktykant - osoba bez doświadczenia, która ma pewną wiedzę teoretyczną, chce nauczyć się pracy w zespole z wykorzystaniem najnowszych technologii, narzędzi i metodyk zwinnych. Pod okiem Senior Developera uczy się nie tylko kodować, ale również dostarczać kod wysokiej jakości (nie tylko działający, ale i reużywalny i dobrze przetestowany).
    Osoba po praktykach może rozpocząć płatny staż, trwający 3 miesiące.

Wymagania: w skrócie wymagamy otwartej głowy, zajarania technologią, bystrości umysłu i zdolności myślenia analitycznego :-)
Rekrutacja: pytania dotyczące niezbędnych podstaw teoretycznych ze studiów + zadanie "na myślenie" + rozmowa z przyszłym opiekunem praktyk

  • Stażysta - osoba, która już kodowała: albo na praktykach, albo robiła jakieś projekty niekomercyjne (nie tylko na studia). Chce nauczyć się pracy w zespole z wykorzystaniem najnowszych technologii, narzędzi i metodyk zwinnych. Pod okiem Senior Developera rozwija swoją wiedzę i umiejętności.
    Osoba po 3-miesięcznym stażu może śmiało startować na rynku pracy jako Junior Developer.

Wymagania: wymagamy również otwartej głowy, zajarania technologią, bystrości umysłu i zdolności myślenia analitycznego, ale również trochę wiedzy i doświadczenia stricte programistycznego.

Rekrutacja: krótki test dotyczący podstaw programowania w danej technologii + rozmowa z przyszłym opiekunem stażu + próbka kodu (przed spotkaniem lub w trakcie).

Nie mamy możliwości przyjęcia na praktyki i staż wszystkich zainteresowanych, dlatego wybieramy kandydatów, którzy wypadli najlepiej.
Zazwyczaj jest to ok. 10 osób (PHP, JAVA, .NET, Testy), które rozpoczynają praktyki w wakacje i zostają po wakacjach :-)

Asia

0

W praktyce wygląda to tak, że np. dostajesz kartkę z kodem i masz powiedzieć co będzie wynikiem, w której linijce jest błąd i dlaczego... co to klasa, co to konstruktor, działanie rodzaje.... Tak żeby wiedzieli, że nie przespałeś zajęć i ktoś za Ciebie nie zrobił wszystkich projektów na studiach. (mowa o praktykach) Nie licząc rozmowy z Paniami z HR (np. znajomość języków obcych)

0

A na ile w skali 1-10 oceniasz swoją wiedzę z c++? (Bo rozumiem że w nim chcesz programować w tej firmie)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1