Aplikacja webowa i na telefon, uzasadnienie

0

Hej, może dla wielu osób temat będzie tendencyjny, ale do końca nie umiem zrozumieć czegoś.

Istnieje wiele przypadków, gdzie wiele serwisów www oferuje też aplikację na telefon dostępną w App Store / Google Play.

Jaki jest tego sens? Czy nie wystarczy stworzyć responsywną aplikację webową działającą dobrze na tel, zamiast inwestować zasoby w tworzenie nowego produktu?

Domyślam się, że część infrastruktury dla aplikacji mobilnej będzie już gotowa (API, DB), ale mimo wszystko...

A może potencjalny zysk (jaki?) z aplikacji mobilnej jest większy niż straty związane z rozwojem produktu?

0

Więcej danych możesz zbierać :P

0

@WeiXiao: Tylko tyle?

9
  1. Notyfikacje push
  2. Lepsza identyfikacja usera bo masz device id (szczególnie jeśli strona pozwala korzystać anonimowo)
  3. Przywiązanie klienta do siebie, bo jak masz apkę to jej użyjesz
  4. Dużo łatwiej o spójny look&feel, bo web to jednak wiele przeglądarek w różnych wersjach i dużo roboty żeby wszystko działało tak samo wszędzie
0

@Shalom: Seems legit. Też chyba płatności są ułatwione przez sklepy z apkami? Pytam się bo dawno nie korzystałem.

Może ktoś jeszcze coś doda?

2

No właśnie z jednym z ważniejszych punktów sa notyfikacje push. Dodatkowo pewnie da się o wiele lepiej zoptymalizować taką aplikację, m.in. lokalne pliki albo nawet bazy danych, lepsze użycie wątków itp. W aplikacji Google Drive możesz na ten przykład przechowywać dokumenty w trybie offline, edytować je a później jakoś synchronizować, tak samo w aplikacji Udemy możesz pobrać wideo do otworzenia w trybie offline.

1

Aplikacja ma większą możliwość szpiegowania ciebie.

2

Przez wprowadzeniem wsparcia dla PWA (chociaż i to nadal jest ograniczone bo użytkownicy mają stare wersje przeglądarek) chodziło głównie o wygodę użytkownika- instalujesz i masz ikonkę którą z łatwością możesz otworzyć aplikację. Dodatkowo chodziło o integrację z funkcjami telefonu- coś co teraz staje się ustandaryzowane i wspierane przez przeglądarki.

Wbrew pozorom wielu użytkowników nadal nie potrafi lub nie chce korzystać z zakładek, a dostęp do aplikacji poprzez odpalanie przeglądarki i nawigacja do strony/otwarcie zakładki jest dla nich zbyt dużym wysiłkiem z perspektywy UX.

Dziś dzięki wymienionemu PWA to się na szczęście powoli zmienia i staje o wiele łatwiejsze dla developerów. Chociaż tylko czekać aż Apple coś wymyśli żeby to utrudnić (już są z tym problemy na iPhonach) :D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1