Czym sugerować się przy wyborze serwera dedykowanego?

1

Dzień dobry.

Poszukuję hostingu. Zauważyłem że będę potrzebować chyba serwera dedykowanego. Hosting tradycyjny tzn. taki gdzie na jednym komputerze jest wiele kont hostingowych jest dla mnie za wolny. Testowałem mydevil i niestety działa za wolno, potrzebuję odpalać z php skrypty pythona. Na mydevil wywołanie jednolinijkowego skryptu zajmuje ok. 1-2 sek.

Dlatego postanowiłem skorzystać z hostingu dedykowanego tylko nie wiem który wybrać i czym sugerować się przy wyborze.

Proszę o pomoc. Dzięki.

M.

1

A jakie przeznaczenie?

0

Serwer na portal. Nie potrafię powiedzieć czy i jak szybko stanie się popularny, ale potrzebuję móc wykonywać skrypty pythona z poziomu php w czasie < 0.5 sek. przy założeniu że będzie równocześnie wykonywanych max 20 takich skryptów. Portal będzie mieć specyficzną treść, głównie tekst, więc transfer nie musi być mega duży. System Linux.

1
mpaw napisał(a):

Serwer na portal. Nie potrafię powiedzieć czy i jak szybko stanie się popularny, ale potrzebuję móc wykonywać skrypty pythona z poziomu php w czasie < 0.5 sek. przy założeniu że będzie równocześnie wykonywanych max 20 takich skryptów. Portal będzie mieć specyficzną treść, głównie tekst, więc transfer nie musi być mega duży. System Linux.

W takim razie przy wyborze należy kierować się parametrami oraz ceną.

Nie masz poczucia, że podajesz informacje zdecydowanie zbyt ogólne? Jak nie potrafisz zdefiniować co dokładnie potrzebujesz to weź jakieś rozwiązanie skalowalne w chmurze np.: https://cloudentic.com/

0

Nie mogę podać szczegółów bo projekt jest innowacyjny i nie chciałbym by mi ktoś go podwędził. Ale dziękuję za odpowiedź.

1
mpaw napisał(a):

Nie mogę podać szczegółów bo projekt jest innowacyjny i nie chciałbym by mi ktoś go podwędził. Ale dziękuję za odpowiedź.

W kontekście doboru serwera raczej nikogo nie interesuje co ten projekt robi. Ważne jest zdefiniować jakie obciążenie generuje aplikacja o co jest głównym jego źródłem.
Czyli czy głównie potrzebuje dysku, CPU, RAM itp ...

0

Skrypt w Pythonie wykorzystuje bibliotekę w tym języku. Wykonanie polecenia wywołania skryptu zajmuje czas. Na moim i5 6 gen. wykonuje się w 0.8 sek. Po przetworzeniu nowego żądania wynik skryptu będzie zapisywany w bazie tak, by przy ponowne jego wywołanie nie wymagało przetwarzania w Pythonie.

Nie znam się ale chyba chodzi o CPU

Ps na pewno potrzebować będę dysków nvme pcie.

3

Takie pytanie - czy na pewno chcesz hosting dedykowany czy może VPS?

0

Nie znam się (dlatego założyłem ten wątek). Z tego co wyguglałem vps też ok. Tylko czy takie rozwiązanie jest wydajne i czy się sprawdza? Czy jak vps podzieli serwer na 100 userow to czy coś dla mnie zostanie?

2

VPS jest dla Ciebie zdecydowanie lepszą opcją.

Serwer dedykowany to jest fizyczna maszyna, która stoi sobie w jakiejś serwerowni. Dostajesz gołego kompa, na którym musisz sobie postawić system, a potem o niego dbać. Ale najważniejsze - serwerownia nie ma do niego dostępu, więc nie zapewni Ci backupów danych (jakby dyski padły, albo radzieccy hakerzy się włamali), ani w inny sposób Cię raczej nie będą wspierać.

