Azul system - czy to ma sens?

0

Czy ktoś z kolegów używał Azul system i ich procesorów vega?

http://www.cpushack.com/2016/05/21/azul-systems-vega-3-54-cups-of-coffee/
https://sss.cs.purdue.edu/projects/azul/

Zastanawia mnie jak takie rozwiązania mają sens?

Nie wiedziałem czy zadać to pytanie w kategorii java czy tutaj?

1

Kiedyś pewnie ktoś używał, ale dzisiaj to przeżytek.

https://en.wikipedia.org/wiki/Azul_Systems#Company_history

Initially founded as a hardware appliance company, Azul's Java Compute Appliances (JCAs) were designed to massively scale up the usable computing resources available to Java applications. A proxy Java Virtual Machine (JVM) installed on the existing system will transparently redeploy Java applications to the Azul appliance. The first compute appliances, offered in April 2005, were the Vega 1 based models 960, 1920 and 3840, consisting of 96, 192 and 384 processor cores, respectively.[17] The latest appliance versions, based on the Vega 3 platform, contained up to 864 processor cores and 768 GB of memory. [18] [19]

With the introduction of Zing in 2010 ,[7] the company transitioned to producing software-only solutions, later adding Zulu (2013 [20] ) and Zulu Embedded (2015 [21] ). It retired its hardware appliance Vega product lines in 2013.

Z tego co pamiętam to chodziło przede wszystkim o to, że kiedyś architekturom procesorów brakowało pewnych funkcji, które umożliwiłyby sprawne działanie ichniejszego niskopauzowego garbage collectora. Stąd stworzyli własny sprzęt. Później jednak weszło dużo procesorów serwerowych (z odpowiednimi funkcjami niezbędnymi dla wydajnego działania tego GC) od innych producentów, więc Azul zaprzestał rozwijania swoich, bo był to niepotrzebny koszt.

0

spotkał się ktoś aby wspomagać obliczenia za pomocą układów FPGA lub innych?

1

Kopanie kryptowalut się liczy? :] Tam są w sumie układy ASIC. Podobnie TPU (tensor blabla), używane w akceleracji sztucznych sieci neuronowych, są ASICami szczególnego przeznaczenia. FPGA są jednostkowo drogie i mało wydajne w porównaniu do ASICa (licząc tylko koszt materiału i wytwarzania, bez wliczania przygotowania), jednak koszt zaprojektowania ASICa i jego produkcji na masową skalę (przy której zacznie się opłacać) jest rzędy wielkości większy niż w przypadku FPGA.

Przypomniał mi się przykład wykorzystania FPGA: https://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_G-Sync . nVidia używa FPGA do skalowania obrazu i sterowania matrycą LCD w zależności od szybkości generowania kolejnych klatek obrazu. Z tego co wiem to w konkurencyjnym https://en.wikipedia.org/wiki/FreeSync pewne rzeczy, które nVidia robi na poziomie sprzętu, zostały zastąpione oprogramowaniem (chociaż mogę się mylić i różnica polega na czymś innym).

0

Co z procesorami wektorowymi NEC? Jest to NEC Aurora

1

To jest raczej ASIC, a nie FPGA. Czy ma sens? Zależy od zastosowania. Jeśli potrzebujesz czegoś o względnie niskim koszcie, wysokiej przepustowości i dużej podaży materiałów szkoleniowych oraz programistów z doświadczeniem w temacie, to raczej powinieneś użyć OpenCL lub CUDA i do tego GPGPU od np. nVidii czy innych producentów. To NEC Aurora pewnie jest drogie, wymaga specjalistycznej wiedzy oraz przepisywania oprogramowania na to (tak obstawiam), a więc to nie jest coś co hobbyście czy niedużej firmie się opłaca.

0

Jakie są jeszcze inne sposoby wspomagania obliczeń poza takimi tworami jak Azul system czy procesory wektorowe NEC Aurora poza GPU oraz FPGA?

1

Generalnie układy logiczne dzielą się na dwie główne kategorie:

  • programowalne typu FPGA
  • nieprogramowalne typu ASIC

Przykładami na ASIC są CPU (central processing unit), GPU (graphics ...), TPU (tensor ...), DSP (digital signal processor), wspomniane procesory wektorowe, wysokowydajne koparki bitcointów, itp itd

Jeśli ktoś ma bardzo egzotyczny problem i działa na małą skalę to potencjalnie może wykorzystać FPGA do akceleracji swojego egzotycznego problemu. Jeżeli ten ktoś jest dużym graczem (i też ma bardzo egzotyczny problem) to może zainwestować miliony monet w zaprojektowanie własnego ASICa i akcelerować swoje obliczenia dużo wydajniej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1