Java FX - czy warto

0

Witam. Do tej pory kodziłem webowy backend, w javie zrobiłem kilkanaście aplikacji okienkowych. Chciałem sprawdzić się w czymś innym. Czy Java FX będzie dobrym rozwiązaniem? czym różni się ta wersja od zwykłej javy?

0

JavaFX to bibilioteka graficzna. Jest następcą Swinga.
Czy ja wiem czy warto? Do weba tego nie wykorzystasz, jedynie do desktopa.

0

Z tego co wiem to są 3 takie biblioteczki do robienia okienek. AWT potem nowszy Swing i teraz JavaFX. Każda kolejna jest rozszerzeniem/zamiennikiem poprzedniej. Chciałem ostatnio też porobić coś przy użyciu JavaFX oraz kreatora okienek od Oracle SceneBuilder. Jednak ten kreator ma bugi. A sama JavaFX nie jest zalecana przez Oracle jeszcze. Osobiście preferuję Swinga, a na JavaFX przyjdzie jeszcze pora.

0
markosz1 napisał(a):

Z tego co wiem to są 3 takie biblioteczki do robienia okienek. AWT potem nowszy Swing i teraz JavaFX. Każda kolejna jest rozszerzeniem/zamiennikiem poprzedniej. Chciałem ostatnio też porobić coś przy użyciu JavaFX oraz kreatora okienek od Oracle SceneBuilder. Jednak ten kreator ma bugi. A sama JavaFX nie jest zalecana przez Oracle jeszcze. Osobiście preferuję Swinga, a na JavaFX przyjdzie jeszcze pora.

Od kiedy Oracle nie zaleca JavaFX? Ja w tym programuje i oracle jak najbardziej zaleca porzucenie swinga, tak po skrócie - javafx dzięki budowie gui o fxml i rozbicie tego na mvc - model wykorzystujemy w aplikacjach webowych i również dla aplikacji na android pełni swoistą bibliotekę. Zdecydowanie polecam JavaFX jeżeli chcesz desktopy robić, dwa masz dostęp nawet do css i wielu zabawek jak się zagłębi człowiek, obecnie nawet nie myślę o powrocie do swing

Co do scenbuildera to nie oracle bo już nie wspiera tylko udostępnia kody źródłowe - polecam scenbuildera udostępnianego przez gluonhq.com lub wbudowanego w intellj

0

nie ma nic lepszego jak ręczne pisanie GUI a nie jakieś scenbuildery ;) wiele takie podejście uczy i nie ma zbędnego kodu generowanego;)

0

Patrząc na to pod kątem ile można się nauczyć i jak dobrze zrozumieć to co się dzieje pod kątem tworzenia GUI to pisanie ręczne jak najbardziej. Jednak na moim przykładzie wiem, że pisanie GUI ręcznie potrafi bardzo zniechęcić, długo to trwa, często coś działa kompletnie inaczej niż się spodziewałem. Może w przypadku doświadczonej osoby wygląda to inaczej. Buildery pozwalają mi tworzyć GUI co najmniej 5x krócej.

2

@rafal20-1988 A mógłbyś z ciekawości podać przykład

zbędnego kodu generowanego
przez SceneBuildera? I dodatkowo czego dokładnie uczy ręczne pisanie fxml?

0

Odnawiam temat.
Jestem początkujący, nudzą mnie już zadania/książki "dla początkujących" i chciałbym kontynuować naukę poprzez zabawę ( :) ) czyli zacząć pracować nad własnym, "większym" projektem z GUI. Do tej pory pracowałem na Swingu, ale coraz częściej słyszę, że Swing należy do przeszłości.
Temat ten był założony dawno, pytam więc z perspektywy czasu, czy inwestować swój czas w Java FX czy pozostać przy Swingu? A więc JavaFX - Czy warto?

2
TheLearner napisał(a):

czy inwestować swój czas w Java FX czy pozostać przy Swingu? A więc JavaFX - Czy warto?

Ale warto pod jakim względem? Rozwojowym? Finansowym?
Jeśli finansowym to poklikaj chwile w googlach i sprawdź ile firm szuka ludzi do JavyFX - okaże się że niewiele więc jeśli wiążesz z tym jakąś przyszłość to okaże się że nie warto.
Z drugiej jednak strony pracuje często z ludźmi słabo doświadczonymi i często denerwują się że klepanie zadań konsolowych nic im nie daje bo nie widzą efektu swojej pracy. W takiej sytuacji moim zdaniem warto podnieść sobie trochę morale i nauczyć się trochę tego GUI żeby uzyskać jakiś ciekawszy efekt. Poza tym sensowne napisanie apki z UI (czy to Swing czy JavaFX) też trochę pomyślunku wymaga żeby nie naciapać wszystkiego w jednym miejscu tylko żeby jakoś ta architektura wyglądała więc nagle okaże się że mamy jakiś wzorzec (np MVP), do tego może nawet jakby się uparł to można sobie jakieś mikroserwisy dorobić, jakaś remote'owa baza danych itp także finalnie samego UI może zbyt dużo się nie nauczysz ale z drugiej strony będziesz mógł rozwinąć całkiem sporo innych umiejętności co już na pewno bardziej się przyda także wówczas pewnie warto.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1