Jak zainstalować na Linuxie driver z kernela

0

Pierwszy dzień z Linuxem. Próbuję zainstalować driver do karty sieciowej Intel I225, z tego co się dowiedziałem to znajduje się on w kernelu:

https://cateee.net/lkddb/web-lkddb/IGC.html

W jaki sposób go teraz zainstalować? Próbuję wszystkiego co znajdę w Google i ciągle nic ;/

3

Jaka dystrybucja?

Wiele z typowo desktopowych ma już większość sterowników w formie modułów, a podczas startu systemu sobie sprawdza co jest potrzebne i automatycznie ładuje sterowniki.

Tak bez znajomości konkretów dot. twojego systemu - takie dwa główne polecenia to lsmod i modprobe. Rzuć okiem na https://opensource.com/articl[...]or-unload-linux-kernel-module

0

Linux ubuntu. Czytałem ten link, widziałem te polecenia, ale nie umiem ich wykorzystać ;/

0

Taka porada - skoro to pierwszy dzień to nie będziesz miał zbyt dużego problemu z przesiadką na Mint. Jakoś bardzo nie lubię Ubuntu i jak mogę do odradzam ;) są duże szanse, że na Mint to pójdzie z automatu. W sumie to jeszcze się nie spotkałem ze sprzętem, którego Mint nie ogarnie z automatu, a korzystam z tego systemu od kilku lat na łącznie kilkunastu maszynach.

A co do głównego pytania - rzuć okiem na https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2445791

0

A to nie zależy od wersji kernela? Jak Mint ma tego samego kernela to pewnie też nie zainstaluje z automatu.

4

Nie mam wypracowanej specjalnej metody debugowania problemów ze sprzętem na Linuxie, więc tylko takie ogólne uwagi. Skoro to Twój pierwszy dzień z Linuxem, pewnie jeszcze nie będziesz umiał ich wykorzystać, ale może przydadzą się na przyszłość.

  1. Czy karta nie działa w ogóle? Czy nie działa tak, jak powinna (i np. włącza się i wyłącza losowo – czyli ogólnie działa)?
  2. Czy system wykrywa kartę w jakikolwiek sposób? (w sensie: różne programy pokażą różne parametry sprzętu)
  3. Czy logi dotyczące raz: systemu, a dwa: karty sieciowej cokolwiek pokazują? Jakbyś szukał informacji na ten temat, to pamiętaj, że to, które pliki przechowują logi, może zależeć od dystrybucji.
  4. Podaj dokładne wersje raz: dystrybucji, a dwa: jądra – może się przydać. Wersję dystrybucji albo już znasz, albo możesz zobaczyć ją w jakichś ustawienia systemu (poszukaj w menu; zakładam, że korzystasz z trybu graficznego). Wersję jądra zobaczysz, wykonując w terminalu polecenie uname -r (w man uname to się nazywa "release", a nie "wersja").

UPDATE

  1. Czy karta jest dobrze podłączona? Czy podłączałeś ją sam, czy ktoś inny? Jeśli podłączałeś cokolwiek w komputerze poza kartą, a ona nie działa w ogóle, to mogło się zdarzyć, że wysunęła się lekko.
2

Wersja jądra to jedna sprawa, ale każda dystrybucja może mieć go inaczej skompilowanego, inne sterowniki wbite na sztywno, a inne w postaci modułów.

Te desktopowe mają jądra bardzo rozbudowane, teraz już coraz mniej osób się bawi w tworzenie własnego jądra, ale dawniej to każdy Rubik takie dopasowane do swojego kompa. Tylko te sterowniki, kryte są potrzebne - czyli do sprzętu, który realnie masz w obudowie.

Różnica była znaczącą - wlasne jądro było kilka(naście) razy mniejsze i zamiast minutę się ładowało kilka sekund. Oczywiście - to były inne czasy, dyski kilka GB talerzowe i 512MB ram, więc takie optymalizacje miały sens.

Aktualnie u mnie na jakimś xeonie E5, 24gb ram i dysku SSD, Mint się odpala dosłownie parę sekund, łącznie z ładowaniem modułów do istniejącego sprzętu.

W każdym razie - sam numerek oznaczający wersję jądra to za mało, żeby przyjąć założenie, że na wszystkich dystrybucjach będzie tak samo.

0

Tak, karta działa.
Nie wiem jak w Linuxie sprawdzić czy Linux ją wykrył.
Tak, są informacje w pliku syslog: Intel(r) 2.5G Ethernet Linux driver - version 0.0.1-k.
Wersja 5.8.0-63-generic.

Jest też takie narzędzie tutaj: Oprogramowanie i aktualizacje, po wejściu w zakładkę Dodatkowe sterowniki pokazuje mi tylko sterowniki do karty Nvidii ;/ Więc w sumie nie wiem czy te drivery tu są czy ich nie ma.

Karta jest dobrze podłączona, jest wbudowana w płytę główną. Na windowsie działała.

0

OK, skoro karta działa, to czemu uważasz, że trzeba zainstalować/włączyć sterownik? Czy zachowuje się w nieoczekiwany sposób?

0

Bo nie działa mi internet w przeglądarce :D Zrobiłem teraz tak: sudo modprobe igc + Enter. Nic się nie wydarzyło, więc zakładam że coś się wykonało pozytywnie. Teraz daję sudo modinfo igc i dostaję informację o filename, version, description itd. Coś jeszcze powinienem wykonać żeby działało? Bo w sumie internetu dalej nie mam.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0