VPS to jest serwer wirtualny - czyli nie masz hostingu współdzielonego, tylko dostajesz wirtualną maszynę, na której możesz robić co chcesz. Pod wieloma względami nie różni się to od serwera dedykowanego - także trzeba system samodzielnie skonfigurować, o niego dbać - ale z taką przewagą, że hosting może zapewnić backupy. Ponadto, hosting backupuje (ale w sposób dla Ciebie niewidoczny, nie masz możliwości z tych backupów korzystać) maszyny wirtualne, więc ryzyko awarii jest znikome. Jak coś się fizycznie posypie, to szybko odtwarzają z backupu (albo przełączają na żywo) Twoją wirtualkę na innego hypervisora - więc masz o wiele większe bezpieczeństwo i stabilność.

Ponadto - cenowo zazwyczaj VPS wychodzi kilka razy taniej niż serwer dedykowany o analogicznych parametrach.

Obsługa VPS jest także wygodniejsza - ponieważ wszystko jest wirtualizowane, masz dostęp do serwera przez jakieś wirtualne konsole. Za to, jak coś się zepsuje w serwerze dedykowanym, to często trzeba albo pewne prace zlecić technikom, albo wykupić dostęp do KVM'a - co dodatkowo kosztuje.

jak vps podzieli serwer na 100 userow

To zależy od wybranego pakietu,ale jeśli tak się boisz o wydajność, to możesz skorzystać z rozwiązania, w którym masz określone parametry zagwarantowane - czyli np. masz 2 rdzenie i 8GB RAM przydzielone na wyłączność, nie wchodzą one do puli podziału. Bo często sumarycznie zostaje sprzedane więcej zasobów, niż wynika to z parametrów sprzętu. I nie jest to niczym złym - praktycznie nie ma sytuacji, w których ktoś wykorzystuje 100% wykupionej mocy. Ale można sobie wykupić gwarancję - tylko to jest droższe.

Ja bym Ci radził na razie skorzystać z oferty OVH, kupić sobie jakiegoś VPS na miesiąc, chociażby takiego za 40 PLN miesięcznie - https://www.ovhcloud.com/pl/vps/?xtor=SEC-13-GOO-[pl_lab_ovh_vps_LAB_sale_acquisition_srch_defensive(LAB_VPS_OVH_General)]-[375360553121]-S-[ovh%20vps]&xts=563736&sitelink= i zobacz, czy to spełnia Twoje oczekiwania. To 40 zł to chyba jakoś przeżyjesz ;)

0

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Znalazłem takie coś: https://stackoverflow.com/questions/16373510/improving-speed-of-python-module-import To rozwiązuje problem wolnego działania skryptu (teraz działa w ułamku sekundy (60 ms)).

W internecie znalazłem wiele negatywnych opinii o OVH, czy podzielacie je? Jak teraz skrypt działa tak szybko to mogę wrócić do MyDevil :D

1

@mpaw:

Jak mamy "podzielać je", jeżeli nawet nie wiemy co czytałeś? :P

1

@mpaw: z wszelkimi dostawcami jest właśnie ten problem ze o jakiego nie spytasz to znajdzie się sporo negatywnych opinii. Sam miałem niedawno podobne dylematy.

Trzeba mieć na uwadze że o ile faktycznie niektóre negatywne opinie mają swoje uzasadnienie, to często biorą się ze strony osób które próbowały wynajmować serwery czy też VPSy do szemranych interesów.

Ja od siebie polecam hetzner.com o którym również wspominałem w tamtym wątku. Cenowo bije na głowę większość konkurencji. Dodatkowo ma tanie snapshoty, backupy oraz darmowe funkcjonalności takie jak prywatne sieci czy firewall. Również bardzo łatwe możliwości skalowania.

Możesz jedynie na początku mieć utrudnienie związane z weryfikacja, czego właśnie dotyczy wiekszosc negatywnych opinii. Ale bierze się to właśnie z tego że ze względu na niskie ceny dużo ludzi zakłada tam konto, i muszą odsiewać podejrzane działalności bo np. jakaś grupa spamerów z Indii chce sobie postawić u nich serwer.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1