Kali Linux jako system na dysku obok windowsa

0

Mam pytanie związanie kali linuxem na dysku komputera jako jedyny system albo obok windows 10. Często spotykam się ze stwierdzeniem że kali linux nie nadaje się jako system na dysk. Dlaczego. Czy to problem tej dystrybucji czy raczej problem hardweru?

1

Kali Linux w ogóle nie został zaprojektowany do normalnego używania. To jest dystrybucja zaprojektowana w jednym celu: do testów penetracyjnych i innych zabaw związanych z szeroko pojętym hackowaniem, crackowaniem itp. Do tego zadania się nadaje, ale do innych zadań - średnio. Już z tej przyczyny pomysł zainstalowania Kali jako jedynego systemu operacyjnego wydaje się być wątpliwy.

Ponadto z założenia Kali Linux jest dystrybucją dla osób, które wiedzą, co robią, nie dla początkujących.

Do normalnego używania komputera / do ogólnego poznawania systemów linuxowych nadają się inne dystrybucje. W szczególności: Ubuntu / Linux Mint - stosunkowo bezbolesne dystrybucje, na ile to możliwe wszystko powinno działać out of the box, obsługa nie powinna wymagać szerokiej wiedzy; Arch Linux - zainstalowanie i obsługa wymaga szerokiej wiedzy, ale jest ona dostępna w dokumentacji, więc może być to świetny system jeśli celem jest poznać Linuxa od podszewki, chociaż nie od razu będzie się w stanie na nim pracować / bawić.

3

Jeżeli chcesz robić cybersec to nie chcesz analizować prawdziwego malware na swoim hardware. Pamietaj że /dev/sda daje dostęp do dysku a więc i do bootloader i do partycji windowsowej. Najlepiej Kalego mieć na VM'ce i po zabawach w haxxora przywracać stan ze snapshotu. Nie daje to 100% ochrony ale znacznie ją zwiększa. Współczesne VM'ki pozwalają na współdzielenie folderów jak i schowka (np. darmowy VM player) wiec prawie nic nie tracisz. Wydajność jest również akceptowalna jak masz >= 16GB ramu (polecam 32GB, tyle mam w lapku i spokojnie ciągnie 2 VMki).

Jeżeli nie chcesz robić cybersec to Kali przychodzi z masą crapware'u jak dirbuster, john-the-ripper itp. Pod spodem to zwykły debian i apt-get działa jak na każdym innym "dziecku" tej dystrybucji. Ja wolę mieć czysty system i zainstalować tylko te programy których potrzebuję. Pamiętaj też że zbootowanie Kalego i podpięcie się pod firmową sieć WiFi może być niemile widziane.

0

Spoko. Dzięki wszystkim za wyjaśnienia

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0