Wątek przeniesiony 2020-11-18 14:37 z Off-Topic przez cerrato.

Dwa, trzy monitory vs jeden zakrzywiony wiekszy - do programowania

0

Moze ktos mial okazje korzystac z dwoch monitorow i jednego zakrzywionego? Np dwa monitory ewentualnie trzy (chociaz to pewnie sporo bedzie obciazac komputer).
Czy moze jeden zakrzywiony 32'/34'? Ogolnie monitor zakrzywiony to super sprawa. Ktory wybor bylby lepszy wg. was? Sprzet ma sluzyc glownie do programowania plus przegladania internetu.

2

@zgrzyt: Prace na ultrawide możesz sobie trochę przetestować na jednym monitorze(manipulacja oknami). W sensie popróbować jak rozkłada się ręcznie okna na ekranie w systemie którego używasz.

4

Pracowałem z 3x27 + 1x34 (zakrzywiony) i nie widziałem spadku wydajności.

Jeżeli mam wybierać między 1x34 a 2x27, to wybieram 2x27. Pracuję na windowsie i nie używam tiling managera, do "alttabowania" wielu okien używam wirtualnych pulpitów od virtuawin. 1x34 ma tę wadę, że zazwyczaj nie potrzebuję aż tyle przestrzeni dla jednego okna (szczególnie w przeglądarce jest to do niczego, bo strony zostawiają kretyńskie puste paski po bokach), full screen zajmuje cały ekran (niby są aplikacje do wydzielania logicznego podekranu w jednym fizycznym, ale średnio to działało i lubiło się sypać).

1

To najbardziej kwestia osobistych preferencji. Plusem wielu monitorów jest to, że można któryś wyłączyć albo obrócić, żeby komuś coś pokazać. Minusem jest pasek zadań - na Win10 to działa topornie. Kolejna rzecz: zarządzanie oknami. Normalnie maksymalizacja działa na cały monitor, więc przy kilku monitorach to może być plus. Z drugiej strony jeśli chcemy mieć okno na całym obszarze roboczym, to na czystym Windowsie nie przypominam sobie takiej możliwości jednym przyciskiem. Odwrotny problem jest na szerokim monitorze: zmaksymalizować okno na cały obszar roboczy jest łatwo. Za to mamy układanie okien na siatce. Zapomniałbym... gry. Warto sprawdzić jak dana gra radzi sobie z kilkoma monitorami. Z jednym tytuły AAA najczęściej sobie radzą i obsługują szerokie monitory.
Tak że warto odpowiedzieć sobie na pytanie co się robi z oknami i czy konfiguracja okien zmienia się często.
Przy okazji LTT:

0

W zasadzie to jedna rzecz mi nie pasowała jak miałem podłączone dwa monitory a mianowicie pasek zadań tylko na jednym z nich. Da radę go sklonować żeby był na dwóch na raz wraz z otwartymi aplikacjami?

0

Ja się przesiadłem z dwóch na jeden w domu, i jest super wygodne, układanie okien (WIN+Strzałki) jest szybkie i wygodne, brak ramki też robotę. No i przy pracach multimedialnych to jest sztos :) Niemniej jednak czasami brakuje drugiego monitora w momencie gdy mamy apkę pełnoekranową, i potrzebujemy np. referencje gdzieś obok (ale wtedy odpalam wacoma i mam)
Ale tak jak wspominali poprzednicy, głównie jest to kwestia gustu.

0

Właśnie zacząłem się zastanawiać nad takim monitorem. Obecnie pracuję na 2x24" i byłoby super ale zaczynam mieć problem z bólami karku. Pracuję w web więc standardowo edytor na jednym ekranie, przeglądarka na drugim. I tu zrozumiałem, że 1900px w szerokości to zbyt wiele. Przeglądarka spokojnie wystarczy mi na 1400px, edytor w sumie pewnie coś 1400-1600. Wnisek jest taki - gdybym miał możliwość ustawienia tego po środku to mniej kręciłbym głową na boki + miałbym dodatkowe ~800-1000px np. na Slacka czy dodatkowy terminal.
Myślę teraz o monitorze 5120x1440. (49") i pracy tak aby na środku ustawić sobie przeglądarkę/IDE a boki wykorzystać na jakieś drugorzędne apki do podglądu.

Najbardziej z tego wszystkiego boję się tego zakrzywienia - trudno się jest na coś takiego przestawić?

Ktoś poleci jakieś apki dla Linuxa do zarządzania przestrzenią takiego monitora - chętnie przetestuję przed zakupem czy mi w ogóle taki sposób układania okien odpowiada.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0