i5 czy i7 do programowania?

0

Cześć, na dniach kupuje nowy komputer. Dotychczas miałem stacje robocza z i7, będę teraz szukał czegoś do programowania I do gier. Z tego co słyszałem, to do gier wystarcza i5. Natomiast czy do programowania warto dopłacić za i7-9750H zamiast i5-9300H? Na ten moment głównie aplikacje webowe, czyli np. jednoczenie IIS, Node I SQL Server (albo taki zestaw do Javy).

0

Przy TDP 45W (i odpowiednio dobranemu chłodzeniu) 6 rdzeni ma sens. Co do gier to zależy jaką kartę graficzną planujesz dołożyć do tego laptopa.

1

Raczej przy laptopie będzie Ci ciężko zobaczyć różnice między i5 a i7. Oczywiście lepiej i7 bo to zawsze trochę więcej wydajności, ale nie licz na różnice typu 20-30%, to jest bliżej 10%

2

To zależy od konkretnego modelu laptopa, trzeba przejrzeć wyniki testów pod obciążeniem zamieszczane przy recenzjach. Niektóre laptopy rzeczywiście nie mają wystarczającego układu zasilającego i chłodzącego żeby wycisnąć maksa z i7, i różnica między i7 i i5 jest marginalna rzędu 5%. Natomiast przy dobrym zasilaniu i chłodzeniu różnice dochodzą do 40% w wydajności.

Intel Core i7-9750H 1208pkt
Core i5-9300H 844 pkt
Intel Core i7-9750H 946pkt

+43% szybszy na wszystkich rdzeniach pod długotrwałym obciążeniem (30minut) kontra tylko +12% przy nie radzącym sobie laptopie z wykorzystaniem potencjału i7

4

Tak w ogóle to precyzyjnie rzecz biorąc różnica między i5, a i7 wynosi dokładnie i2 :] Te oznaczenia nie mają praktycznie żadnego sensu same w sobie jeśli się je bezpośrednio porówna. Może być tak, że jest niskotaktowany procek dwurdzeniowy i7 o niskim TDP, a obok wysokotaktowany procek czterordzeniowy i5 o wysokim TDP (oba z tego samego rocznika). Biorąc wszystkie cechy pod uwagę ma to sens, ale jeśli ktoś zadaje wprost pytanie "wybrać i5 czy i7" to na tak postawione pytanie można odpowiedzieć co najwyżej oceniając prawdopodobieństwo. To trochę jak zapytać: czy lepszym sportowcem jest mężczyzna czy kobieta? Statystycznie mężczyźni radzą sobie lepiej, ale na poziomie indywidualnym sytuacja może być drastycznie odmienna od statystyki.

Tutaj sytuacja jest taka, że i7-9750H ma 6 rdzeni i wysokie TDP, a i5-9300H ma 4 rdzenie i wysokie TDP (wysokie jak na laptopa). Wysokie TDP oznacza, że oba procki będą mogły się rozpędzić, ale skoro jeden ma 50% więcej rdzeni niż drugi to w zastosowaniach wielowątkowych można oczekiwać sporej różnicy w wydajności.

2

Sprawdz Cinebenchem. Uwazaj na wyniki typu "ile mozna wycisnac przy chlodzeniu azotem" bo dla Ciebie nie beda miarodajne.

Oprocz procka wazny jest model laptopa bo np Mac czy MSI przy duzym obciazeniu nie daje rady z chlodzeniem i bedziesz musial trzymac kompa w misce z woda jak Linus. Sprawdz testy konkretnych modeli lapkow.

1
neves napisał(a):

To zależy od konkretnego modelu laptopa,

Tak, dodałbym, czy jest lutowaniec, czy na slocie, bo jak to drugie to z czasem można wymienić, np. przy okazji pastowania.

1

Dobrzy by było jeżeli podałbyś więcej informacji:

  1. Kwota przeznaczona na zakup:
  2. Rozmiar matrycy (+ewentualnie wymagana rozdzielczość):
  3. Główne zastosowanie (np. gry, inne multimedia, praca biurowa, konkretny program itp.)
  4. Wymagania specjalne (np. matowa matryca.):
  5. Osobiste preferencje:
  6. System operacyjny (laptop z systemem bądź bez niego)

Zestawienie polecanych laptopów. Ranking laptopów. Co warto kupić? Grudzień 2019 r.

0

Dziekuje Wam bardzo za odpowiedzi! Rozjasnilisice mi problem. :-)

1

Tak czy siak powiem Ci, że zarówno jeden jak i drugi starczy do tego co chcesz robić, a wnioskuję, że uczyć, bo podajesz 2 konkurencyjne stosy technologiczne, więc profesjonalistą jeszcze chyba nie jesteś. Ja produkcyjnie jadę na najmocniejszym mobilnym i7, 4 rdzeniowym, 3 generacji i daje rade. Bardziej martwił bym się, żeby kupić tyle pamięci operacyjnej, żeby zmieściły się wszystkie narzędzia i maszyny wirtualne. Sądzę, że 32 GB to dziś minimum. Jasne, że można nadal pracować na 4GB, bo to też zależy na czym - do Linuksa + Emacs + GCC + GDB starczy, nawet jak odpalisz tam Eclipse, ale jak zaczniesz bawić się w Jave czy .NET to szybko zacznie się pamięć kurczyć. Poza tym, przeglądarki internetowe to teraz żrą jak świnie - wczoraj FF podbił mi do 2GB a miałem ok 20 kart z artykułami odpalonych.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1