Monitor LCD

0

Zastanawiam sie nad kupnem zwykłego monitora 19" albo LCD 17". Nie jestem pewien co wybrać?? (nie mam pojęcia :-| ). Myslę czy by nie dołożyc jeszcze 1000 na LCD 17". Pewnie "sporo" z Was używa monitorów LCD. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak sie sprawdzają tanie modele 17-calowe (2000-2300 zł). Może ktoś mógłby podpowiedzieć jakąs markę i na co trzeba patrzeć kupując taki monitor. Jak przeglądałem dane to zwróciłem uwagę na takie dane: maksymalna rozdzielczość, kontrast, jasność, wielkość plamki, czas reakcji plamki, kąt widzenia (pion i poziom). Jakie powinny być te wartości, aby monitor mógł spełnic moje oczekiwania?? Może ktoś zna jakis dobry model w wymienionym wcześniej zakresie cenowym??

0

Nie wiem czy sporo osób używa... LCD to b.drogi sprzęt. Ja to już w ogóle.... mam nowego kompa, a monitor pozostał stary, 14 cali, okrąglutki CRT w wielkiej obudowie :/... Wiem, że przy mojej ilości godzin dziennie przy kompie CRT to samobójstwo (choroba popromienna? :P) lub okulista, ale nie stać mnie na razie na LSD (miałem prawdę mówią wybór: internet albo monitor (byłby to jeden z tańszych LCD 15")). Żaden z moich znajomych nie posiada LCD. Toteż nie wiem, czy takie przekonanie, że większość ma LCD jest słuszne :). Mimo wszystko ja bym Ci polecał LCD jeśli Cię na to stac, bo nie promieniuje i nie męczy wzroku w takim stopniu. Kąty widzenia to już sprawa gustu :) Niektórzy cieszą się, jak nikt stojący obok nie może spojrzeć im na ekran :P. Zastanów się w jakim miejscu postawisz monitor i pod jakim kątem możesz na niego patrzeć, albo np. gdzie posadzisz kolegę (lub koleżankę -). Nie zawsze jest sens wkładać kasę w monitor o parametrach, którymi nie pogardzi grafik, jeżeli w praktyce nie będziemy mieli z nich zbyt wiele korzyści...

PS. Wiem... w zasadzie jak na to patrzę to nie napisałem nic odkrywczego/konkretnego -_-

0

Ej, ikari, "sporo" było w cudzysłowie i chodziło mi o to, że pewnie użytkowników monitorór LCD jest niewielu. To taka przenośnia :-D
Ale może mi ktoś powie, jakie powinny byc parametry, które wymieniłem wcześniej, aby monitor był przyzwoity i nie powodował dyskomfortu w czasie pracy.

0

jakie powinny byc parametry, które wymieniłem wcześniej, aby monitor był przyzwoity i nie powodował dyskomfortu w czasie pracy.

Wszystko zalezy od tego, do czego potrzebujesz. Ja uzywam laptopa (LCD z definicji) i mam 15" LCD w stacjonarnym. Jestem bardzo zadowolony z obu. Swietna ostrosc, stabilnosc, wzrok sie w ogole nie meczy. Minusy: nieco gorsze odwzorowanie kolorow niz w CRT, zwlaszcza na zdjeciach i w tym stacjonarnym (to byla taniocha wówczas za 1800 zl i ma 18bit kolor). Kat widzenia sprawdz: ale w dzisiejszych konstrukcjach nie jest to taki problem: chyba ze w kompa patrzy >5 osob jednoczesnie. Jesli grasz, sprawdz bezwladnosc: to podobno jest problem. Przy filmach u mnie jest dobrze.

Jesli Twoja karta ma odpowiednie wyjscie, wez LCD z cyfrowym wejsciem. Ja w stacjonarnym mam po normalnym kablu. Jakosc obrazu jest dobra (ale i karta jest dosc przyzwoita), ale po kazdym starcie trzeba zestroic monitor zeby obraz byl perfekt ostry. Czasem trzeba poprawic recznie, czasem po paru godzinach poprawic. Moze w LCD lepszych firm niz HiVision nie trzeba.

Przed kupnem obejrzyj jak wyglada obraz monochromatyczny w podstawowych kolorach, tzn ekran caly czarny, bialy, czerwony, zielony i niebieski. Nie tylko wykryjesz ew. zepsute pixele (ktorych sie raczej nie spotyka, ale producenci w normach dopuszczaja czesto kilka) ale zobaczsz rozklad jasnosci - na ile jest rownomierny. To zalezy od ukladu swietlowki/ek pod ekranem i imho ma znaczenie.

0

Ej, ikari, "sporo" było w cudzysłowie i chodziło mi o to, że pewnie użytkowników monitorór LCD jest niewielu.

Wybacz, ale jak już mówiłem mam monitor 14 cali, ekran ma w nim 13 i pracuję w 1024x768 - mam prawo do odrobiny ślepoty ;p

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1